Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sermayesiz İş Fikirleri

sermayesiz iş fikirleri

Yeni bir iş kurmak veya ek gelir elde etmek için çoğu işlerde ilk başta ufak da olsa bir sermayeye sahip olmak gerekir. Fakat sermayesiz de yapabileceğiniz işler bulunur. Bu sayfamızda sermayesiz iş fikirleri nelerdir? Bunları inceleyeceğiz.

Hiç sermaye gerektirmeden yapabileceğiniz veya hemen para kazanmaya başlayabileceğiniz işleri ele alacağız. Sermayesiz ne iş yapabilirim diyenlere yol göstermeye çalışacağız.

Sermayesiz işler genellikle hizmet verilerek yapılan işlerden oluşur. Ticaret yapmak için belirli bir sermayenizin mutlaka olması gerekir. Fakat hizmet vermek için herhangi bir sermayeye ihtiyaç yoktur. Sermayeniz uzmanı olduğunuz meslektir. Bu işler nelerdir bir bir değerlendirelim. Sermayesiz ne iş yapılabilir? Bunları inceleyelim.

Sermayesiz İşler Nelerdir?

İçerik Yazarlığı: Yazı yazarak para kazanma ister misiniz? Evet, sadece evinizden veya herhangi bir yerden bilgisayarda yazı yazarak para kazanmadan söz ediyoruz. Yapmanız gereken sadece belirli konularda yazılar yazmak. Bu iş modeline içerik yazarlığı yada makale yazarlığı deniliyor.

Web site sahipleri için içerik yazarak yapılıyor. İçerik yazarlığı, internetten yapılabilecek en ideal işlerden birisidir. Ayrıca bizim de sermayesiz iş fikirleri arasında önereceğimiz işler arasında yer alır.

Özel Ders Vermek: Uzmanı olduğunuz alana göre özel ders vererek para kazanma modeli de sermayesiz işler arasındadır. Bu her türlü ders olabilir. Öğretmenler için branşlarına göre öğrencilere özel ders verilebilir. Yabancı dil bilenler açısından özel ders vermek çok popülerdir.

Hiç bir sermaye gerektirmez. Dolayısı ile özel ders vermeyi de rahatlıkla sermayesiz iş fikirleri arasına koyabiliriz.

Direksiyon Dersi Vermek: Özel ders gibi daha spesifik alan olan direksiyon dersi vermek de sermaye gerektirmeyen işlerden biridir. Yeni ehliyet alacak sürücü adaylarına direksiyon eğitimi vererek yapılır. Sürücü kursları bünyesinde çalışılabileceği gibi şahsi olarak da yapılabilir.

Sürücü kursu bünyesinde direksiyon eğitmenliği yapmak için bir takım gereksinimler olsa da direksiyon dersi vermeyi sermayesiz yapılan iş fikirleri arasına alabiliriz.

Sermayesiz İş Fikirleri

Özel Kurs Vermek: Kişiye özel her türlü kurs vererek para kazanabilirsiniz. Özel kurs vermenin bir sınırı yoktur. Uzmanı olduğunuz her konuda kurs düzenleyebilirsiniz. Kişiye özel kurs vermek için herhangi bir sermaye gerekmez. Hizmet vereceğiniz için özel kurs vermeyi sermayesiz yapılabilen işler arasına alıyoruz.

Özel kurs derken bunu biraz açalım. Aklınıza ne gelirse dedik. Bir kaç örnek verelim. Resim yapmada iyiyseniz özel resim kursları verebilirsiniz. Piyano, gitar, keman, saz kursları gibi enstrüman çalma konusunda kurslar düzenleyebilirsiniz. Web site kurulumu, webmasterlık konularında kus verebilirsiniz.

Hangi konuda uzmansanız alanınıza ilgi duyan kursiyerler bularak onlara özel kurs verebilirsiniz.

Evde Paketleme İşleri: Özellikle ev hanımlarına yönelik olan evde paketleme işleri için hiçbir sermaye gerekmez. Gerekli olan bütün malzemeler paketleme işi veren firmalar tarafından karşılanır.

Evde paketleme yapacak kişi verilen bu malzemelerle evinde paketlemesini yapar. Yaptığı iş için işçilik ücreti alır.

Paketleme işlerinde seçenek boldur. Mandal paketlemeden tutun evde kına paketleme işine, evde kalem montajı yapmaktan kuruyemiş paketleme işine kadar geniş yelpazeye sahiptir. Yaşadığınız bölge bu tür işler için uygun ise evde paketleme işleri yaparak sermayesiz para kazanabilirsiniz.

Diğer İş Fikirleri

Çevirmenlik Yapmak: Çevirmenlik yapacak kadar yabancı dil bilgisine sahipseniz çevirmenlik yaparak çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Online tercüme işleri yabancı dil okuyan öğrenciler tarafından en çok yapılan para kazanma yöntemidir. Yabancı dil bölümü okuyan bir çok kişi, öğrencilik hayatında çevirmenlik yaparak okul giderlerini karşılamıştır.

Çevirmenlik, sermayesiz iş fikirleri arasındadır. Sermayeniz öğrendiğiniz yabancı dilinizdir. Çeviri yapacak kadar yeterli yabancı dili olanları online çevirmenlik konusunu değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

Youtuberlık: Youtuber olmak, son zamanların trend işlerinden birisi oldu. Özellikle Google’ın Youtube’u satın almasından sonra Youtube, internetten en çok para kazanılan mecralardan birisi oldu. Öyle ki hatırı abonesi olan youtuberlar bir doktorun, mühandisin, mimarın kazandığı paraların çok çok üzerinde paralar kazanır hale geldi.

Youtuber olmak için gereken sadece bir internet bağlantısı veya bilgisayar. Günümüzde hemen hemen her evde bu imkanlara sahip olunduğunu varsayarsak youtuberlığın sermayesiz iş fikirleri arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

El İşi Ürünler Yapmak: Eliniz el işlerine yatkın ise bu yeteneğinizi konuşturarak bir çok alanda para kazanabilirsiniz. Örgü örerek, taş boyama yaparak, ahşap boyama yaparak, bez bebek yaparak, ahşap oyuncaklar yaparak veya bunlara benzer el işlerini yaparak para kazanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz el işi ürünlerinizi internetten satabilirsiniz.

İnternetten satış için de sermayeye ihtiyacınız yoktur. Sahibinden, letgo gibi sitelerde yapmış olduğunuz el işlerinizi ücretsiz şekilde satabilirsiniz. El işi yaparak para kazanma için çok ufak giderleriniz olsa bile yine de sermayesiz iş fikirleri arasında yer alması için bir sakınca yoktur.

evde ek is

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Halil Ocak 9, 2024 - 11:51 am

Para kazanmak istiyorum.

Cevap Yazın
Mehmet Eylül 28, 2023 - 6:34 pm

Merhaba, makalenizi ilgiyle okudum. Sermayesiz iş fikirleri gerçekten de ilgi çekici. Ancak, şu anki ekonomik durumda bu fırsatlar gerçekten uygulanabilir mi? Makalenizin yaklaşımını takdir ediyorum, ancak bu konuyu daha derinlemesine ele almanızı öneririm. Teşekkürler!

Cevap Yazın
Zeynep Ağustos 21, 2023 - 12:02 pm

Merhaba! Yazınızı ilgiyle okudum ve sermayesiz iş fikirleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Belki bu konuyla ilgili daha geniş bir içerik paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederim!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00