Bankacılık

Arsa Kredisi Nedir, En Uygun Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa Kredisi; Aylık düzenli geliri bulunan ve geliri ödeyeceği aylık taksit tutarlarını karşılamaya yeterli olan gerçek kişilere arsa alımının finanse edilmesi amacıyla kullandırılır. Aynı zamanda işletmelerin mesleki veya ticari faaliyetleri ile ilgili arsa edinmeleri amacıyla kullandırılan kredilerdir.

Arsa Kredisi

Arsa kredisi TL olarak kullandırılabilir. Genelde başvurulan bankanın genel müdürlük yetkisinde arsa kredisi kullandırılabilir. Başvuru sahibinin gelir durumu, Bankada mevcut çalışmaları ve potansiyel çalışma olanakları, ilave teminat ve diğer verimlilik unsurları dikkate alınarak kredibilitesi ölçülür.

Sadece imarlı arsa için kredi kullandırılacak olup ekspertiz raporu düzenlenir. Ekspertiz değerinin % 100’ü tutarında kredi kullandırılabilir. Kredi konusu arsa ya da teminat olarak alınacak gayrimenkulün üzerine Bankamız lehine 1. derece ve 1. sıradan ipotek tesis edilir.

Teminat olarak konut veya işyeri vasıflı gayrimenkul alınması durumunda ilgili gayrimenkulün dain ve mürtehin kredi kullandığımız banka adı olacak şekilde DASK ve yangın konut sigorta poliçesi düzenlenecektir.

Muteber bir kefil alınarak işlem yapılacaktır. Vadeye göre uygulanacak kâr ya da faiz oranı, istihbarat ücreti vb. fiyatlamaya ilişkin unsurlar çalıştığınız banka genel müdürlüğü tarafından belirlenecektir.

Kredi talebinde bulunduğunuz bankayı iyi seçin satın alacağınız Arsanın belediye sınırları içerisindeki arsalar finanse edilecektir.

Arsa Kredisinde BSMV ve KKDF

Gerçek kişi müşterilere yönelik kullandırımlarda BSMV %5, KKDF %15 oranında tatbik olunur.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Banka AdıMaksimum VadeKredilendirme Oranı
TEB60 AyEkspertiz değerinin %60’ı
Ziraat Bankası60 Ay
Ekspertiz değerinin %50’si
İş Bankası60 Ay
Ekspertiz değerinin %50’si
Albaraka60 Ay
Ekspertiz değerinin %100’ü
Şekerbank120 AyEkspertiz değerinin %45’i

Arsa Kredisi Hesaplama

Krediyi almadan önce tüm gelirinizi göze alıp planlamanız ve değerlemenize göre başvuru yapmanız gerekir. Arsa kredisinde dilediğiniz tutarda 36 ay ile 120 aya varan taksitlerle yararlanmanız mümkündür. Kredi hesaplaması yaparken tek bir kaynaktan siteden değil, tüm bankaların kendi sitelerinden faydalanmayı unutmayın. Aylık, günlük ve hatta anlık olarak değişen faiz ve kar payı oranlarını başvurulan bankanın resmi internet sayfasından hesaplanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu