Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ABD Hangi Ülkelere Yaptırım Uyguluyor

ABD Hangi Ülkelere Yaptırım Uyguluyor

Geçtiğimiz hafta ABD gündeminde çeşitli ülkelere uygulanan yaptırım kararları vardı. ABD hangi ülkelere yaptırım uyguluyor.

ABD’de imalat sanayi PMI endeksi 55,8 olan beklentilerin altında 55,7 seviyesinde gerçekleşirken, tarım dışı istihdam Ekim’de beklentilerin üzerinde arttı. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre işsizlik oranı % 3.7 olarak 1969’dan beri en düşük seviyede gerçekleşti. İş gücü piyasasındaki görünüm FED’in Aralık ayında faiz artırma ihtimalini güçlü desteklemeye devam ediyor. Diğer taraftan Eylül ayında fabrika siparişleri % 0,7 artarak öngörülerin üzerinde gerçekleşse de imalat sektörünün yavaşlayabileceğine işaret etti.

ABD Hangi Ülkelere Yaptırım Uyguluyor

ABD Başkanı Donald Trump Venezuela altın sektörüne yönelik yeni yaptırım emrini veren kararı imzaladı. Kararın Venezuela ekonomisi üzerinde ciddi etki yaratması beklenirken, Türkiye ile altın ticaretini etkilemesi de söz konusu. Bu yıl Türkiye’nin gerçekleştirdiği altın ithalatının önemli kısmı Venezuela’dan gelmiş, iki ülke altın ve kömür arama konusunda ortak girişim kurmuştu.

ABD’de ismi açıklanmayan kıdemli bir yetkiliden alınan bilgiye göre, ABD aralarında Japonya, Hindistan ve Güney Kore’nin de bulunduğu 8 ülkeye 5 Kasım’da başlayan İran petrol yaptırımlarında istisna tanıyacak. Yetkiliye göre Trump yönetimi İran’ın petrol gelirlerini kısmak isterken petrol fiyatlarını yükseltmemek için söz konusu ülkelere İran’dan ithalatını kısması karşılığında yaptırımlardan istisna tanınacak ve istisnalar geçici olacak. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun 5 Kasım günü istisna listesini açıkladı.

Uzun zamandır ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerde gerginliğe sebep olan Münbiç konusunda, iki ülke askerleri ortak devriyeye başladı. Devriyenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada Halkbank davası noktasında Trump’ın konunun çözülmesi için bakanlarıyla görüşeceği bilgisini paylaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, ABD’li rahip Brunson’ın tutukluluğu nedeniyle Ağustos’ta ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz hafta bakanlık, iki Türk bakan hakkında uygulanan yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

Yeni haftada Ekim ayı TÜFE ve ÜFE rakamları veri akışı içinde yer alacak. Diğer taraftan İran yaptırımlarına tanınacak istisnalar ve Halkbank davası ile ilgili haber akışı piyasaların radarında olacak.

Bu hafta küresel cari işlemler ve dış ticaret dengesi verileri yakından takip edilecek.

Önerilen Yazılar

10 Yorumlar

Doğukan Aralık 21, 2019 - 2:42 pm

ABD’nin Türkiye’ye yaptırımını içeren 2020 yılı savunma bütçesi Senato’dan geçti. Tasarı, Pentagon’a 635 milyar doları temel harcama olmak üzere toplam 738 milyar dolarlık bütçe tahsis ediyor. Tasarıda S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemi gerekçesiyle Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmemesi öngörülüyor. Ayrıca CAATSA Yasası kapsamında yaptırım uygulanması ve Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması gerektiği vurgulanıyor.

Cevap Yazın
Yaptırımcık Aralık 13, 2019 - 7:53 am

Yaptırımını yesinler,
ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesinin Türkiye’ye yönelik, Rusya’dan S-400 alması ve Suriye’deki adımlarından dolayı yaptırım öngören yasa tasarısını kabul etmesine ilişkin Dışişleri Bakanlığı açıklamada bulundu. Bakanlığın açıklamasında, «Girişimler, milli güvenliğimizle ilgili egemen kararlarımıza saygısızlığın yeni bir tezahürüdür.» ifadelerine yer verildi. Çavuşoğlu, ABD’de Türkiye aleyhine yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik’in de gündeme gelebileceğini söyledi.

Cevap Yazın
Dilek Ekim 21, 2019 - 1:20 pm

AB, ABD’nin bugün uygulamaya başladığı ilave gümrük vergileri kararına karşı misilleme yapılacağını açıkladı. ABD, Airbus’a sağlanan yasa dışı desteklerden dolayı daha önce AB ürünlerine yıllık 7,5 milyar dolar ilave gümrük vergisi uygulamaya karar vermişti. AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, AB’nin Boeing davasında zamanı gelince kendi gümrük vergisini uygulayacağını ifade etti.

Cevap Yazın
Hasan Ekim 11, 2019 - 9:12 pm

ABD Senatosundan Türkiye’ye karşı yaptırım paketi…
ABD Senatosunun, “Barış Pınarı Harekatı” dolayısıyla Türkiye’ye karşı bir yaptırım paketi hazırladığı bildirildi. Hazırlanan yaptırım paketinde Türkiye’yi hedef alan ağır maddelere yer verildi. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Kongredeki iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu ifade etti Pakette, askeri ve ticari sektörlere yönelik ağır yaptırımların yanı sıra istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

Cevap Yazın
Yeni Yaptırım Haziran 24, 2019 - 10:52 pm

İran’a yeni yaptırım geliyor
ABD – İran gerilimi küresel belirsizliğin temel sebeplerinden olmayı sürdürüyor. ABD Başkanı Trump, Pazartesi gününü iple çekiyorum derken, İran için yeni yaptırımları açıklayacağını duyurdu. Bununla birlikte sorun çözülene kadar her zaman masada olduğunu vurguladı. İran ise Trump’ın açıklamalarına yönelik «ABD tehdidine karşı sağlam bir yanıt vereceğiz» duyurusunu yaptı. İran, Avrupa’dan nükleer anlaşmaya yönelik adım gelmemesi durumunda nükleer programı için iki hafta içinde adım atacağını açıklamıştı.

Cevap Yazın
Murat Haziran 13, 2019 - 11:06 am

Trump’tan Almanya’ya yaptırım tehdidi..
Trump, Çarşamba günü Merkel’in Rusya boru hattını desteklemeye devam etmesi üzerine Almanya’ya karşı eleştirilerini artırdı ve NATO’dan birliklerini uzaklaştırmakla tehdid etti. Projeyi bloke edecek yaptırımlar düşündüğünü belirten Trump Almanya’ya Moskova’ya bağımlı olmaları karşısında da uyarıda bulundu.

Cevap Yazın
Küresel haber Mart 2, 2019 - 1:53 pm

Vietnam’daki ABD Kuzey Kore zirvesinden sonuç çıkmadı..
ABD başkanı Trump Kuzey Kore lideri Kim ile yaptığı görüşmelerin anlaşmasız sona ermesinin nedeninin Kim’in yaptırımların kaldırılması talebi olduğunu belirtti. Kuzey Kore’ye olan yaptırımların devam edeceğini söyleyen Trump Kim’in nükleer silah denemesi yapmayacağına dair söz verdiğini sözlerine ekledi. Trump’un Kore’ye başka bir zirve sözü verilmediğine dair sözlerine karşın ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise heyetlerin görüşmeye devam edeceğini belirtti.

Cevap Yazın
Engin Şubat 26, 2019 - 9:54 pm

ABD Başkanı Trump ateşkesi uzatacağını duyurdu..
ABD Başkanı Trump Çin ile anlaşma ihtimallerinin yüksek olduğunu ve Çin ile görüşmelerde ilerleme olması durumunda 1 Martta artırılması planlanan vergilerin ertelenebileceğini belirtti. Anlaşmada ilerleme sağlanması durumunda iki ülke başkanının nihai formu görüşmek üzere Mart sonunda bir araya gelmesi planlanıyor. Hazine Bakanı Mnuchin ise uzun süredir devam eden ticaret görüşmelerinde kur konusunda ABD ile Çin’in anlaşmaya vardığını açıkladı.

Cevap Yazın
Mustafa Ocak 29, 2019 - 10:52 pm

ABD Hazinesi: Rusal’a yaptırımlar kalkıyor.
ABD Hazine Bakanlığı, Rus oligark Oleg Deripaska’nin sahip olduğu Rusal, United Co. ve birkaç diğer şirkete karşı sürdürdüğü yaptırımlarını kaldırdığını, ancak Deripaska’nın şahsına karşı yürütülen yaptırım ve mal varlığı blokelerinin süreceğini açıkladı. Dünyanın ikinci büyük alüminyum üreticisi olan Rusal’a olan yaptırımlar Alüminyum piyasasını ciddi biçimde sarsmış ve kesif bir arz yetersizliği korkusu yaratmıştı.

Cevap Yazın
Trumping Ocak 26, 2019 - 1:12 am

ABD: Hükümetin açılması umutları başka bahara..
Biri Cumhuriyetçilerden gelen ve sınır duvarı ile göçmenlik konularında fonlama öngören, diğeri de Demokratlardan gelen ve hükümeti 3 haftalığına geçici olarak açarak müzakerelerin daha rahat biçimde yapılmasını sağlamaya odaklanan iki yasa tasarısı Kongre’den geçmedi. Eğer kapanma Şubat ayının ortasına kadar sürerse ABD’de 10 milyon kişinin yararlandığı gıda yardımları için ayrılan fon biteceğinden tarafların politik olarak bu süreci yara almadan nasıl atlatacakları merak konusu.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00