Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi

Sıfır Faiz KOSGEB

Sıfır Faiz KOSGEB, 2018 yılında KOBİ (Küçük ve Orta Boyutlu İşletmeler) için faizsiz kredi imkanı tanımıştı. Bu krediden yararlanan ve zor günler geçiren KOBİ’ler rahat bir nefes almıştı. Birçok işletme için sıfır faiz KOSGEB kredisi adeta cansuyu olmuştu. Toplamda 244 binin üzerinde esnaf, KOSGEB sıfır faizli kredi fırsatından faydalanma için başvuru yapmıştır. Ancak sadece yaklaşık 15 bin KOBİ yarar sağladı.

Ekonomik olarak durgun günler geçirdiğimiz şu günlerde herkes hükümetin ekonomiyi canlandırma adına alacağı kararları beklemeye başladı. Zor günler geçiren ve 2018 yılındaki faizsiz KOSGEB kredisinden faydalanamayan KOBİ’lerde 2020 yılında KOSGEB sıfır faiz kredi desteği gibi piyasaları rahatlatacak beklentiler oluştu.

KOBİ’lere 2020 Yılında Sıfır Faiz KOSGEB Desteği Olacak Mı?

2018’de KOBİ’lere verilen 50.000 TL, sıfır faiz, 1 yıl geri ödemesiz KOSGEB desteğine benzer bir desteğin 2020 yılında da verilmesi kaçınılmazdır. Özellikle ekonomideki olağandışı durgunluk ve son yapılan açıklamalarla işsizlik oranlarının uzun bir aradan sonra %13 seviyelerine ulaştığı görüldüğünde, piyasaların canlanması ve istihdam kaybının önüne geçilmesi için bir şeyler yapılması şart oldu.

Hal böyle olunca her kesimden işletmelerin gözü kulağı gelecek açıklamalarda. 2018 benzeri bir destek açıklanırsa kimler yararlanabilecek? Bu kez bu sayı 15 bin barajını geçecek mi? 2020 sıfır faiz KOSGEB kredisi desteğinin kapsamı nasıl olacak?

birfinancı.com olarak bu konuları sizin için araştırdık. Sıfır faizli KOSGEB kredisi nasıl alınır? Bu tür soruların cevaplarını merak edenler için araştırmalar yaptık. 2018 yılındaki destek kredisini baz alarak faizsiz KOSGEB desteği nasıl alınır? Sorusuna cevap aradık.

KOSGEB Sıfır Faiz Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Yazımızın giriş bölümünde 2018 yılındaki destekten yararlanmak için 244 bin esnafın başvuru yaptığını, bunlardan sadece 15 bininin yararlanabildiğini söylemiştik. Eğer 2020 yılında sıfır faiz KOSGEB desteği tekrar yürürlüğe girerse destekten yararlanan KOBİ’lerin sayısının daha çok olacağı öngörülüyor.

2018’deki destekten yararlanabilen KOBİ sayısının bu denli düşük olmasının en önemli sebebi KOSGEB değil, bankalar olmuştur. KOSGEB, anlaşmış olduğu 9 banka ile faizlerin KOSGEB tarafından ödeneceği konusunda anlaşmıştır. Fakat bankaların kredi kriterlerine uymayan KOBİ’lere kredi vermemesi, faizsiz KOSGEB desteğinden yararlanabilen KOBİ’lerin sayısı düşük kalmıştır.

Genel itibari ile 2020’de öngörülen KOSGEB kredi desteğinden yararlanabilme için aranan şartlar şu şekildedir;

  • Daha önce verilen desteklerden yararlanmamış olmak gerekir.
  • İşletmenin başvuru tarihi baz alındığında faaliyette bulunması gerekir.
  • Vergi kaydının bulunması gerekir.
  • KOBİ’nin KOSGEB’de kaydının ve beyannamesinin yapmış olması gerekir. Kayıt yaptırmayan ve beyanda bulunmayan KOBİ’ler vardır. Böylece her ne kadar bütün şartları taşısalar da 2020 KOSGEB kredisinden yararlanamaz. Bu yüzden daha önce kayıt yapıldıysa bile güncellemekte fayda var.
  • Esnafın kredi notunun (sicilinin) bozuk olmaması gerekir. KOSGEB, bankalara sadece faiz miktarını ödediğinden asıl parayı bankalar vermektedir. Dolayısı ile kredi notu düşük KOBİ’lere bankalar kredi vermez. KOSGEB’den onay alsa da başvurusu banka tarafından onaylamaz. Şayet KOSGEB sıfır faiz kredi desteği 2020 yılında olur. Çünkü tekrar yürürlüğe girerse, KOBİ’ler için en büyük engel kredi notu olarak duruyor. Faizsiz kredi imkanından yararlanma isteyen işletme sahiplerinin bir an önce kredi notunu düzeltmesi gerekmektedir.

Not: Verdiğimiz bilgiler 2018 yılında verilen KOSGEB KOBİ desteğinden yararlanma isteyenlerde aranan şartlardan esinlenerek verilmiştir. 2020 yılında faizsiz KOSGEB kredisi ile ilgili bir gelişme olduğu taktirde okuyucularımızla paylaşılacaktır. Ekonomi ve finans konularında yaşanan önemli gelişmelerdendir. Böylece ilk siz haberdar olmak isterseniz bizi takip etmeye devam edin.

Önerilen Yazı: KOSGEB Nedir, Neden Kurulmuştur?

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00