Gündem

TL’yi Küresel Siyasi Haber Akışı Şekillendirecek

TL’yi Küresel Siyasi Haber Akışı Şekillendirecek, Yeni haftada TL cinsi varlıkları, Şubat ayı enflasyonu ve küresel çapta siyasi haber akışı şekillendirecek.

Yeni haftada yurtiçinde Şubat ayı enflasyonu, TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı ve siyasi haber akışı takip edilecek. Şubat’ın son haftasında gıda fiyatları yükselse de, ay genelinde fiyatların sınırlı bir artış kaydederek yıllık enflasyonu Ocak’taki %10,3’ten %10,0’a çekmesi bekleniyor.

TL’yi Küresel Siyasi Haber Akışı Şekillendirecek

Gıda fiyatlarının seyrine bağlı olarak altı ay aradan sonra ilk kez tek haneli bir enflasyon rakamı dahi görülebilir. Ancak yıllık çekirdek enflasyonunun oldukça sınırlı bir iyileşme göstererek %12 seviyesinde kalmaya devam edeceği düşünülüyor. Bu perspektifle bakıldığında, TCMB’nin de Ocak’taki toplantı sonrası yayımladığı özette önemli bir değişikliğe gitmeyerek mevcut politika duruşunu koruması bekleniyor.

TL’yi Küresel Siyasi Haber Akışı Şekillendirecek, Bir Finansçı

Paritedeki düşüşe rağmen TL rakip para birimlerinden olumlu ayrıştı ve Dolar/TL’de kritik 3,83 seviyesi aşılamadı. Yeni haftada da bu seviyenin aşılamaması durumunda, TL cinsi varlıklarda görece iyimser fiyatlamalar görülebilir.

Öte yandan ABD’den Birleşmiş Milletler’in Suriye’de operasyonların durdurulmasına dair son kararının Afrin’i de kapsadığı yönündeki açıklamasından sonra, jeopolitik gelişmelere dair belirsizlikler TL cinsi varlıklarda kırılganlığın sürmesine yol açıyor.

Hafta içerisinde açıklanan verilerde cari açık verisinin beklentilerin üzerinde geldi. Bunun yanı sıra kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch tarafından yapılan Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair negatif değerlendirmeler. Jeopolitik gelişmelerin etkisiyle hafta içerisinde Dolar/TL 4,50 ile tarihi zirvesini yukarı taşıdı.

Bu gelişmelerin ardından TCMB’nin piyasalardaki sağlıksız fiyat oluşumlarının izlendiği ve bu durumun enflasyon üzerindeki etkileri değerlendirilerek gerekli adımların atılacağına yönelik açıklamaları kurda 4,38 seviyesine kadar bir gerilemeyi sağladı. Dolar/TL’deki bu yüksek tansiyonun etkisiyle TCMB’nin 7 Haziran’da faiz artırımına gidebileceği yönündeki beklentiler oldukça güçlenmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu