Kredi

Öğrenciye Yardım Parası Nasıl Alınır?

Yardım Parası

Öğrenciye Yardım Parası Nasıl Alınır? Öğrenciler, eğitim hayatları boyunca hem eğitim masraflarının karşılanması hem de kişisel ihtiyaçlarının giderilmesi için burs almaya gerek duyarlar. Hem eğitimlerine öğrencinin kendisini vermesi hem de başarı seviyesinin yükseltilmesi açısından bursun öneminin olması inkar edilemez bir gerçektir.

Bundan dolayıdır ki öğrenciye yardım parası nasıl alınır? İçin yanıt, öğrenciler ve öğrenci velileri tarafından sorulur. Eğitim kademelerinde ayrı burs miktarlarında olan bu yardımdan yararlanmak için; yardım parasının ne kadar olduğu, yardım başvurusunun nereye iletileceği ve yardım parası şartlarının anlaşılması önemlidir.

Öğrenciye Yardım Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Öğrenci bursu olarak anılan yardım paraları, öğrencileri destekleme görevi üstlenen ve bu görevi kendiliğinden edinen kurumlarla kuruluşlara yapılır.

Başvurunun iletileceği ve öğrenci burslarının alınacağı bu kuruluşlar:

  • Belediyeler
  • Öğrenci okutma ve destekleme vakıfları
  • Yardım ve burs bağışı yapan bazı dernekler
  • Yardım vereceğini açıklamış olan şirketler

Şeklindedir. Ayrıca devlete bağlı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da öğrenci bursu verilir.Öğrenciye Yardım Parası Nasıl Alınır?, Bir Finansçı

Öğrenciye Yardım Parası Şartları

Her öğrencinin burs gereği yoktur. Aile olarak maddi durumu iyi olan, kendi kazancını elde ettiği için bursa gerek duymayan ve derece yaparak doğrudan okulu tarafından bursa layık görülen öğrenciler yardım paralarından muaf tutulabilir. Çünkü yardım bursları; gerçekten maddi olanağı olmayan, eğitiminin temel haline yetecek dahi maddiyatı bulunmayan, annesi, babası veya her ikisi de hayatta olmayan ve kendisine ait bir geliri olmayan öğrencilere verilir. Öğrencilerin yardım parasından yararlanmalarında ders başarıları da değerlendirilir. Yani notları daha iyi olan ve okuma isteği olan öğrencilere burs sağlanacaktır.

Öğrenciye Yardım Parası Ne Kadardır?

Her eğitim ile öğrenim hayatı evresinin maddi gideri ayrıdır. İlköğretim düzeyinde olan öğrenciyle üniversiteye geçen bir öğrenci aynı masrafları sırtlanmaz. Bundan dolayı öğrencilerin bursları da eğitim kademelerinde farklı para miktarlarındadır. Üniversite için ortalama aylık üç yüz lirayla beş bin liraya dayanan burslar vardır. Lisede aylık iki yüz lirayla iki bin lirada değişen bu burslar, ilköğretim düzeyinde aylık elli lirayla beş yüz lira arasında öğrenciye verilir.

Öğrenciye Yardım Parası Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu