Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

3 Kamu Bankasından İşe Devam Kredisi

İşe Devam Kredisi

Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için “İşe Devam Kredisi Desteği”ni hayata geçireceğini duyurdu. Destek kapsamında bankalar 6 ay anapara, faiz ödemesiz, 36 aylık yüzde 7.5 faizle kredi sunar. Kredi desteğini kullanma isteyen firmalarda, şubat sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları koşulu arayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 2 milyon dar gelirli aileye 1000 lira nakit destek verileceğini, en düşük emekli aylığının 1500 liraya çıkarılacağını, asgari ücretliye toplamda 7 milyar liralık ücret desteği sağlanacağını açıkladı.

İşe Devam Kredisi

Kredi borçlarını ilk olarak erteleme kararı alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan bir destek paketi daha geldi. 3 kamu bankası, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri doğrultusunda yeni finansal destek adımlarını açıkladı. Bu kapsamda işletmelere 6 ay anapara ve faiz ödemesi olmadan, toplamda 36 ay vadeyle yıllık yüzde 7,5 faiz oranıyla kredi imkanı verecek.

3 kamu bankasından ortak yapılan açıklama şu şekilde:

“Küresel ölçekte yaşanan ve ülkemizi de etkileyen Kovid-19 salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle uygulamaya alınan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olarak yeni finansal destek adımlarımızı kamuoyunun bilgi ve dikkatine sunmak isteriz.

Sorumluluklarımızın bilincinde hareket ederek birlikte çalışmak, bu sürecin en kısa süre içerisinde aşılmasına imkan verecektir. Bu kapsamda 3 kamu bankası tarafından başta KOBİ’lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için ‘İşe Devam Kredi Desteği’ hayata geçirilecektir.

TEK ŞART ÇALIŞAN SAYISINDA AZALTMA YAPMAMA

Söz konusu destek için herhangi bir sektör ayrımı gözetilmeksizin salgından ekonomik olarak olumsuz etkilendi. Böylece tüm firmalar başvuruda bulunabilecektir. Kredi desteğini firmaların 2020 yılı Şubat ayı sonu itibariyle sundu. Hatta kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları ön koşulu bulunmaktadır.

TALEPLER 26 MART’TAN İTİBAREN KABUL EDİLECEK

Teminat eksiği bulunan firmaların, krediye erişimi için Hazine Destekli KGF Kefaleti de sağlanabilecektir. Kredi desteği; 6 ay anapara vardır. Ayrıca faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı olacaktır. Bankalarımız 26 Mart 2020 tarihinden itibaren talepleri kabul etmeye başlayacaklardır. KOBİ-KOBİ Dışı İşletmeler bazında azami kredi tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.”

ALBAYRAK’TAN DEĞERLENDİRME GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İşe Devam Kredi Desteği” hakkında oldu. Çünkü sosyal medya üzerinden bir değerlendirme yaptı. Twitter’dan açıklama yapan Albayrak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamındadır. Böylece kamu bankalarımız ve katılım finans kuruluşlarımızla; tüm sektörlerimiz, tüm firmalarımız içindir. Hatta ‘İşe Devam Desteği’ başlatıyoruz. Hazine destekli KGF kefaleti sağladı. Çünkü bu destek için şartımız istihdamın korunması olacak” ifadelerini kullandı.

 

İşe Devam Kredisi

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00