Sigorta

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konutlar, hem kiracı olarak içerisinde ikametgah eden kişilerin güvenliklerinin sağlanması hem de ev sahiplerinin korunmasının amaçlanmasından dolayı devlet tarafından güvenceleri denetlenen yerlerdir. Bu güvenceler içerisinde bazı sigortaların, poliçelerin yaptırılması gereği yer alır. Ancak her yerleşim yerinde sigorta yaptırmak için bir zorunluluk oluşturulamaz. Bu sebeple; konut sigortası zorunlu mu? Neden bu sigorta yaptırılır, konut sigortası ne durumlarda gerekmez, sorgulanması gereklidir.

Konut Sigortası Zorunlu Olabilir Mi?

Devlet kurumları veya devlet tarafından özel bir amaca yönelik açılan kuruluşların konut halinde olması durumunda sigorta yaptırılması zorunludur. Çünkü devlet malı tüm halkın malıdır ve bu halk malının korunması anayasa tarafından öngörülerek zorunlu kılınmıştır.

Ancak hayatlarına kiracı ve kiraya veren şeklinde rollere bürünerek devam eden insanlar için bu zorunluluk yoktur. Yalnızca sigorta sayesinde bazı zararların şirket tarafından giderileceği ve risk hallerinde tazminatın ödeneceği bilindiğinden konut sigortası yaptırılabilir.

Konut Sigortası Zorunlu Mu?, Bir Finansçı

Konut Sigortasının Yaptırılma Durumları

Konut sigortalarının bazı durumlarda ve bazı doğal afetlerle olaylara karşı önlem anlamında yaptırılması, riskin gerçekleşmesi durumunda zararın tazmin edilmesi açısından önemlidir.

Bu sebeple konutların sigortalatılma durumları şunlardır:

  • Akarsu, nehir ve çeşitli su alanlarının yakınında bir yerleşim yerinde bulunmak ve bu alanlarda taşkın ihtimallerinin olması
  • Sel, heyelan, erozyon ve diğer doğal afetlere meyilli bir coğrafyada yaşamak
  • Hırsızlıkların çok olduğu konutlarda bulunmak

Ve bunlar gibi riskler içeren durumlarda konut sigortası önemli bir güvencedir.

Konut Sigortası Kimler Tarafından Yaptırılabilir?

Bir konutun sigortalı yaptırılmasında hem tek söz sahibi olabilen, hem de tek hak ve yetkiyi elinde tutan kişi ev sahipleridir. Konutu tapu olarak kendi üzerinde bulunduran kişi, sigorta şirketlerine kendi imzası olmadan sigorta faaliyetlerini başlattıramaz. Yalnızca konutun sahibi tarafından özel olarak ve tek seferlik işlemlerde geçerlilik koruyacak bir vekaletname kullanılarak sigortanın başlatılması hakkı vasiye devredilir.

Bunun dışında geçici bir ayni hak sahibi olan, kiracı durumunda yaşayan veya konutun olduğu alana yakın yerde ikametgah eden herhangi biri tarafından konut sigortasının başlatılması beklenmemelidir. Kiracının isteği üzerine ev sahibi bu talebi yerine getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu