Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Senetle Kredi Veren Yerler

Senetle Kredi Veren Yerler

Senetle kredi alınan yerler  acil paraya ihtiyaç duyulduğu anlarda finansal destek sağlamaktadır. Bankalardan senetle kredi alınabilmekle beraber vakıf, firma vb. kuruluşlardan kredi alımı mümkün olmaktadır. Genelde senetle kredi alınabilecek yerler genel olarak şunlardır:

Senetle Kredi

 • Firmalar
 • Kuyumcular
 • Bankalar
 • Tefeciler
 • Faktoringler
 • Vakıflar
 • İkrazatçılar

Senetle kredi alınabilecek yasal veya yasal olmayan belirli yollar bulunmaktadır. Faiz oranlarının yüksek olması, finansal geçmişin iyi olmaması gibi sebeplerden ötürü bazı kişilerin kredi başvuruları normal yollardan kabul edilmemektedir. Güvenilir olan senetle kredi alınabilecek yollar tercih edilerek acil finansal ihtiyaçlar kısa vadeli olarak karşılanabilmektedir. Kişilerin belirli koşulları sağlaması ve ödeme planlamalarını doğru yapmaları halinde farklı yöntemler üzerinden senetli kredi çekebilmeleri mümkün olmaktadır.

Senetle Kredi Veren Bankalar

Senetle kredi alınan bankalar günü gelmeyen senetlerin nakite çevrilmesine olanak tanımaktadır. Vatandaşların ihtiyaçlarına dönük olarak hizmet veren kamu banakları, kredi çekimleri konusunda daha fazla avantaj sunabilmektedir. Acil finansal ihtiyaçlar senetle kredi imkanı sunan bankalar sayesinde karşılanabilmektedir. Her banka özelinde koşullar değişebilmekle birlikte senetle kredi veren bankalar şunlardır:

 • Halkbank
 • Vakıf Bank
 • Denizbank
 • TEB
 • Akbank
 • Ziraat Bankası

Senetle Kredi Şartlar

Senetle kredinin koşulları göz önünde bulundurulduğunda kredi notu düşük olanlar veya borçlu olanlar için farklı imkanlar tanınmaktadır. Normal şartlarda bankalardan kredi alımında borçların yapılandırılması ön şart olarak sunulmaktadır. Senetle krediye başvurmak için en uygun bankanın bulunması gerekmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Senetle Kredi

Ziraat Bankası senetle kredi alma imkanı kısa vadede destek sunan yollar arasında bulunmaktadır. Böylece Ziraat Bankası, gerek oluşturmuş olduğu kredi kampanyaları gerekse senetle kredi olanakları bakımından tercih edilen kamu bankaları arasında yer almaktadır. Güvenilir hizmet imkanları sunması ve finansman ihtiyacını karşılaması açısından ideal bankalardan birisidir. Ziraat Bankası üzerinden senetle kredi almak isteyen kişilerin belirli koşulları sağlıyor olması gerekmektedir. Senetle kredi almak için gerekli olan şartlar şu şekildedir:

 • Geçmiş dönemlerde banka üzerinden gerçekleştirilen senet işleminin olmaması,
 • Senetlerin yasal şartlara uygun olması ve usulüne uygun biçimde doldurulması,
 • Senet portföyünün tüm detaylarıyla belirlenmesi,
 • Belge ve faturaların eksiksiz şekilde bulunması.

Vakıfbank Senetle Kredi İmkanı

Vakıfbank’tan senetle kredi alabilmek kısa vadeli olarak mümkün olmaktadır. Vakıfbank senetle kredi alma imkanlarından bireyler yararlanamamakla beraber firmalara sunulan bir finansman olanağıdır. Firmalara sahip oldukları senetler karşılığında belirli tutarlarda kredi verilebilmektedir. Vakıfbank senetli krediden yararlanabilmek için belirli koşulların sağlanıyor olması önemlidir. Herhangi bir şirketin sahibi olan ve şartlara uyumlu kişiler senetle kredi imkanından yararlanabilmektedir.

Akbank’tan Senetle Kredi Çekme

Akbank senetle kredi olanakları çek karşılığı kredi mantığı ile aynı şekilde işlemektedir. Senetlerin banka tarafından detaylı olarak incelenmesinden sonra başvurunun uygunluğu kabul edilmektedir. Uygun bulunan kişilerin banka hesaplarına belirlenen tutarda kredi aktarımı gerçekleşmektedir. Özellikle ticaretle uğraşan kişiler senetle kredi imkanlarından büyük ölçüde yararlanmaktadır. Faiz oranları bankalara göre değişebilmekle beraber finansman ihtiyacının kısa süre içerisinde karşılanmasını sağlayan yollardan birisi bankadan senetli kredi çekmektir.

Senetle Kredi Avantajları

Senetle kredinin avantajları arasında normal şartlar altında kredi çekemeyen kişilerin nakit destek bulması yer almaktadır. Kredi notu düşüklüğü ve genel anlamda krediye uygun olunmayan durumlarda kişiler finansal desteğe sahip olabilmektedir. Acil nakit ihtiyacının kısa sürede giderilmesine olanak tanıyan senetle kredi imkanı, çeşitli prosedürlerle uğraşmadan zamandan kazanmaya imkan vermektedir. Ekstra belgelerin talep edilmemesi veya normal kredi koşullarına kıyasla daha az prosedürün bulunması senetle kredi yöntemine başvurulmasının sebeplerindendir.

Senetle Kredi Veren Kuyumcu

Senetle kredi alınan kuyumcu üzerinde nakit para elde etmek için izlenmesi gereken prosedür oldukça kolaydır. Kuyumcular, çek veya senet gibi uygulamalara gerek kalamdan taksitle altın alma satma yöntemiyle nakit destek sağlayabilmektedir. Bu gibi yöntemlerin uygulanabileceği kuyumcular nadir olmakla beraber araştırma yapılarak ihtiyacın karşılanması mümkün olmaktadır. Kredi kartı olan kişiler altın alıp sattıklarında bir miktar zarar doğabilmektedir. Kuyumcuların bu tip bir durumda izledikleri prosedürlere bağlı olarak kişilerin finansman ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Senetle Kredi Veren Kuyumcular

Senetle Kredi Veren Firma

Genelde senetle kredi alınan firma konusunda detaylı araştırmaların yapılması gerekmektedir. Bazı firmalar, senetle kredi verme prosedürlerini uygulayacak başvuran kişilere çeşitli imkanlar sunmaktadır. Yaklaşık olarak 1 gün içerisinde kredinin çekilme olanağı bulunmakla beraber faiz oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel olarak senet karşılığında verilen kredilerde faiz oranlarının yüksek olması başvuruda bulunanları zorlayıcı olabilmektedir. Firmalar üzerinden kredi alımlarında 50 bin TL tutarına kadar çekim mümkün olmaktadır. Firmaların kredi verme noktasında izlediği prosedürler birbirinden farklıdır. Herhangi bir kefil veya ön ödeme koşulu bulunmadan kredi alınabileceği gibi bazen başvuru formunun doldurulması gerekebilmektedir.

Senetle Kredi Veren İkrazatçı

Senetle kredi alınan ikrazatçı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenmektedir. İkrazatçı, ipotek ya da teminat karşılığında nakit ihtiyacının karşılanmasını sağlayan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Borç olarak verilen para ise ikrazat olarak adlandırılmaktadır. Borç alıp verme durumlarında tefeci ve ikrazatçı tabirleri birbiriyle karıştırılabilmektedir. İkrazatçıların farkı yasal yollardan borç verme işlemleri yaparak başvuran kişilere maddi destek sağlamasıdır. Günümüzde ikrazatçı olarak tanımlanan firmaların sayısı azalmakla beraber faktoring olarak hizmet veren şirketler ön plana çıkmaktadır.

Senetle Kredi Veren Faktoring

Senetle kredi alınan faktoring geçmiş dönemlerdeki adıyla ikrazatçı olarak bilinmektedir. Türkiye’de yasal olarak faaliyetlerine devam eden faktoringler, maddi anlamda zorluk yaşayan kişilere destek olmaktadır. İzlenen prosedürlere bağlı olarak ipotek veya teminat istenebilmektedir. Genel mantık olarak bankadan kredi çekim şeklini uygulayan faktoringler, faizli ödeme olanakları sunabilmektedir. Finansal anlamda destek almadan önce senetle kredi verme konusunda faktoringler tarafından istenen koşullara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Senetle Kredi Veren Vakıf

Senetle kredi alınan vakıf üzerinden kredi çekimlerinde çok yüksek tutarlarda borcun alınması pek mümkün değildir. Banka veya firmalar üzerinden vakıflara oranla daha fazla tutarlarda kredi alınabilmektedir. Çevrede bulunan vakıflar senetle veya belirli şartların sağlanması halinde finansal destek verebilmektedir. Kişilerin bulunduğu yerlerde vakıflar varsa oraya müracaat ederek senetle kredi verme konusunda bilgilendirme almaları gerekmektedir.

Senetle Kredi Veren Tefeci

Senetle kredi alınan tefeci finansman ihtiyacının karşılanmasında en riskli yollar arasında yer almaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı acil maddi desteğe ihtiyacı olanların ileride sorun yaşamamak adına tefecilerle irtibata geçmemesi önerilmektedir. Yasal yollardan nakit ihtiyacının karşılanabileceği yolların aranması daha güvenilir olmakla beraber yaşanabilecek sorunları minimalize etmektedir. Bankalar veya senetle kredi veren yasal firmalarla irtibata geçerek en doğru bilgilendirmeyi almak çok daha doğru olacaktır. Yasal yollar çerçevesinde senet karşılığında kredi alınabilecek kurumlar araştırılarak buna göre karar verilmesi gerekmektedir.

Senetle kredi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin ödeme yapamamları halinde belirli yaptırımlarla karşılaşacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Yasal yollardan kredi alınıyor olsa da ödemelerin belirlenen zaman aralıkları içerisinde yapılması önem taşımaktadır. Manevi ve maddi anlamda zararlarla karşılaşmamak adına planlamanın doğru şekilde yapılması çok önemli olmaktadır. Günümüzde senetle krediye başvurmanın temel sebeplerinden birisi kredi notu düşüklüğü ve yüksek faizlerle karşılaşılmasıdır. Bu anlamda hangi kuruluşa nasıl şartlar altında başvuru gerçekleştirileceğinin dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Bengühan Ağustos 8, 2023 - 12:34 pm

Merhaba, yazınızı okurken senetle kredi veren bankaların faiz oranlarını da araştırmış olmanızı beklerdim. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00