Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Evde Ek İş Dolandırıcılarına Dikkat

Evde Ek İş Dolandırıcılarına Dikkat

Bugüne kadar evde ek iş arayanlara evden yapılabilecek işler konusunda fikirler vermeye çalışıyoruz. Evden ek iş olarak en çok yapılan işlerden olan paketleme işleri konusunda bu güne kadar sayısız paylaşımlarımız oldu.

Evde ek iş veya paketleme İşi Yapacaklar, Dikkat!

Evden çalışarak aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyen ziyaretçilerimize en doğru bilgilerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Evde kalem montajı yaparak para kazanma işinden kürdan paketleme işine, mandal paketleme işinden kına paketleme işine kadar bir çok ek iş fikirleri sunmaya çalışıyoruz.

Evlerde ek gelir getiren paketleme işlerinin nasıl yapıldıklarını, evde paketleme işi yaparak nasıl para kazanıldığı konusunda yol göstermeye çalışıyoruz. Evlere paketleme işi veren firmalara nasıl ulaşabilecekleri konusunda da bilgilendirmeler yapıyoruz.

Bu sayfamızda evde ek iş yapmak, özellikle paketleme işi yapmak isteyenleri bir konuda uyarmak istiyoruz. Paketleme İşi Dolandırıcılığı!

Evde Ek İş Dolandırıcılarına Dikkat!

Ziyaretçilerimize yeni bir ek iş fikri sunmak için arama yaparken karşımıza çıkan bir haberi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Evden ek iş arayışı içerisinde olanları bu konuda uyarmak istedik. Dolandırıcıların yeni hedefi ek iş arayan ev hanımları olmuş! Önce haberlere konu olan paketleme işi dolandırıcılığı ile ilgili haberi bir izleyelim.

https://youtu.be/qllAFlgZ3p0

İnternet, hiç şüphesiz son yüzyılın en önemli buluşlarından biri. Artık bir çok iş internet üzerinden yapılabiliyor. Bankacılık işlemlerinden tutun resmi işlemlere varıncaya kadar her türlü işlemi internetten yapmak mümkün hale geldi. İnsanlar dünyanın öbür ucundaki kişilerle internet üzerinden iletişime geçebiliyor. Örnekler saymakla bitmez.

İnternet hayatımızı kolaylaştıran son dönemin en önemli icadı durumunda. İnternetin faydaları olduğu kadar zararları da bir o kadar fazla.

Kötü niyetli kişiler için internet, hayatlarında görüp görecekleri bulunmaz bir altın madeni niteliğinde! İnternet aracılığı ile işlerini kolaylıkla yapıyorlar (!) İnsanlara hayal satmaktan daha kolay bir kandırma yöntemi yok.

Üç beş kuruş para kazanmak isteyen kişiler maalesef bu tür kötü niyetli kişilerin tuzaklarına düşebiliyor. Profesörlerin, avukatların bile dolandırıcıların tuzaklarına düştüklerini düşünecek olursak herkes potansiyel kurban durumunda sayılır.

Nasıl Yapıyorlar?

Google’da “Evde ek iş“, “Evlere ek iş veren firmalar“, “Paketleme işi“, “Evlere paketleme işi veren firmalar” “Ek işler“, “Paketleme işleri” ,” Evden ek iş“, “Evden paketleme işi” gibi aramalar, en çok arama yapılan kelimelerin başında geliyor.

Dolandırıcılar da bunu çok iyi biliyor. Yukarıda saydığımız konu başlıkları altında sosyal medya hesabı açıyor. Ek iş konusu üzerine bir internet sitesi açıyorlar. Ve ya paketleme işi, evde ek iş gibi konularda yayın yapan internet sitelerine “Evde paketleme işi yapmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?” tarzı yorumlar yazan ve cep telefonu numaralarını bırakan kişilerle irtibata geçiyorlar. Kurbanlarını bu şekilde seçiyorlar.

İnternet sitelerine veya sosyal medyada evde ek iş yapmak istiyorum diyerek cep telefonu numarasını bırakmak, paketleme işi dolandırıcılarının ekmeğine yağ sürüyor.

Bu notu da yeri gelmişken düşelim. Ziyaretçilerimizi tekrar internette özel bilgilerini paylaşmamaları hususunda uyaralım. Çünkü bu kişileri kandırmak, sıradan insanlara göre daha kolay oluyor.

