Seyahat Çeki Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Seyahat Çeki Nedir?

İngilizce Travellers Cheque, Fransızca Chequo de Voyage ve Almanca Reisecheck olarak bilinen seyahat çekleri; seyahat edenleri, yanlarında nakit para taşımanın güçlük ve tehlikelerinden korumak amacıyla bazı yabancı banka ve kuruluşlarca muhtelif küpürler (10, 20, 50, 100, 500, 1000’lik) ve konvertibl yabancı paralar üzerinden dolaşıma çıkarılan ödeme araçlarıdır. En yaygın olanları, American Express, Visa, Thomas Cook, Citicorp’dur.

Seyahat Çeki Özellikleri

Bu tür çekler, çeki çıkaran banka veya kuruluşun adını taşımakta tıpkı banknotlarda olduğu gibi özel filigranlı kağıtlara basılmakta, bazı bölümleri kabartma yazılar ve emniyet şeridi taşımakta ve doğruluğunu tespit etmek için gerekli kontrollerinin yapılmasını sağlayıcı örnek (specimen) katalogları bulunmaktadır.

Seyahat çeklerinin, çalınma ve kaybolma gibi durumlarda kullanımının önlenmesini sağlamak amacıyla, güvenlik açısından en büyük ortak özelliklerinden biri de çekler üzerinde, “Signature of Holder” (çeki taşıyanın imzası) ve “Counter Signature” (karşı imza) bölümlerinin bulunmasıdır.

Bunlardan Signature of Holder bölümü çekin ilgili banka veya kuruluştan satın alınması sırasında imzalanmakta, Counter Signature bölümü ise çekin bozdurulmak için bankalara ibraz edilmeleri aşamasında imzalanmaktadır.

Bu durumda, çeki ibraz edenin Counter Signature bölümüne atacağı imza hem Signature of Holder bölümündeki imza ile hem de pasaport üzerindeki imza ile karşılaştırılarak imzaların o kişiye ait olup olmadığının tespit edilmesini sağlamaktadır.

Yorumlar (4 yorum)
Fatih Gürsel
Fatih Gürsel Cevapla
- 19:16

Elinde yüklü miktarda seyehat çeki olanlar var, bahsedilen miktardan kat kat fazla, sahte midir?

  birfinansci
  birfinansci Cevapla
  - 11:04

  Sahte olma ihtimali çok yüksek çeklerdir. Tespit edilebilmesi için banka şubelerine gitmelisiniz.

Cemil Ket
Cemil Ket Cevapla
- 11:49

internet bankacılığına alışmışız ama nakit taşımanın güvenli yoluymuş, güzel

  ilhan
  ilhan Cevapla
  - 06:09

  Sizinle görüşmek istiyorum atarmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara