Senetle Borç Para Veren Kuyumcular

Senetle Borç Para Veren Kuyumcular

by birfinansci
467 comments
Senetle Borç Para Veren Kuyumcular

Senetle Borç Para Veren Kuyumcular: Acil nakit ihtiyaçlarında veya bankalardan kredi çekememe durumunda kişiler alternatif para bulma yöntemlerini denemek zorunda kalıyor. Son zamanlarda senetle para veren kuyumcular da bu seçenekler arasında.

Senetle Borç Para Veren Kuyumcular

Kredi notu düşüklüğü veya gelirin yeterli olmaması gibi nedenlerden dolayı bankadan para çekemeyenlerin ilk para bulma kaynağı şüphesiz aile ve yakın çevre oluyor. Genellikle bu kaynaklardan gereken para elde edilemiyor. İnsanlar artık mali konularda çok daha temkinli kimse kimseye kolay kolay elden para vermek istemiyor. Haberlere yansıyan aile ve arkadaş çevresi alacak verecek meselelerinin bazen çok büyük olaylara neden olması da insanları yardım etmekten caydırabiliyor. Sonuçta ihtiyacı acil olan kişi alternatif çözüm yollarına başvurmak zorunda kalıyor.

Yasal Tefecilik

Bazı şirketler devlete bildirip gerekli yasal koşulları hazırlayarak senet karşılığı nakit para veriyor. Ayrıca bu tür çalışan dernekler de mevcut. Bunların aracı olarak aldıkları yasal faiz de tefecilerle karşılaştırıldığında oldukça düşük. Sorun şu ki bu firma ve dernekler herkese kolay kolay para vermiyor.

Senetle Para Veren Kuyumcular – Altın

Normalde kuyumcular senetle altın verebilir ama yasal olarak para veremez. Tıpkı satılan tüm ticari mallarda olduğu gibi senetle altın alındığında bir miktar faiz eklemesi yapılabilir ama son zamanlarda birçok kuyumcu tabiri caizse bir tür tefecilik yapıyor. Yani senet karşılığı yüksek faiz ekleyerek para temin ediyor.

Senetle Borç Para Veren Kuyumcular, Bir Finansçı

Senetle altın satışı tanıdıklar arasında sık olmasa da zaten yapılan bir satış biçimiydi. Özellikle düğün zamanlarında paraya sıkışan veya geline fazla miktarda takı takmak zorunda olanlar tanıdık kuyumculardan bir miktar faiz eklemesiyle altın alıyorlardı. Bu altınları başka bir kuyumcuda bozdurarak gereken nakit de sağlanabiliyordu. Elbette senetle altın satışı daha çok küçük kentlerde yapılıyordu.

Kuyumcular büyük miktarda nakdin el değiştirdiği ticarethaneler. En küçük kuyumcu da bile yüksek miktarda nakit hazır bir şekilde bulunabiliyor. Bu nakdi fırsata çevirmek isteyen birçok kuyumcu aslen tefecilik olarak adlandırılan yüksek faizli nakit temini işi yapıyor. Alınan para karşılığında istenildiği gibi faiz koyulabiliyor çünkü para elden teslim ediliyor ve anaparanın gerçekte ne kadar olduğu senette yazmıyor. Senetlerde faiz eklendikten sonra ödenecek toplam miktar buluyor.

Senetle Borç Para Veren Kuyumcular Var Mı?

Yasa dışı olduğundan senetle para veren kuyumcu araştırması yapıldığında internetten bir sonuç bulunamıyor. Bunun aksine çok sayıda ki kuyumcu ise tefecilik yapıyor. Bu kuyumcular ile irtibata geçmek isteyenler ya bir tanıdık vasıtasıyla başvuruda olur. Ya da kendisi özel olarak araştırıp buluyor. Küçük kazalarda zaten bir iki kuyumcu olduğundan herkes kimden bu şekilde para temin edileceğini zaten biliyor büyük şehirlerde ise paranın çokça döndüğü Kapalıçarşı veya Ankara Kızılay çevresinde biraz araştırma yapmak yetiyor.

Bazen de tefeci kuyumcuların piyasada adamları oluyor ve bunlar simsar şeklinde çalışır. Bu ihtiyaç sahiplerine ulaşıp kuyumcuyla temasa geçmelerini sağlıyor. Elbette bu uygulamaların hiç biri yasal değil. Zaten hiç biri de evet ben senet karşılığı para veren bir kuyumcuyum demiyor. Ama para verecekleri kişileri de şaşılacak şekilde iyi seçiyorlar. Senetle para veren kuyumcular olmakla birlikte bu kuyumcuların çok yüksek faiz aldıklarıdır. Hatta bu işin yasa dışı olduğu unutulmamalı.

You may also like

467 comments

Hepsi Dalavere Kasım 18, 2020 - 10:57 pm

İnanmayın artık böyle şeylere, alayı dolandırıcı.

Reply
Taksitle Altın Ekim 28, 2019 - 10:27 am

BDDK’dan taksit sayısı düzenlemesi..
BDDK, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresinin dört aydan sekiz aya çıkarılmasına karar verdi. Kuyumculuk sektörünü hızlandıracağı öngörülen bu gelişme iç piyasada işlem hacmini arttıracak.

Reply
aytaç Ekim 26, 2019 - 5:15 am

Merhabalar arkadaşlar bankalardan kredi çekemeyenler,emekli olupta kredi çekemeyenler ssk olmayanlar kredi limitleri dolanlar faturalı hat kullananlar temşnatı olupta kredi arayanlar herkese yardımcı oluyoruz kesinlikle ön ödeme almıyoruz ön ödeme isteyenlere itibar etmeyiniz kesinlikle irtibat numaramız 0533-*** (Kişisel verilerin korunması için telefon numarası belirtilmesi yasaktır.) mail adresimiz ayabakkan2834 her türlü soru ve bilgi paylaşımı için bizlerle iletişeme geçebilirsiniz..

Reply
ÖMER Ekim 24, 2019 - 3:40 pm

ŞİRKETİMİ BATAKTAN KURTARMAK İÇİN 1,5 MİLYON TL YE İHTİYACIM VAR.

YILLIK CİROMUZ 10MİLYON TL CİVARIN

UZUN VADELİ BORÇ VEREBİLECEK KİŞİLER ARANIYOR

1,5 MİLYONU 4 YILDA 2,5 MİLYON OLARAK GERİ ÖDEYEBİLİRİM

Reply
deyer murat Ekim 24, 2019 - 2:31 pm

Acil krediye ihtiyacınız varsa, e-posta yoluyla bana ulaşın: (aukredi)

Reply
1 34 35 36

Leave a Comment

logo 5

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

payments
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00