Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Melek Yatırımcı ile Girişimcilik Yapın

Melek Yatırımcı ile Girişimcilik

Melek yatırımcı ile girişimcilik yapmak isteyenler için bu kavramdan ve faydalarından detaylıca bahsetmek isteriz. Umarız işinize yarar.

Girişimcilik, yeni bir iş kurmak veya yeni projeler üretmek için önemli bir adım. Elde edilen girişim sayesinde hem dünya gelişiyor hem de yeni teknolojiler ortaya konuyor. Bu zamana kadar birçok girişim başarılı bir şekilde ortaya atıldı. Belki de sıradaki girişimi sen yapacaksın. Bu tür girişimler, bazı insanlar için zorlu bir süreç. Çünkü girişim ile uğraşırken bazen maddi destek gerekebiliyor. Sermaye desteği için yapılabilecek şeylerden birisi kredi çekmek olurken bir diğer mantıklı karar melek yatırımcı bulmak.

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek yatırımcı, girişimcilere maddi destek veren yatırımcılar olmakta. Bu yatırımcılar, onların gelişmesine katkıda bulunmak için bu işi yaparlar. Bazı melek yatırımcılar borç olarak bu parayı girişim için sağlar ve bir sermaye oluşturur, bazıları da borç olmadan doğrudan hibe olarak yatırım yapar. Bunun yanı sıra yapılan girişimden pay yani komisyon alan yatırımcılar da bulunur. Kişi, yatırımcı ile yaptığı anlaşma sonucunda kendine en uygun olan yatırıma sahip olur. Aldığı yatırım sonrasında ise hemen iş kurar.

Melek Yatırımcı Kimlerdir?

Melek yatırımcı ile girişimcilik öncesinde melek yatırımcıdan söz edelim. Çünkü Melek yatırımcılar, bir işletmeye veya projeye destek vermek için bu işte bulunan insanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür yatırımcılar ya borç olarak hisse senedi verir ya da borçsuz bir şekilde karşı tarafa hibe yollar. Bu durum yatırımcının inisiyatifine kalmış bir olay. Bazı yatırımcılar, kâr payı almak suretiyle de bu işe girişir.

Melek Yatırımcı Örneği

Bir örnek vererek ilerleyelim. Misal akıllı ev teknolojileri geliştirmek istiyor olun. Bu teknolojiler arasında hırsızlık koruması, görüntülü diafon ve evin sıcaklığını ayarlama gibi araçlar olsun. Bu gibi eşyalar, evin daha akıllı hale gelmesine imkan tanısın. Bu işi gerçekleştirmek için hemen bir yatırımcı bulmak lazım. Melek yatırımcı bulmak için internette birçok site var.

Melek yatırımcı ile girişimcilik oldukça önemli. Bu sitelere güvenirken öncelikle o siteyi araştırmak ve kullanıcıların yorumlarını da okumak gerekir. Ardından melek yatırımcı ile anlaşılmalı. Melek yatırımcı, bir süre sonra maddi destek yolluyor. Girişimci, bu desteği kullanarak şirketin kurulmasını ve gelişmesini sağlıyor.

20230210 4

Melek Yatırımcı Yüzde Kaç Pay Alır?

Öncelikle şunu belirtelim ki ülkemizde melek yatırımcı sayısı 1.000’in altında yer alıyor. Yani fazlasıyla melek yatırımcı bulunmuyor. Bundan dolayı melek yatırımcıları bulmak ve hangisinin güvenilir olduğunu da bilmek gerekir. Bir melek yatırımcı, projeyi beğendiği takdirde ona destek sağlar.

Melek yatırımcı ile girişimcilik yaparken melek yatırımcının girişimci ile nasıl bir sözleşme yaptığı önemli bir mesele. Eğer yapılan yatırım kâr payı üzerinden alınacak bir orana göre belirlendiyse bu durumda belirli bir oran, aylık veya yıllık bazda melek yatırımcıya öder. Bu miktar, melek yatırımcının yatırdığı miktarı veya biraz daha fazlasını kapatmasına kadar da devam eder. Oran değişmekle beraber %10 ile %20 arasında değişkenlik gösterir. Bazı yatırımcılar, daha düşük miktarda kâr payı talep edebiliyor.

Melek Yatırımcı ile Girişimcilik Neden Önemli?

Melek yatırımcı, büyük bir öneme sahip. Çünkü melek yatırımcılar sayesinde insanlar, bir girişim yaparken o girişimden daha iyi faydalanabiliyor. Bazı girişimler için para lazım olur. Sermaye girişi olduğu takdirde istenen girişim rahatlıkla gerçekleştirir. Bu da melek yatırımcının girişimin büyümesine katkı sağlaması anlamına geliyor.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00