Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum?

En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum

Bankalardan kredi çekmeden önce herkesin aklında ortak bir soru vardır. O soru da hiç kuşkusuz “en uygun kredi veren bankayı nasıl bulurum?” sorusudur. Bu sayfadaki yazımızda uygun kredi veren banka arayışında olan ziyaretçilerimize faydalı bilgiler vermeye çalışacağız.

En Uygun Kredi Veren Banka Nasıl Bulunur?

Acil nakit ihtiyacı olanlar için bu pek anlam ifade etmese de orta vadede kredi kullanacaklar için en uygun şartlarda kredi veren bankalar nasıl bulunur? Bu konuda fikirler vermeye çalışacağız.

Günümüzde en basit ihtiyaçlarımızı karşılamak için bile birçoğumuzun aklına gelen ilk seçenek, bankadan kredi kullanmak oluyor. İnsanların kredi kullanmadan yeni bir ev veya otomobil sahibi olması, iş kurması, düğün yapması gibi nakit parayla giderilen ihtiyaçlarını karşılaması neredeyse imkansız hale gelmiş durumda.

Hal böyle olunca kredi, anlık ihtiyaçlarımızı gidermek için bir numaralı seçenek oluyor. Nakit paraya ihtiyacı olan kişilerin başvurduğu ilk yer tartışmasız bankalardır. Günümüzde kredi çekmek artık çok kolay. Eskisi gibi kredi verecek banka müşteriye bin dereden su getirtmeden kolaylıkla kredi verebiliyor. Öyle ki bir SMS göndererek bile kredi başvurusunda bulunulabiliyor.

Bankalardan kredi kullanmak artık çok kolay olsa da geri ödemelerde sorun yaşamamak ve kredi notunuzun zarar görmemesi adına bize uygun krediyi seçmek son derece önemlidir. Peki en uygun krediyi veren bankaları nasıl bulacağız?

En Uygun Kredi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. En uygun krediyi veren banka hangisidir? En uygun krediyi hangi bankadan çekebilirim? Tarzındaki soruların cevapları için herhangi bir bankanın adını vermek doğru olmaz. Bu göreceli bir kavramdır. Her bankanın uyguladığı faiz oranları ve kredi politikaları değişkenlik gösterebilir.

Fakat biz bu yazımızda genel anlamda en uygun kredi veren bankayı bulmak için dikkat edeceğimiz belli başlı bazı noktalara değinmeye çalışacağız. Aşağıda sayacağımız önerileri uygulayarak size en uygun krediyi veren bankayı bulmanız mümkün olabilir.

En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum Diyorsanız Gündemi Takip Edin.

Ülkemizde bankacılık ve finans sektörü rekabetin oldukça yüksek olduğu sektörlerden birisidir. Rekabetin bu derece yüksek olduğu bir alanda rakiplerinin önüne geçmek isteyen bankalar, kimi zaman çok cazip kampanyalar yaparak kendilerine yeni müşteri arayışı içerisine girerler. Özellikle Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesinin akabinde hemen hemen her bankanın faizleri düşürdüğünü, uygun sayılabilecek krediler verdiklerini görürüz.

Bu çok sıradan, basit gibi görünse de en uygun kredi veren bankayı bulabilmek için faizlerin düştüğü bu dönemlerde bankaların yaptığı kampanyaları takip etmek size göre en uygun krediyi bulmanızda yardımcı olabilir. Bunu en basit şekilde televizyon reklamlarını takip ederek yapabilirsiniz.

En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum? Seçenekleri Çoğaltın.

En uygun kredi veren bankayı bulabilmek için ne kadar çok bankayı takip ederseniz size en uygun krediyi verebilecek bankayı bulma şansınız o kadar artar. Finans ve bankacılık sektöründe rakamların anlık değişebildiğini belirtmiştik. Her banka kendine uygun faiz oranları belirler. Kredi faizlerini sabit tutan banka yoktur.

Her ne kadar çekilecek kredi miktarı, geri ödeme tutarı ve vade sayısı aynı olsa da X bankası ile Y bankasının uyguladığı faiz oranları değişiklik gösterebilir. Bu yüzden tek bir bankaya bağımlı kalmadan mümkün olduğu kadar çok bankayı araştırın. Uyguladıkları faiz oranlarını karşılaştırın. Bunun için banka banka dolaşmanıza gerek yok. Teknolojinin tavan yaptığı günümüzde bu işlemleri evinizde bilgisayar başında veya cep telefonunuzdan kolaylıkla yapabilirsiniz.

Teknolojinin nimetlerinden en çok faydalanan kurumların başında gelen bankalar, internet sitelerine anlık kredi hesaplama araçları koyar. Bu araçları kullanarak ne kadar kredi kullanabileceğinizi, ne kadar faiz ödeyeceğinizi, aylık ödeme miktarlarını, kredi miktarına, vade sayısına ve size uygulanacak toplam maliyetine kadar bütün bunları görebilirsiniz.

Bankaların internet sitelerine koyduğu bu kredi hesaplama araçları, size en iyi kredi veren bankayı bulmada kolaylık sağlayabilir. Böylelikle en uygun kredi veren bankayı nasıl bulurum? sorusunun cevabını da bulmuş olabilirsiniz. Bu imkanı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çalıştığınız Banka İle Özel Görüşün.

Yukarıda “seçenekleri çoğaltın”, “tek bir bankaya bağlı kalmayın” gibi şeyler söyledik ama hali hazırda çalıştığınız vadeli/vadesiz hesabınızın bulunduğu veya kredi kartını kullandığınız banka ile irtibata geçerek her bankanın kendi müşterilerine özel uyguladığı imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Bankalar, sadık müşterilerine her zaman kolaylık sağlar. Daha doğrusu sağlamak zorunda kalır -ki müşterisini başka bankaya kaptırmasın. Bu da müşteri olarak size uygun kredi veren bankayı bulmada yardımcı olabilir. Fakat bu konuda ince bir detayı hatırlatmak isteriz.

Hali hazırda çalışmış olduğunuz bankaya kredi başvurusu yapmadan önce bankanızın internet sitesindeki kredi hesaplama aracını normal bir müşteri gibi kullanın. Çekmek istediğiniz kredi tutarını, vade süresini ve toplam maliyetini öğrenin. Bunu bir kenara not edin.

Sonra size en yakın şubeye giderek müşteri temsilcisi ile görüşün. Bankanın devamlı müşterisi olduğunuzu, yıllardır çalıştığınızı ve çok memnun olduğunuzu belirtin. Kredi kullanmak istediğinizi ve size göre en uygun hangi krediyi kullanabileceğinizi belirtin.

Size sunulan rakamlarla normal bir müşteri gibi bankanın internet sitesi üzerinden yaptığınız araştırmada çıkan oranları karşılaştırın. Hatırı sayılır derecede farklılık görürseniz bu yöntem işe yaramış demektir. Bu sayede daha fazla arayışa girmeden en uygun, ihtiyacınıza göre en iyi krediyi veren bankayı bulmuş olabilirsiniz.

En Uygun Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulurum Diyorsanız Alternatifleri Değerlendirin.

Çalıştığınız banka ile yaptığınız görüşme sonrası tatmin olmadıysanız farklı bankalarla da özel görüşme yaparak şartları zorlayabilirsiniz. Bu yöntem de oldukça etkilidir. Çünkü daha önce dediğimiz gibi finans ve bankacılık sektörü rekabetin oldukça üst seviyelerde olduğu bir sektördür. Her banka kendi bünyesindeki müşterisini kaybetmek istemediği gibi başka bankalarla çalışan kişileri de kendi bünyesine katmak için çabalar. Siz de bunu göz önünde bulundurarak uygun kredi fırsatına çevirebilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamak için kendi bankanız ile yaptığınız görüşmenin bir benzerini diğer bankalarla da yapmanız gerekir. Fakat burada da ince bir detayı belirtelim. Bu kez yıllardır x banka ile çalıştığınızı, kredi kullanmak için başvuru yaptığınızı, size sunulan oranları beğenmediğinizi, bu yüzden banka değiştirmek istediğinizi belirtmelisiniz. Yeni müşteri kazanma çabasında olan alternatif banka, sizi kazanabilmek adına en uygun kredi seçeneğini size sunacaktır. Bu da aramış olduğunuz en uygun kredi veren bankayı sonunda bulduğunuz anlamına gelebilir.

İhtiyacınızı Doğru Belirleyin.

Kredi başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de ihtiyacınıza göre kredi kullanmanız olacaktır. Öncelikle çekeceğiniz kredi miktarını ve vade süresini iyi dengelemeniz gerekir. Çünkü çekeceğiniz kredi tutarı ne kadar fazla ise size yansıyacak masraflar o kadar artacaktır. Aynı şekilde geri ödeme için seçeceğiniz vade süresini ne kadar uzun tutarsanız buna bağlı olarak ödeyeceğiniz faiz miktarı artış gösterecektir.

Örneğin, 50.000 TL’lik bir ihtiyacınız için 100.000 TL kredi çekecek olursanız fazladan faiz ödemek durumunda kalırsınız. Bu da pek parlak bir fikir gibi görünmüyor. Bir başka örnek verecek olursak, aylık rahatlıkla 2.000 TL geri ödeme yapabilecek durumunuz var ve siz 1.000 TL geri ödemeli olacak şekilde vade süresini uzatırsanız bu da fazladan para ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Kısacası, en uygun kredi veren bankayı nasıl bulurum? sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda bu madde özelinde en uygun, en iyi krediyi veren bankayı bulmak için öncelikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda adım atmanızda yarar var. Çekeceğiniz kredi miktarını en aza düşürmek ve vade süresini zorlanmadan ödeyebileceğiniz aralıklarda en kısa sürede tutmak sizin yararınıza olacaktır.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00