Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Trafik Cezası E Devlete Ne Zaman Düşer?

ceza

E Devlet; devlet kurumlarının iş yükünü azaltmak için açılan, çoğu işlemin resmi kapılara gidilmeden denetlendiği ve öğrenildiği, insanların işlerini hızlandıran ve kolaylaştıran online bir sistemdir. E devlet üzerinden hastanede alınan sağlık bilgilerinden sicile işleyen durumlara, yerleşim yerinden trafik cezalarına kadar çok geniş yelpazedeki konulara erişmek mümkündür. Bundan dolayı; trafik cezası e devlete ne zaman düşer? Düşen cezalar nasıl görüntülenir ve ödenir, bilinmelidir.

Trafik Cezaları E Devlet Sistemine Ne Zaman Düşer?

Hukuk kurallarının koyduğu ve ceza yargılamalarında ana düşünce olan kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesine göre, trafik cezalarının gerçekten ceza olduğuna karar verilene kadar e devlete borç yansıması düşürülemez. Önce çeşitli güvenlik kameralarının incelenmesi, trafik kurallarının ihlal edildiğinin kanıtlanması, daha sonra da bunun için ceza talebi oluşturulması gerekir. Cezanın hem ilgili kurumlar hem de ilgili müdürlükler tarafından onaylanması da zaman alacağı için bir kural ihlalinden hemen sonra e devlete ceza düşmesi beklenemez. En geç bir ayda cezanın e devlette görünmesi sağlanır.

Trafik Cezaları E Devletten Nasıl Kontrol Edilir?

Trafik cezası olup olmadığına bakacak kişinin hem kimlik numarasını hem de kendisine özel e devlet kapısı şifresini edinmesi gereklidir.

Bu bilgilerin ardından uyulması gereken adımlar:

  • Sistemin arama motoruna ‘Trafik cezaları’ yazar.
  • En başta çıkan emniyet genel müdürlüğü ile karayolları genel müdürlüğüne ait sonuçlar gelir.
  • Trafik cezalarım, sekmesinden görüntülemeye dair ‘Okudum ve onaylıyorum’ tuşlar.

Bu aşama da bittikten sonra trafik cezaları görüntülenecektir.

trafik cezasi e devlete ne zaman duser

Trafik Cezaları E Devlette Görüntülendikten Sonra Ödeme Nasıl Olur?

Trafikteki kural ihlaline ilişkin cezası e devlete yansıyan kişi, devlet tarafından ödeme sürecine girer. Böyle olarak bildirilen tarihler arasında trafik cezasını ödemekle yükümlüdür. E devlet içerisinde herhangi bir kredi kartıyla veya banka kartıyla ödeme sekmesi yoktur. Yani devlet kapısından bu borç ödenemez. Ancak; mobil bankaların ödeme aracı kısmından, ATM içerisinden olur. Ayrıca, bankaya gidilerek veya devlet kurumuna gidilerek trafik cezası öder. Ödeme yapıldıktan sonra e devlete tekrar girerek borcun ‘yok’ yazdığı da görüntülemelidir.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00