Kredi

Yem Kredisi Nasıl Alınır?

Yemler; büyük baş, küçük baş, kümes hayvanları ve arı gibi hayvanların beslenmesinde ve yetiştirilmesinde hayvanlara yedirilen besinlerdir. Hayvancılıktaki insanların devlet eliyle desteklenmesi ve bankalara verilen komutla yem alacak insanlara kredi verilmesiyle tarımsal alanda kalkınma planları geliştirilir. Hayvanlarının bakımında ve ticaretinde yem almak zorunda olan ama alım gücü ile imkanı olmayan tarım çalışanlarının; yem kredisi nasıl alınır yem kredisi içeriği nedir ve bu kredi ne sıklıkta çekilebilir, öğrenebilirler.

Yem Kredisinin Alınması Nasıl Olur?

Yem kredilerinin alınmasında devletle anlaşmaya gitmiş bankalara gidilmelidir. Hangi hayvanlarla ilgilenildiği ve yem için gereken kredi miktarının ne olduğu sözlü olarak çalışana söylenir. İşletmenin bizzat sahibi tarafından yapılan başvuruda banka içerisinde işletme alanı ve kapasitesine göre devletin önerdiği yem kredisi miktarı çıkar.

Bu miktara bazen devletin hibesi eklenir. Bazen de yem kredisine ihtiyaç duyan işletmecinin durumunu toparladığı veya hayvanlarından satarak para kazandığında devlete geri verebileceği miktarlar yem kredisine eklenerek verilir. Bir kart içinde veya doğrudan nakit olan yem kredileri böylece tamamlanmıştır.Yem Kredisi Nasıl Alınır?, Bir Finansçı

Yem Kredisi İçeriği Nedir?

Yem kavramı çok geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Çünkü insanların yemekleri bile bir nevi yem yerindedir. Ancak yem kredisi denince içerik daha kısıtlı yemleri anlatmak ister.

Bu içerik şunlardır:

  • Büyük baş torba yemleri ve bitkisel yemler
  • Küçük başların çivit, küspe ve diğer yemleri
  • Kümes hayvanlarının buğday ve torbalı yemleri
  • Arılar için bitki özü yemleri kapsar.

Yem Kredisi Ne Sıklıkta Çekilebilir?

Yem kredileri, devletle bankalar ortak şekilde uzlaştıklarında ve ekonomik dağılımlara rağmen hayvancılıktakileri de destekleme gereği duyduklarında çekilir. Çünkü hayvancılık dışındaki kredilere ihtiyaç veya konut kredisi vs. isimleri verilir. Ancak yalnızca yem almak için kredi şartı olduğunda hem faizin çok minimal olması hem de ödemede yetiştiricinin ve ailesinin zorluğa düşürülmemesi aranır.

Bundan hareketle yem kredileri, kalkınma programı belli olunca, anlaşmaya giden bankaların değerlendirme kabul etme sıklıklarında, çoğu yetiştiriciye en fazla iki kez çektirilen kredidir. Daha fazla kredi alınması diğer yetiştiricilerin haklarını kestiği için onaylanamaz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu