Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Ürdün Dinarı Neden Değerli

urdun dinari

Ürdün Akdeniz bölgesinin güneyinin doğusunda bulunan kuzeyinde Suriye batısında da Filistin ve İsrail, Doğusunda Suudi Arabistan ve Kuzey Doğuda ise Irak ile komşu bir ülkedir. Genelde Ürdün ekonomik açıdan pek de parlak olan göstergelere sahip olamayan bir ülke olmasına karşın Ürdün para birimi olan Ürdün Dinarının dünyanın en değerli para birimleri sıralamasında çok üst sıralarda yer alıyor. Ürdün Dinarının piyasanın en değerli para birimleri arasında yer alması nedeniyle akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır. Ürdün’ün para birimi olan ürdün dinarı neden değerli? Sorularını akıllara getirmektedir.

Ürdün Para Birimi Ürdün Dinarı Neden Değerli Neden Değerli?

Ürdün Dinarının piyasadaki en değerli paraları sıralamasında 4. sıralamada yer almaktadır. Bu tablo doğal olarak Ürdün Dinarının neden bu kadar pahalı diye sorgulamak isteniyor. Ürdün Dinarı’nın neden yüksek değerde olduğu sorusunun cevabı kısaca açıklanmak istenirse, Ürdün Devletinin izlediği parasal politikası nedeniyledir. Tıpkı dünyanın en varlıklı ülkelerinden birisi olan Norveç’in para biriminin Norveç Kronu’nun değersiz olması gibi olarak değerlendirebiliriz.urdun dinari neden degerli

Ürdün Dinarı Kodu Nedir?

Ürdün Dinarının kodu ‘JOD’ dur. Burada Ürdün Dinarının İngilizce’de Jordanian dinar şeklinde geçmektedir. Ürdün Dinarı kısaltması veyahut sembolü olarak da ‘JD’ kullanılır. Çünkü Ürdün Dinarının Ürdün Merkez Bankası Central Bank Of Jordan tarafından üretilmektedir.

Ürdün Dinarı Ne Kadar?

Günümüzde Ürdün Dinarı 20,91 Türk Lirası değerindedir. Ürdün Dinarı ise dolar bazında hesaplanması sabitlenmiştir. 1 Ürdün Dinarı ise 1,42 Amerikan Doları’na denk gelmektedir.

Ürdün Dinarı Alt Birimi Nedir?

Ürdün Dinarının alt birimleri 3 tane bulunmaktadır. Bunlar ise dirhem, qirsh ya da piasstre ve ardından fils olarak sıralanabilmektedir. 1 Ürdün Dinarının maddi karşılığı olarak 10 da 1 ine dirhem deniliyor. Hatta 1 Ürdün Dinarının 100 de 1 ine ise qirsh ya da piastre denilmektedir. 1 Ürdün Dinarının 1000 de 1ine fils denilmektedir.

Ürdün Dinarı Madeni Paraları Nelerdir?

Genelde Ürdün Dinarı madeni paraları aşağıdaki gibidir:

  • Yarım piastres/qirsh
  • 1 piastres/qirsh
  • 5/2 piastres/qirsh
  • 5 piastres/qirsh
  • 10 piastres/qirsh
  • Çeyrek dinar
  • Yarım dinar
  • Tam dinar

Ürdün Dinarı bozuk paraları yukarıda gösterildiği gibi isimlendirilmektedir.

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00