İş Fikirleri

Solucan Gübresi Üreterek Para Kazanma

Solucan Gübresi

Düşük sermaye ile az zaman ayırarak yapılacak işlerin arasından, ilk sırayı solucan gübresi üretimi gelir. Fazla emek gerektirmeyen ve herhangi bir tesis kurulumuna ihtiyaç duymadan yapılan bu iş, ek gelir elde etmek isteyenler için ideal bir yöntem. Az bir araştırma ile solucan gübresi üreterek para kazanma, her insanın günde birkaç saatini ayırarak, kolaylıkla yapacağı işlerdendir. Üretici bu işlemi evinin bodrum katında veya bu amaç için yapılmış barakada kolaylıkla gerçekleştirir.

Para Kazanmak İçin Hangi Solucan Türü Gerekir?

Solucanların birçok türü bulunur. Her solucan toprakta bulunan organik maddeleri sindirerek, gübre olarak atık oluşturur. Yapılan araştırmalar, kırmızı Kaliforniya solucanın gübre üretiminde en uygun tür olduğu tespit edilmiştir. Kaliforniya solucanı, daha kısa sürede çoğalarak ve daha fazla besin tüketerek kaliteli gübre üretir.

Para Kazanmak İçin Ne Kadar Solucan Gerekli?

Orta düzey bir üretim için 100 bin kırmızı Kaliforniya solucan yeterlidir. Yeterli olgunluğa erişen bir adet solucan yaklaşık 160 solucan dünyaya getirir. Bu sayede kısa sürede çoğalır.

Solucan Gübresi Üretiminden Para Kazanmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Solucan gübresi üretimi yapmak için, üretici bir miktar sermayeye ihtiyaç duyar.

Üretim için ihtiyaçlar;

  • Solucan maliyeti.
  • Besin maliyeti.
  • Kompost maliyeti.
  • Besi kapları.
  • Ambalaj maliyeti.
  • Isıtma ve soğutma giderleri.

Üretim için gereken maliyeti belirlenir. Ortalama bir üretim için yaklaşık 5-10 bin TL sermaye yeterli olacaktır. Kısa sürede kara geçileceğinden, kısa sürede kendisini amorti eder. Üreticini aynı zamanda çiftçilik ve hayvancılık yapıyorsa, en önemli gider kalemi, kompostu kendi sağlayarak maliyeti düşürür.

Solucan Gübresi Üreterek Para Kazanma, Bir Finansçı
Solucan Gübresi Üreterek Para Kazanma

Solucan Gübresi Üretimi Ne Kadar Para Kazandırır?

Solucan üretiminin kazancı, solucan sayısı, solucanların beslenmesi ve ortam sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Orta düzey bir işletmeden aylık, 10.000 TL kazanmak mümkündür.

Solucan Gübresi Üreterek Ne Kadar Sürede Para Kazanılır?

Solucan gübresi üretimi için, gerekli koşullar sağlandığında, 5 ay gibi sürede gübreler satışı hazır hale gelir. Koşullar ayarlandığında, devamında her ay satışa hazır solucan gübresi üretilir. Bu sayede gelir devamlılığı sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu