Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Acil Para Bulma Yöntemleri

Acil Para Bulma

Acil Para Bulma: İnsanoğlunun başına her türlü şey gelebiliyor. Hiç ummadığımız durumlarda acil paraya ihtiyacımız olabiliyor. Bu sayfamızda acil para nasıl bulunur, acil paraya ihtiyacım var. Nasıl acil para bulabilirim? Bu tarz sorularla karşılaşanlar için bir yazı kaleme almak istiyoruz.

Acil Para Bulma

Bir şekilde acil nakit paraya sıkışanlara fikirler vermeye çalışacağız. Acil para bulma yöntemlerini inceleyeceğiz. Bu yöntemler arasında işinize yarayan bir yöntem bulabileceğinizi ümit ediyoruz. Acil paraya sıkışanların faydalanacağı bir yazı olması dileğiyle başlayalım,

Fazla değil, bundan 10- 15 sene evvel acil para lazım, para nasıl bulunur gibi sorular insanı fazla korkutmazdı. Eş, dost, akraba, komşu, tanıdık kim varsa acil paraya ihtiyacı olanlar borç bulma konusunda sıkıntı yaşamaz, tanıdıklarından borç istemeye çekinmezdi. Nedendir bilinmez artık insanlar acil para bulmak için ilk önce bankalara koşar oldu.

Kimse kimseden para isteyemez, kimse kimseye borç para vermez oldu desek daha doğru olur. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki artık her şey maddiyata dayalı olmuş! Kimse kimseye para konusunda güvenemez durumda. Nasıl acil para bulunur diye arayışa girenlerin ilk başvurduğu yerler insanlar değil de bankalar oluyor.

Herkesin kendine göre bir sebebi olabiliyor. Para herkese lazım olan bir şey. Ama bazı durumlarda para ihtiyacı çok acil olabiliyor. Bu durumlarda acil para bulmanın yollarını arıyoruz. Acil nakit paraya ihtiyaç duyanların ihtiyaçlarını giderme adına bir kaç fikir sunmak isteriz. Umarız yararımız dokunur.

Acil Para Bulma Yöntemleri

1.000 TL – 5.000 TL Arası Acil Para Nasıl Bulunur?

İhtiyaç duyulan para miktarına göre acil para bulma durumu can sıkıcı olabilir. Fakat 1.000 TL ile 5.000 TL aralığında bir paraya ihtiyacınız varsa bu durumu kolaylıkla çözebilirsiniz. Bu civarda acil paraya ihtiyacınız varsa bankaların sağladığı imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bu imkanları değerlendirecek olursak;

Esnek Hesap/Ek Hesaptan Para Çekme

Hemen hemen herkesin vadesiz mevduat hesabı vardır. Bankaların müşterilerine tanıdığı avantajlardan birisi de esnek hesap veya ek hesap diye de geçen, hesabınızda para olmasa dahi acil durumlarda kullanabileceğiniz nakit avans imkanıdır.

Esnek/Ek Hesap limitiniz bankanızın size verdiği limitlerle sınırlı olsa da eğer ödemelerde titiz davranıyorsanız esnek/ek hesabınızı bankanın müşteri hizmetlerine açacağınız bir telefonla 5.000 TL’ye kadar yükseltebilirsiniz.

Kısa vadede bu parayı kullanabilir, nasıl acil para nasıl bulabilirim sorusuna hiç zahmete girmeden bu şekilde çözebilirsiniz. Bankaların müşterilerine tanıdığı bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Kredi Kartına Nakit Avans Fırsatı

Yukarıda örneğini verdiğimiz ek hesap/esnek hesapta olduğu gibi kredi kartınızın limitine bağlı olarak çalıştığınız bankadan kredi kartına nakit avans çekebilirsiniz.

Vadesiz hesabınızın olduğu bankanıza ait en yakın ATM’den kredi kartınız ile bu imkandan yararlanabilirsiniz. Olmadı, müşteri hizmetlerini arayarak avansınızı telefonla hesabınıza geçirme talimatı verebilirsiniz. Böylece acil para nasıl bulurum telaşından hiç kimseye minnet duymadan kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Yastık Altı Birikimleri Bozdurma Zamanı

Herkesin zor zamanlar için bir kenarda sakladığı birikimler vardır. Nasıl acil para bulunur? İsimli bu sayfamıza kadar geldiyseniz muhtemelen acil paraya ihtiyacınız vardır. İşte zor zamanlar için yastık altında tuttuğunuz altın veya döviz gibi birikimleri bozdurma zamanı gelmiştir. Acil para sorununu çözdükten sonra birikiminize tekrar devam edebilirsiniz.

Tanıdıklardan Borç Almayı Deneyin

Yazımızın giriş bölümünde her ne kadar artık kimsenin kimseye borç vermeye yanaşmadığını söylesek de denemekte bir zarar yoktur. Değil mi? Daha önce borç alış verişinde bulunduğunuz birisinden acil paraya ihtiyacım var. Borç verebilir misin? Talebinde bulunmayı deneyin.

Bir akrabanızdan, dostunuzdan, iş arkadaşlarınızdan borç istemeyi deneyebilirsiniz. Vermezlerse onların ayıbı! Bu yöntemi acil para nasıl bulunur arayışında olanlar için ilk seçenek olarak değerlendirmelerini önerebiliriz. Böylece faize de bulaşmamış olursunuz.

Taksitle Alışveriş Yapıp, Tekrar Satın

Genellikle yukarıda saydığımız acil para bulma fikirlerinden birisi mutlaka işe yarayacaktır. Fakat bütün söylediklerinizi denedim. Yine de acil para sorununu çözemedim diyorsanız, kredi kartınızla taksitli alışveriş yapmayı deneyebilirsiniz. Satın aldığınız ürünü nakit paraya başkasına satma yolunu deneyebilirsiniz.

Tabi burada aynı paraya satma ihtimaliniz düşük olacaktır. Karşı taraf alacağı üründen kar etmek isteyecektir. Artık o kadarını göze almanız gerekecek. 200, 250 TL gibi miktarlarda daha düşük fiyata üçüncü kişilere veya anlaştığınız dükkan sahibine aldığınız ürünü satın.

Bu konuya örnek verecek olursak, cep telefonları, televizyonlar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi maddi değeri yüksek ürünleri kredi kartına taksit ile satın alın. Anlaştığınız yere nakit karşılığı satın. Her ne kadar 200, 300 TL arasında kaybınız olsa dahi acil para bulma sorununuzu çözmüş olursunuz.

Bir başka örnek verelim. aynı şekilde kuyumcudan kredi kartı ile altın alarak aldığınız altını bozdurarak acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Burada da aynı mantık geçerli. Fakat amacımız acil nakit ihtiyacı olduğundan alan memnun satan memnun durumu olacaktır.

Para Eden Eşyalarınızı Satın

Para nasıl bulunur? Sorununu hala çözemediyseniz artık son çare para edecek bazı eşyalarınızı satma yolunu denemekten başka çare kalmıyor. Maddi anlamda iyi günlerde aldığınız bazı eşyalarınızı satarak acil para sorununu çözmeyi deneyin. Para tekrar kazanılır. Dolayısı ile satacağınız eşyayı tekrar alabilirsiniz.

Hatta daha iyisini alacağınız günler de gelecektir. Acil para lazım diyorsanız bazı fedakarlıklar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu fedakarlıklardan zamanında aldığınız maddi değeri yüksek ve ihtiyacınızı giderecek şekilde para gideren eşyalarınızı satışa verin.

Sahibinden.com, letgo,com gibi ikinci el eşya satışı yapılan platformlara yükleyin. Piyasa fiyatının 100 – 200 TL aşağısında “İhtiyaçtan acil satılık” şeklinde ilan verdiğinizde çok kısa sürede satabilir, acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Acil derken 1-2 gün bekleyemeyecek kadar aceleniz varsa 2. el eşya satan yerler ile görüşerek satışı hemen yapabilir, ihtiyacınız olan acil nakit parayı hemen alabilirsiniz.

Tefecilerden Uzak Durun!

Bu yazımızda acil para ihtiyacım var diyenlere 6 farklı yöntem ile acil nakit para bulma konusunda fikirler vermeye çalıştık. Acil para nasıl bulunur? Nakit para bulmak için öneriler sunmaya çalıştık. Acele para lazım, nasıl acil para bulabilirim? Bu sorulara benzer soruları olanlara dilimizin döndüğü kadar yol göstermeye çalıştık.

Son bir konuda uyarıda bulunmak isteriz. Ne yapın ne edin kesinlikle senetle nakit para verdiğini söyleyen kişilerden para almayın! Bu kişiler tefecilik yapan, çok yüksek miktarlarda faizle para veren kişilerdir. Bir anlık gaflete gelerek bu tarz kişilerden para almayın!

Aldığınız parayı zamanında geri ödeyemediğiniz taktirde sonuçları çok daha kötü olan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda uyanık olmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yukarıda örneklerini verdiğimiz 6 yöntemden birisi ile mutlaka acil para sorununuzu çözeceğinize inanıyoruz. Bu yöntemlerle çözemediğiniz taktirde başka yollar arayın.

Borç Para Bulma Yöntemleri

En kısa sürede acil para bulmanız dileğiyle…

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Bi̇lge Ağustos 24, 2023 - 6:24 am

Yöntemlerin çoğu güzel ve kullanışlı gibi görünüyor. Ancak, tefecilerden uzak durma yöntemini daha fazla açıklamış olmanızı beklerdim. Bu konuda daha fazla bilgi alabilir miyim? Teşekkürler!

Cevap Yazın
Esi̇n Seren Ağustos 21, 2023 - 11:17 am

Makalede verdiğiniz öneriler gerçekten faydalı. Ancak tefecilerden uzak durmanız gerektiğine katılmıyorum çünkü bazen acil durumlarda başka seçenek kalmayabiliyor. Bu durumda tefecilerden uygun şartlarda borç almak, hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca maddi sıkıntılar sürekli değilse ve ödeme planı yapılarak kullanılırsa, dezavantajları minimuma indirilebilir diye düşünüyorum. Yine de herkes kendi tercihleri doğrultusunda hareket etmelidir. Teşekkürler!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00