Kendilerinin evlere ek iş verdiklerini x paketleme işi yaptıklarını söyleyerek numaranın x adlı yerden bulduklarını söyleyerek karşı tarafı kandırıyorlar. Kendisini ilgili internet sitesi ya da sosyal medya hesabı yöneticisi olarak tanıtıyorlar.

İlk başlarda bir iki ufak çaplı paketleme işi vererek güven kazanıyor, ardından çeşitli gerekçelerle para istemeye başlıyorlar. İşe ilginin çok olduğunu, ilgili paketleme işini alabilmek için depozito göndermeleri gerektiğini falan söylüyorlar.

Bu tuzağa düşenleri işleri daha da büyütmek istediklerini, bir dükkan açmaları gerektiğini veya ortaklık adı altında on binlere varan tutarlarda para yatırmaları gerektiğini söyleyerek asıl vurucu darbeyi yapıyorlar. Aynı yöntemi uygulayarak yüzlerce kişiyi dolandırıyorlar!

Hatta veya hatta, dükkan açma işlemleri için gerekli bahanesi ile dolandırdıkları kişilerin kimlik fotokopilerini dahi ele geçirebiliyorlar. O kimliklerle neler yaptıkları ise tam bir muamma!

Dolandırıcılardan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  • Sizden para isteyen kişilere asla inanmayın!

Evde ek iş veya paketleme işi dolandırıcılarının tuzağına düşmemek için mantıklı hareket etmekte fayda var. Paketleme işi veren hiç bir firma kişilerden para istemez. Aksine para verir! Dolayısıyla öncelikle sizden para isteyen kişilerden uzak durun. Bir insan başka bir insana iş yaptırmak için ondan para mı ister, para mı verir? Para isteyen varsa bu kişi kesinlikle kötü niyetlidir.

  • Paketleme işi veren firmayla kendiniz görüşün, aracılık yaptıklarını söyleyenlere inanmayın!

Evde paketleme işi yapmak istiyorsanız, paketleme işini alabilmek için üçüncü bir kişiye ihtiyacınız yok. Direkt firma ile kendiniz görüşün. Üçüncü kişilere güvenmeyin.

Mümkünse görüşmeyi yüz yüze, firmanın insan kaynakları yetkilileri ile yapın. Firmayı araştırın. Firmada çalışan bir kaç kişi ile irtibata geçerek firmanın güvenirliği konusunda emin olun.

  • Telefon numaranızı internet ortamında paylaşmayın!

İnternet aleminin uçsuz bucaksız bir yer olduğunu, her türlü kişilerin erişimine açık olduğunu unutmayın. İnternet dünyası, kötü niyetli kişilerin de bol olduğu bir yerdir. Bunu hiç bir zaman unutmayın. İnternette çeşitli platformlarda paylaştığınız telefon numaralarının kötü niyetli kişilerin de eline geçebileceğini unutmayın.

  • Her siteye ve sosyal medya hesabına güvenmeyin!

Evlere ek iş sağladıklarını söyleyen kişilerin en sık uyguladığı yöntemlerden birisi, internet sitesi veya Facebook sayfası açarak insanlara ulaşmalarıdır.

Bizim de sık sık karşılaştığımız, evde ek iş yapmak isteyenlerin yardım istekleri tam da dolandırıcıların aradıkları şeydir.

Türkiye’nin önde gelen büyük iş arama siteleri (kariyer.net, yenibiris.com, tr.indeed.com, secretcv) veya paketleme işi veren firmaların resmi web sitesi hariç hiç bir internet sitesi size ek iş garantisi veremez. Çünkü bu o kişinin elinde değildir. Sadece yol gösterebilir.

Size evden ek iş verebileceğini iddia eden sitelere veya sosyal medya hesaplarına mesafeli davranın. Çünkü her dediklerine inanmayın!

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Pinar Ağustos 26, 2023 - 11:19 pm

Dolandırıcıların bu konuda ne kadar aktif olduklarını fark etmemiştim. Güvenliği artırmak için daha fazla bilgilendirme yapmanızı öneririm.

Cevap Yazın
Kader Aralık 26, 2020 - 12:58 am

Evet bende magdur oldum bu kisi tarafindan gülçin karakoç, esenyurt’ta dukkani var eve is veriyor.

Cevap Yazın
Müslüm Nisan 11, 2022 - 5:54 am

Bilgi verme şansınız var mı acaba lütfen.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00