Gündem

Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer?

E Devlet; devlet kurumlarının iş yükünü azaltmak için açılan, çoğu işlemin resmi kapılara gidilmeden denetlendiği ve öğrenildiği, insanların işlerini hızlandıran ve kolaylaştıran online bir sistemdir. E devlet üzerinden hastanede alınan sağlık bilgilerinden sicile işleyen durumlara, yerleşim yerinden trafik cezalarına kadar çok geniş yelpazedeki konulara erişmek mümkündür. Bundan dolayı; trafik cezası e devlete ne zaman düşer? Düşen cezalar nasıl görüntülenir ve ödenir, bilinmelidir.

Trafik Cezaları E Devlet Sistemine Ne Zaman Düşer?

Hukuk kurallarının koyduğu ve ceza yargılamalarında ana düşünce olan kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesine göre, trafik cezalarının gerçekten ceza olduğuna karar verilene kadar e devlete borç yansıması düşürülemez. Önce çeşitli güvenlik kameralarının incelenmesi, trafik kurallarının ihlal edildiğinin kanıtlanması, daha sonra da bunun için ceza talebi oluşturulması gerekir. Cezanın hem ilgili kurumlar hem de ilgili müdürlükler tarafından onaylanması da zaman alacağı için bir kural ihlalinden hemen sonra e devlete ceza düşmesi beklenemez. En geç bir ayda cezanın e devlette görünmesi sağlanır.

Trafik Cezaları E Devletten Nasıl Kontrol Edilir?

Trafik cezası olup olmadığına bakacak kişinin hem kimlik numarasını hem de kendisine özel e devlet kapısı şifresini edinmesi gereklidir.

Bu bilgilerin ardından uyulacak adımlar:

  • Sistemin arama motoruna ‘Trafik cezaları’ yazılır.
  • En başta çıkan emniyet genel müdürlüğü ile karayolları genel müdürlüğüne ait sonuçlar açılır.
  • Trafik cezalarım, sekmesinden görüntülemeye dair ‘Okudum ve onaylıyorum’ tuşlanır.

Bu aşama da bittikten sonra trafik cezaları görüntülenecektir.

Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer?, Bir Finansçı

Trafik Cezaları E Devlette Görüntülendikten Sonra Nasıl Ödenir?

Trafikteki kural ihlaline ilişkin cezası e devlete yansıyan kişi, devlet tarafından ödeme süreci olarak bildirilen tarihler arasında trafik cezasını ödemekle yükümlüdür. E devlet içerisinde herhangi bir kredi kartıyla veya banka kartıyla ödeme sekmesi yoktur. Yani devlet kapısından bu borç ödenemez. Ancak; mobil bankaların ödeme aracı kısmından, ATM içerisinden, bankaya gidilerek veya devlet kurumuna gidilerek trafik cezası ödenebilir. Ödeme yapıldıktan sonra e devlete tekrar girerek borcun ‘ödenmiş’ yazdığı da görüntülenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu