Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanma Yöntemleri

fotoğrafçılık yaparak para kazanma

Para kazanma konularımıza tüm hızımız ile devam ediyoruz. Bu sayfamızda fotoğrafçılık yaparak para kazanma yollarını inceleyeceğiz. Fotoğrafçılığı sadece amatör olarak yapanlara fotoğraf çekerek para kazanmak için neler yapmaları gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Fotoğrafçılık yaparak para kazanabileceğiniz 6 yöntemi inceleyeceğiz.

Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanma

Yazımızın sonuna geldiğimizde belki de fotoğraf çekerek para kazanma yolunda siz de ilk adımı atmış olacaksınız. Bu yazımızda değineceğimiz yöntemlerin birini uygulayarak siz de fotoğrafçılıktan para kazanmaya başlayacaksınız.

Fotoğraf çekmek birçok kişinin en sevdiği hobiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin çoğu sadece hobi amaçlı fotoğraf çeker. Peki fotoğraf çekerek para kazanabileceğinizi söylesek? Evet, hobi olarak çektiğiniz yüzlerce fotoğraftan para kazanabilirsiniz. Bu mümkün.

İster ek gelir olarak yapın, ister tam zamanlı fotoğrafçı olun, fotoğrafçılık işinden günümüzün şartlarına göre iyi sayılabilecek miktarlarda paralar kazanabilirsiniz. Fotoğrafçılığa ilgi duyanların yapabileceği işler oldukça çeşitlidir. Fotoğrafçılığın bir çok alt kolu bulunur.

Fotoğraf Çekerek Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğrafçılık, sadece resmi belgeler için vesikalık fotoğrafların çekildiği bir sektör olmaktan çıkalı çok zaman oldu. Özellikle sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği günümüzde insanlar, günlük hayatlarında gerçekleştirdiği birçok aktiviteyi sosyal medya hesaplarından paylaşır hale geldi.

Fotoğrafçılık yaparak para kazanmak isteyenlere ilk uyarımız, sosyal medya ile ilgili olacak. Günümüz şartlarında fotoğraf çekerek para kazanabilmek için sosyal medya ve interneti iyi kullanmak kaçınılmaz olmuştur. Facebook, Twitter, İnstagram gibi kelimelere uzaksanız fotoğraf çekerek para kazanma konusunda oldukça kısıtlı imkanlara sahipsiniz demektir.

Tanıtım, reklam, satış, müşteri bulma gibi imkanlardan internet ve sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanabileceğiniz 6 Yöntem

Fotoğraf Stüdyosu Açın:

Fotoğrafçılık ile para kazanma dediğimizde ilk akla gelen yollardan birisi hiç kuşkusuz bir fotoğraf stüdyosu açma fikri gelir. Evet fotoğraf çekerek para kazanılabilen yöntemlerden en bilindik olanı fotoğraf stüdyosu açma fikridir. Üstelik çok fazla sermaye gerektirmeyen, kar marjı yüksek, güzel paralar kazandıran işlerden birisidir. Biz de fotoğraf stüdyosu açma fikrini fotoğrafçılık yaparak para kazanma yöntemleri arasında ilk sıraya yerleştiriyoruz.

Düğün fotoğrafçısı olarak para kazanın:

Fotoğrafçılık sektörünün alt kollarından birisi de düğün fotoğrafçılığı mesleğidir. Düğün yapan tarafların, damat ve gelinin düğün günü için iç ve dış çekim, konvoy süreci, eğlence ve takı merasimi gibi düğün günü anılarını karelere yansıtmakla görevlidir. Özellikle yaz aylarında, düğün mevsiminin başlaması ile birlikte düğün fotoğrafçıları için koşturmaca başlar. Fotoğraf çekerek ek gelir veya tam zamanlı dönemsel çalışabileceğiniz bir iş de düğün fotoğrafçılığı işidir. Anlaştığınız bir fotoğrafçı ile yevmiye usulu veya yüzdeli çalışabileceğiniz bir iş modelidir.

Doğum fotoğrafçısı olun:

Tıpkı düğün fotoğrafçısının yaptığı işin bir benzeri de doğum fotoğrafçılığıdır. Anne, baba adaylarının doğum anlarındaki heyecanlarını karelere yansıtarak ölümsüzleştirmek ile görevlidir. Doğum fotoğrafçılığını da fotoğrafçılık yaparak para kazanma yöntemleri arasına alıyoruz.

Çektiğiniz fotoğrafları internette satın:

Bu yöntem özellikle freelancer fotoğrafçılık yapanlar arasında oldukça yaygındır. Çektiğiniz fotoğrafları internette bazı platformlara yükleyerek yapılır. Yüklemiş olduğunuz bu fotoğrafların satışından para kazanılarak yapılan bir iş modelidir. Stok fotoğrafçılığı diye adlandırılır. Stok fotoğrafçılığı yaparak tahmin ettiğinizden de çok para kazanabilirsiniz. Çünkü müşteri portföyünüz bütün dünyadır! Dünyanın dört bir tarafından insanlara günlük yüzlerce fotoğraf satabilirsiniz. Bakış açımızı değiştirdiğimizde, bir fotoğrafı yüzlerce kişiye birden satabilirsiniz. Yeter ki para edecek kadar güzel kareler yakalayın.

Stok fotoğrafçılığı yapabileceğiniz başlıca internet siteleri şu şekildedir.

  • www.shutterstock.com
  • www.123rf.com
  • www.stockphoto.com
  • www.istockphoto.com
  • www.dreamstime.com
  • Fotoğraf sergisi açın: “Benim çektiğim fotoğraflar, profesyonel fotoğrafçıların fotoğrafları kadar kalitelidir” diyorsanız, çektiğiniz fotoğraflardan oluşan bir sergi açabilirsiniz. Fotoğraflarınızı sergileyerek para kazanabilirsiniz. Sergi açmak için öyle aman aman bir şey yapmanıza gerek yok. Küçük bir alan kiralamanız yeterli olacaktır. Hatta bir organizasyon şirketi ile anlaşarak cüzi miktarda ücret ödeyerek organizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kişiye özel fotoğrafçılık yapın: İşadamlarının, sosyal medya fenomenlerinin, milletvekillerinin, ünlülerin günlük hayatlarında yaptıkları işlerin fotoğraflarını çekip sosyal medya hesaplarını yöneterek para kazanın. Bu iş için hatırı sayılır kişileri tanımanız gerektiğini, halk dilinde torpilinizin olması gerektiğini söylemek isteriz. Her ne kadar kişiye özel fotoğrafçılık yapma ihtimali oldukça düşük olsa bile yine de fotoğrafçılık yaparak para kazanma yöntemleri arasına alabiliriz. Fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenlere fikir olarak sunabiliriz.
ünlü fotoğrafçılar

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Samet Ağustos 21, 2023 - 12:06 pm

Merhaba, makaleniz gerçekten ilginç ve bilgilendirici. Fotoğrafçılıkla ilgileniyorum ve para kazanma yöntemlerini araştırıyordum. Özellikle internet üzerinden fotoğraflarımı satmayı düşünüyorum. Bu konuda hangi internet sitelerini önerirsiniz? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Ci̇han Ağustos 9, 2023 - 7:25 am

Harika bir makale! Özellikle stok fotoğrafçılığı yöntemine değinmişsiniz, bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Hangi internet siteleri stok fotoğraflarımı satmak için en iyisidir?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00