Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Yatırım Aracı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Yatırım Aracı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Eğer daha önce bir yerlere yatırım yapmadıysanız, yatırım yapmak size oldukça kafa karıştırıcı bir işmiş gibi gelebilir. Böyle durumlarda hangi yatırım aracına ne kadarlık bir yatırım yapmanız gerektiğini kestirememeniz gayet normal bir durumdur. Herhangi bir hisse senedine veya başka bir yatırım aracına yatırım yapmadan önce aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Paranızın Ne Kadarını Yatırıma Ayırmalısınız?

Paranızın ne kadarlık bir bölümünü yatırım araçlarına yatırmanız hakkında herhangi bir kural yoktur fakat emekliliğiniz yaklaştıkça hisse senetlerinden uzaklaşıp daha güvenli yatırım araçlarına yatırım yapmaya gayret etmelisiniz. Kural olarak yaşınızı 110’dan çıkarttığınız takdirde paranızın ne kadarını hisse senetlerine yatırmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Almak istediğiniz risk miktarına göre bu yüzdeyi biraz artırılabilir veya azaltabilirsiniz.

Endeks Fonlar ve Hisse Senetleri

Endeks fonları ve piyasada satışa sunulan birçok fon çeşidi, birçok hisse senedini aynı anda satın almanıza olanak tanır. Likit fonlardan birini seçerken, aynı sektördeki birçok hisse senedine sahip olabilirsiniz. Endeks fonları, portföyünüzü genişletmenin ve aldığınız riski azaltmanın da önemli bir yoludur. Eğer yatırımınızı bu fonlara yatırır ve bu fonun içindeki hisse senetlerinden birinin bedeli düşerse, zararınız en aza inecektir.

Kaç Farklı Hisse Senedi Satın Almalı?

Eğer hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsanız, farklı sektörlerde faaliyet gösteren en az 15 şirketin hisse senedini seçmelisiniz. Böylelikle portföyünüzü genişletir ve aldığınız riski önemli miktarda azaltabilirsiniz fakat yatırım yapmaya yeni başladığınız dönemlerde bu pek de mümkün olmayabilir. Alternatif olarak endeks fonlarından birini ve buna ek olarak birkaç hisse senedini ek olarak alabilirsiniz. Böylelikle yatırımlarınız daha güvende olacaktır.

Kâr Payı Sorunu

Halka açılan birçok firma, zaman içinde hisse senedi sahiplerine kar payı vermeyi tercih etmektedir. Bazıları ise elde ettikleri karları, firmalarını büyütmek için kullanır. Genel olarak kar payı dağıtan firmaların çıkardığı hisse senetlerinin fiyatları, diğer firmaların hisse senedi fiyatlarına göre daha az değişkenlik gösterir. Ayrıca, bir firmanın yüksek kar payı dağıtması o firmaya yatırım yapmanın iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez.

Ne Kadar Kar Beklemeli?

Yatırım yapmaya yeni başlayan kişiler, piyasaların uzun vadedeki görünümüne çok dikkat etmelidir. Her yıl, piyasalar önemli miktarda değer kazanabilir veya kaybedebilir. Örneğin New York borası olan S&P yıllık olarak yüzde 9,25 geri dönüş oranına sahiptir. Bu oranın uzun vadede gayet iyi bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, firmaların elde ettiği karlar ekonominin genel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yatırım yaparken genel ekonomik durum ve sektörel duruma da çok dikkat edilmelidir.

Bildiğiniz Firmaya Yatırım Yapın

Ne yaptığını bilmediğiniz veya yaptıkları işi bir iki cümle ile özetleyemediğiniz firmalara asla yatırım yapmayın. Örneğin biyoteknoloji firmaları hakkında bir şey bilmiyorsanız, bu alandaki bir firmaya yatırım yapmamanızı tavsiye ederiz. Eğer bankacılık sektörü ile çok içli dışlı biriyseniz, bu sektörde faaliyet gösteren kurumların hisse senetlerini satın almayı düşünebilirsiniz. Özellikle yeni başlayan biriyseniz, bildiğiniz ve tanıdığınız bir sektöre yatırım yapmanın çok önemli olduğunu bilmelisiniz.

Hisse Senetlerinin Yapısı Çok Değişkendir

Bir hisse senedine yatırım yapmadan önce hisse senetlerinin son derece değişken bir yapıda olduğunu bilmelisiniz. Bir hisse senedinin ne kadar değişken olduğunu söz konusu hisse senedinin beta değerine bakarak kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer beta değeri birin altındaysa, söz konusu hisse senedi daha az değişken bir yapıya sahip demektir. Öte yandan beta değeri birin çok üzerinde ise söz konusu hisse senedi oldukça değişken bir yapıya sahiptir.

Yatırım Aracı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00