Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kredi Kartı Alışverişe Neden Kapanır, Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Alışverişe Neden Kapanır

Kredi Kartı Alışverişe Neden Kapanır? Kredi kartı kullanımı, sunduğu avantajlar nedeni ile ülkemizde oldukça yaygındır ve bu kullanım her geçen gün artarak devam etmektedir. Hatta kredi kartı kullanımı o kadar çok artmıştır ki, her bireyde neredeyse birden fazla kredi kartı bulunmaktadır.

Kredi kartı, bazı nedenlerden dolayı işlevini yerine getiremez ve bu durumda insanlar, kredi kartı alışverişe neden kapanır diye merak eder. Bu yazımızda, kredi kartlarının alışverişlere neden kapatıldığını anlatacağız.

Kredi Kartı Alışverişe Neden Kapanır?

Kredi kartları, meblağ olarak yüklü alışverişlerde taksit imkânı sunduğu için nakit ödemelerden daha çok tercih edilmektedir. Çünkü meblağ olarak yüklü olan alışverişler, kredi kartı sayesinde aylar hatta yıl içinde parça parça ödenebilmektedir. Kredi kartı ayrıca, kişilerin yanında nakit taşımasını gerekli kılmayarak alışveriş yapma olanağı sağlamaktadır. Bu nedenle, insanlar çantalarında; cüzdanlarında nakit taşımaktansa kart taşıyarak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Özellikle yapılan seyahatlerde nakit para taşımak kayıp ve çalıntı risklerini arttırır, kredi kartı ise çalınsa bile önlemi alınabilir.

Bazen kredi kartları, bankalar tarafından alışverişe kapar. Bunun nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir kredi kartı sahibinin, yapmış olduğu harcamalardan dolayı yapması gereken ödemeleri yapmamasıdır. Kredi kartının alışverişlere kapatılmasına neden olur.
  • Bir kredi kartı sahibinin, yapmış olduğu harcamalar nedeni ile yapması gereken ödemeleridir. 3 ay boyunca üst üste asgari olarak gerçekleştirmesi, kredi kartının alışverişlere kapatılmasına neden olur. Kredi kartları ödemeleri, her ay iki şekilde gerçekleşir. Bu ödeme çeşitleri; dönem borcu tutarı ödemesi ve asgari tutar ödemesidir. Dönem borcu, kartın hesap kesim tarihinden önce yapılan alışverişlerin ve taksitlerin tamamını kapsar. Yani bir hesap kesim tarihinden, diğer hesap kesim tarihine kadar yapılmış olan tüm harcamalar; dönem borcudur ve yatırılması gereken tutar budur. Asgari ödeme tutarı ise; kredi kartın limitine ve yapılan harcamalara göre belirlenen, yapılması gereken minimum tutardır. Eğer bir kişi, 3 ay üst üste olacak şekilde asgari ödeme tutarını yatırırsa, kredi kartı alışverişlere kapatır. Kredi kartı alışverişe neden kapanır sorusunun en yaygın cevabı da budur.
  • Bir kredi kartı sahibi, kredi kartını kaybettiği ya da çaldırdığı olur. Bunu fark ettiği zaman kartı çıkartmıştır. Böyle olduğu bankanın çağrı merkezini arar ve kartın kullanımını iptal ettirir. Müşteri hizmetleri yetkilisine, çalıntı ya da kayıp bilgisi verildiğinde kredi kartı alışverişlere kapar.

Kredi Kartı Alışverişe Nasıl Açılır?

Kredi kartı alışverişe neden kapanır sorusuna cevapları verdikten sonra sıra; alışverişlere kapar. Bu kredi kartlarının tekrardan alışverişe nasıl açıldığına geldi.

Ödemesi yapılmayan borç nedeni ile alışverişlere kapatılan kredi kartıdır. Karta ait tüm borcun ödenmesi ile tekrardan kullanıma açar. Fakat burada önemli olan; karta ait tüm borçların ödenmesi kuralıdır. Çünkü bir kart kapatıldığında, taksitli alışverişler de olur. Bu taksitli alışverişlerin ödemesi geniş bir zaman alır. Kart kapandığında tekrar açılması için o taksitler dâhil tüm borcun ödenmesi gerekmektedir. 

Bir kredi kartı, 3 ay üst üste asgari ödeme tutarının yatırılması nedeni ile kapatır. Kartın tekrardan alışverişe açılma işlemidir. Karta ait olan tüm borcun ödenmesi ile gerçekleştirilir.

Kartın Alışverişlere Kapatılmaması İçin Ne Yapılmalı?

Bir kredi kartının alışverişlere kapatılmaması içindir. Karta ait olan aylık ödemelerin düzenli veya eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle, kredi kartı kullanıcıları asgari ödeme konusunda dikkatli olmalıdır. Eğer kredi kartı sahibi ödeme zorluğu çeker. Bu kartının alışverişlere kapatılmaması için 3 ay üst üste asgari ödeme olmaz. Bu aylar içerisinde en az bir kere dönem borcunu yatırmalıdır.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Tuğba Ağustos 21, 2023 - 11:34 am

Makalenizi okurken bir soru ortaya çıktı. Kredi kartım neden bazen alışverişe kapanıyor? Bu durumu önlemek için neler yapabilirim?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00