Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

faizsiz kredi veren bankalar

Faizsiz olarak kredi alınan bankalar dönemsel olarak düzenledikleri kampanyalar ile girişimcilerden esnaflara kadar farklı gruplara kredi finansman imkanı sunmaktadır. Desteğe ihtiyaç duyulan sektör bazında kredi koşullarında çeşitli farklılıklar olabilmektedir. Tarım sektöründen yeni iş kuracaklara kadar pek çok farklı alanda faizsiz finansmanlardan faydalanılabilmektedir. Genelde faizsiz kredi veren bankalar şunlardır:

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Odeabank
 • Denizbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Ziraat Katılım
 • Emlak Katılım
 • Vakıf Katılım
 • Türkiye Finans
 • Albaraka Türk
 • Kuveyt Türk

Faizsiz Kredi Başvuru Koşulları

Burada faizsiz kredi için başvuru şartları bankalar veya kurumlar özelinde farklılık gösterebilmektedir. Esnaf veya emekli olunması fark etmeksizin koşulların sağlanması halinde faizsiz kredi olanaklarından yararlanılabilmektedir. Faizsiz kredi başvurusunun şartları şunlardır:

 • Finans sicilinin olumlu olması,
 • Düzenli gelirin beyan edilmesi,
 • Minimum 6 ay sigortalı şekilde çalışmak,
 • 18 yaşın üzerinde olunması,
 • Kredi paketleri dahilindeki özel şartların sağlanması.

Bankaların sunmuş oldukları finansman paketlerinde farklı koşulların sağlanması istenebilmektedir. Bazı bankalar kefil veya ipotek şartları arayabilmekle beraber bankalar özelinde detaylı şekilde bilgi alınması gerekmektedir. Geçmiş kredi sicilinde herhangi bir problem olmayanlar veya genel şartlarla uyumlu olduğu tespit edilenlerin faizsiz kredi imkanlarından yararlanması mümkün olmaktadır. Bankaların kar payı oranlarında farklılıklar olabileceğinden kampanyalar özelinde detaylı biçimde araştırma yapılmalıdır.

Faizsiz Kredi Hesaplama

Faizsiz kredinin hesaplanması konusunda kar veya zarara katılım esasları benimsenmektedir. Müşterilerden toplanan fonlar üzerine kurulu bir sisteme sahip olan faizsiz bankacılık, elde edilen karın yine müşterilere aktarılmasını sağlamaktadır. Geleneksel bankacılıktan farklı sisteme sahip olan katılım bankaları, proje bazında yatırım yapmaya imkan tanınmaktadır.

Katılım bankası olarak hizmet veren kuruluşlar Bankacılık Düzenleme veya Denetleme Kurulu bünyesinde hizmet vermektedir. İslami kurallar gözetilerek faizsiz kredi olanağına başvurulmasına olanak tanıyan bankalar, parasının değerlenmesini isteyenlere fırsat oluşturmaktadır. Genelde faizsiz kredi hizmeti dahilinde yararlanılabilecek finansmanlar genel olarak şu şekildedir:

 • Altın Hesabı
 • Taşıt Finansmanı
 • İhtiyaç Finansmanı
 • Konut Finansmanı
 • Banka ve Kredi Kartı

Faizsiz Kredi Başvurusu

Faizsiz kredi için başvuru yapılmadan önce hangi tür kredinin talep edildiğinin kararlaştırılması gerekmektedir. Bankaların resmi internet siteleri üzerinden kredi koşullarına veya başvurusuna dair detaylı bilgiler bulunmaktadır. Faizsiz kredi başvurularında izlenecek yol genel olarak şu şekildedir:

 • Özel finansman veren bankaların ve devlet kurumlarının dönemsel olarak yayınladığı ilanların incelenmesi,
 • Şahsen veya online olarak başvuru yapma koşullarına uygun şekilde hareket edilmesi ve sürenin aşılmaması,
 • Başvuru esnasında başvuru sahibi bilgilerinin tamamen doğru şekilde verilmesi ve hatalı beyanlarda bulunulmaması,
 • Kimlik belgelerinden finansal evraklara kadar pek çok noktada belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi.

Ziraat Katılım’dan Faizsiz Kredi Fırsatı

Ziraat Katılım faizsiz kredi sunmuş olduğu kar payı oranlarıyla tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır. Nakit ihtiyaçlarını faizsiz olarak karşılamaya olanak tanımakla beraber başvuru prosedürü oldukça kolaydır. Doğalgaz dönüşümden ihtiyaç finansmanlarına kadar pek çok noktada Ziraat Katılım’ın kampanyalarından yararlanmak mümkün olmaktadır. Ziraat Katılım üzerinden başvurulabilecek faizsiz krediler şu şekildedir:

 • Hac veya Umre
 • Konut
 • Taşıt
 • İhtiyaç
 • İşyeri
 • Doğalgaz Dönüşüm
 • Bireysel

Ziraat Katılım faizsiz ihtiyaç kredileri, 100.000 TL’ye kadar kredi olanağı sunmaktadır. 36 aya kadar vade olanağı veya 1,79 kar payı ile finansman başvurusu yapmaya imkan vermektedir. Konut finansmanı özelinde 500.000 TL’ye kadar fırsat sunulurken bireysel işyeri kredisinde 1,73 civarında kar payı oranlarından yararlanılabilmektedir.

Vakıf Katılım ile Faizsiz Finansman

Vakıf Katılım faizsiz kredi bütçelere uygun ihtiyaç kredilerine başvurulabilecek bankalar arasında yer almaktadır. 36 aya kadar vade oranları sunan Vakıf Katılım, ev eşyalarından teknolojiye kadar pek çok farklı alanda finansman sağlamaktadır. İhtiyaç kredilerinde 10.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanı verirken 1,70 oranında kar payı uygulamaktadır. Vakıf Katılım Bankası şubelerine doğrudan gidilerek çok daha detaylı bilgi alınması mümkündür. Banka tarafından sunulan faizsiz finansmandan yararlanabilmek için kredi başvuru koşullarına uyum sağlanması gerekmektedir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Faizsiz Kredi İmkanı

Kuveyt Türk Katılım Bankası faizsiz kredi fırsatı, uygun kar payı oranları ile sunularak başvuru sahiplerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Acil olarak krediye ihtiyacı olanlar eğitim, seyahat vb. pek çok farklı alanda aradığı desteği bulabilmektedir. Araç finansmanında 120.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanı bulunurken belirlenen vade süresi 48 aydır. 120.000 TL’nin üzerinde finansmana ihtiyacı olanlar için ise 60 aya kadar vade seçenekleri sunulmaktadır. Kuveyt Türk Katılım Bankası 500.000 TL’ye kadar konut kredisi imkanı vermekle beraber %1,49  oranında kar payı uygulamaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan Faizsiz Finansman

Albaraka Türk Katılım Bankası faizsiz kredi düşük kar payı oranlarıyla vatandaşların destek paketlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Ev ve ihtiyaç finansmanı gibi alanlarda faizsiz kredi olanaklarına başvurulabilmektedir. Mobil bankacılık üzerinden başvuru yapılabilmekle birlikte banka şubelerine doğrudan gidilmesi mümkündür. Araç kredisinde 200.000 TL’ye kadar finansman olanağı bulunurken konut kredisinin limiti 400.000 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen vade sürelerine bağlı olarak kar payı oranlarında farklılıklar olabilmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası ile Faizsiz Kredi Kampanyası

Türkiye Finans Katılım Bankası faizsiz kredi bireysel ihtiyaçlara dönük olarak finansman imkanı sunmaktadır. 36 aya kadar vade seçeneklerinin yanında %1,82’den başlayan kar oranlarından yararlanılması mümkündür. Kredinin veya kampanyanın koşullarına bağlı olarak oranlarda değişimler olabilmektedir.

Kamu Bankaları Faizsiz Kredi

Kamu bankalarından faizsiz kredi olanakları dönemsel olarak verilen hibe desteklerini içermekedir. Genelde kamu bankalarının prosedürleri katılım bankalarına göre daha farklı işlemektedir. Bu anlamda konut, araç veya ihtiyaç kredilerinden faizsiz olarak yararlanılması mümkün değildir. Kamu bankaları emekli, çiftçi veya esnaflara özel olarak kampanyalar hazırlayabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olanlar veya kredi ödemelerinin yapılmasında herhangi bir sorun teşkil etmeyecek kişiler kampanyalardan yararlanabilmektedir. Esnaf ve KOBİ’lere dönük olarak pek çok farklı fırsat bulunmakla beraber zaman zaman bireysel finansman olanaklarından yararlanılması mümkün olmaktadır.

Emeklilere Faizsiz Kredi

Emekliler için faizsiz kredi imkanı bulunmamakla beraber düşük faizli kredilere başvurulabilmektedir. Aktifbank veya PTT gibi bankalar, emekliler için özel olarak avantajlı kampanyalar sunmaktadır. Koşulları sağlayan tüm vatandaşlar olmak üzere emeklilerin katılım bankalarından faizsiz kredi başvurusu yapması mümkün olmaktadır. Ziraat Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Türk Katılım ve diğer tüm katılım bankaları üzerinden faizsiz finansman olanaklarından avantajlı olarak yararlanılabilmektedir.

Faizsiz Kredi ve Sıfır Faizli Kredi Farkı

Faizsiz krediyle sıfır faizli kredi ayımı ile alakalı olarak anaparanın geri ödenme durumunda farklılık olmaktadır. Böylece faizsiz krediler, genel olarak İslami koşullara uygun biçimde kredi veren katılım bankaları tarafından sağlanan bir finansmandır. Sıfır faizli kredide ise üzerine herhangi bir ekleme yapılmaksızın anapara geri ödenmektedir. Sıfır faizli kredi imkanı, özellikle KOSGEB tarafından KOBİ’lere dönük olarak sunulan finansman olanakları arasında yer almaktadır. Bunun haricinde taşıt kredileri verilirken sıfır faizli kredilere rastlanabilmektedir. Günümüzde ihtiyaç kredisi türündeki kredilerde sıfır faizli kredi imkanlarıyla pek  sık karşılaşılmamaktadır. Faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin bankaların güncel kampanyaları üzerinden bilgi almaları gerekmektedir.

Katılım Bankası Kredi-Finansman Çeşitleri

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Ahmet Ağustos 28, 2023 - 2:32 pm

Bu makalede bahsedilen faizsiz kredi veren bankalar gerçekten güvenilir mi? Faizsiz finansman konusu biraz karmaşık olduğu için bu tür bankaların nasıl faizsiz kredi sağladığını ve koşullarını daha detaylı anlatabilir misiniz?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00