Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Yeni Pazarlama Stratejileri

Yeni Pazarlama Stratejileri

Pazarlama devamlı kendini geliştirmekte olan bir sektör ve bu bağlamda pazarlama stratejilerine gün geçtikçe yeni stratejiler ekleniyor. İçerik pazarlaması ve e-posta pazarlaması günümüzde uygulanabilir stratejiler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra yeni pazarlama stratejileri karşımıza çıkıyor ve her biri de denemeye değer stratejiler.

Hayatımızın hangi alanında olursa olsun bir yöntemi, tekniği veya stratejiye denemeden bilmek oldukça zor bir durumdur. Sizde şu an uyguladığınız pazarlama stratejisini değiştirmek istiyorsanız yazacağamız yeni pazarlama stratejilerinden birini deneyebilirsiniz.

İnternet Yayınları

İnternet yayınları her geçen gün popülerliğini biraz daha arttırmaktadır. Bu bağlamda sizde hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız internet yayınlarını kullanabilirsiniz.

İnternet yayınlarının bu kadar popüler olmasının nedeni ise bir işle uğraşırken aynı zamanda o yayından birşeyler öğrenebilmenizdir. Günümüz dünyasında sizlerde takdir edersiniz ki herşey çok fazla hızlandı. Bu konuda yapılan araştırmaya göre günümüz insanları eski zamanda yaşamış olan insanlara nazaran 1.5 kat daha hızlı yürümektedir. Bu rakam bile hayatımızın ne denli hızlandığının bir göstergesidir. Bu bağlamda internet yayınları insanların gözdesi haline gelmektedir. Mesala, siz sabah sporunuzu yaparken aynı zamanda internet yayınlarından da birşeyler öğrenebilmeniz mümkündür.

Bu sebeplerden ötürü mükemmel bir satış konuşmasına yada oldukça masraflı olan uzun soluklu reklam filmleri yapmanıza gerek kalmıyor. Eğer siz bir hikaye anlatıyorsanız ve karşınızdaki kişi o hikayeyi pür dikkat dinliyorsa işte siz o kişiyi etkilemişsiniz demektir. Bu bağlamda kitlenize ulaşmanız içten değildir. Günümüz tüketicileri bağlantı kurabildikleri, ilginç ve inandırıcı içerikleri diğer içeriklere göre çok daha fazla beğenmektedir.

Influencer Marketing

Günümüzde Influencer marketing aşırı derece hızlı şekilde büyüyor ve bu büyümenin yavaşlamasına dair herhangi bir sinyal bulunmamaktadır. Influencer marketing yapan ajanslar ve platformlar bu bağlamda her gün markalaşmak isteyen insanlarla muhattap olmaktadır. İnsanlar bu akımı kendi markalarına entegre ederek büyüme katetmek istiyor. Bunun içinde ajans ve platformlara başvuruyor.

İki yüzden fazla pazarlama uzmanının katılım gösterdiği bir ankete göre 2016 yılında bu pazarlamacıların %66’sının Influencer marketing’i bir şekilde pazarlama stratejilerine kattıklarını gözlemledi. Şu an 2018 yılındayız ve bu rakamın artış gösterdiğine eminiz. Zaman ilerledikçe firmalar Influencer marketing’in markalarına uygun olup olmadığını tespit edecek ve çoğu firma bu pazarlama stratejisinie bünyesine kabul edecektir. En azından rakamlar bunun böyle olacağını söylüyor.

Influencer Marketing’in yükselişinin diğer nedeni ise bütçesinin oldukça düşük olmasıdır. Geleneksel reklamlar ile kıyaslandığından Influencer marketing bütçesinin lafı dahi edilememektedir. Üstelik Influencer marketing ile milyonlarca kişiye ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Bu hususta makro Influencer’lar ile çalışmak zorunda değilsiniz.

Mikro Influencer’lar ile çalışarak da istediğiniz kitleye rahat bir biçimde ulaşabilirsiniz. Mikro Influencer’lar özellikle de belirli bir kitle üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda hangi Influencer’ın hangi hedef kitleye hitap ettiğini iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Yani siz bebek ürünleri satan bir firma iseniz ve anlaştığınız Influencer’ın hedef kitlesi 16-25 yaş aralığında ise bu mantıksız bir anlaşma olur. O yaştaki gençlerin bebek ürünleri ile ilgilenmeyeceği konusunda hepimizi hemfikiriz sanırım?

Influencer marketing’in en büyük avantajlarından biri ise sosyal medya Influencer’larının anında kendi kitlesine ulaşabilmesidir. Sürekli olarak kitlesi ile bağdaşık ve ilişki halinde oldukları için sizin reklamınızı anında kendi kitlesi ile paylaşabilir ve bu şekilde direkt etkileşim kurabilirler.

Geleneksel reklam bütçelerinin aşırı artışı ile birlikte hergün daha da dijitalleşen dünyada Influencer marketing gibi pazarlama stratejilerinden daha fazla verim alınmaktadır.

Yeni Pazarlama Stratejileri,

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00