Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kasko ve Bes Ne Demektir?

kasko ve bes nedir 1

Kasko, otomobil sigorta sistemlerinden bir tanesine, verilen isimdir. Kasko sigortası, aracın uğrayacağı zararların, sigortayı yaptıran kişiye ödenmesi amacı ile yapılır. Motorlu kara taşıtlarından herhangi bir tanesinin, sigortayı yaptırmış olan kişinin iradesi dışında, hasara uğraması durumunda, çalınması ve ya yanması gibi durumlarda, sigortayı yaptıran bir finansçı kişiye, tazminat ödenmesi amacını güder. Kasko sigortası, karşı araçtaki hasarları karşılamaz, yalnız sigorta yaptırılmış olan aracın masraflarını karşılar.

Kasko Sigortası Kapsamı

Kasko kişinin isteğine bağlı bir sigorta çeşididir. Ana kapsamı, aracın çalınması ve yanması gibi durumlardır. Bu durumların dışarısında, kasko sigortası yaptıracak olan kişiden farklı talepler gelmesi durumunda, ek teminat ödemeleri yapılarak, sigortanın kapsamında genişletilme yapılabilir. Sigorta poliçesi içerisinde, aksi bir durum belirtilmediği sürece sigorta kapsamı yalnızca, Türkiye sınırları içerisinde geçerli olmaktadır.

Kasko Sigortasında Başlangıç ve Bildirim Süreleri Nelerdir?

Ödemenin yapıldığı tarihte başlayan kasko sigortası, sözleşmede aksi yönde bir madde yer almaması durumunda, Türkiye sınırları kapsamında saat 12.00 olacak şekilde başlar ve bitim günü aynı saat de biter. Herhangi bir hasarın meydana gelmesi durumunda ise, sigortayı yapan firma, hasar ile ilgili olan belgelerin eline geçmesinden sonra, en geç 15 gün içerisinde, tazminat ve hasar miktarlarını, sigortayı yaptırmış olan kişiye bildirmek ile yükümlüdür.

Bes, Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir?

Kişilerin, emeklilik dönemi süresi içerisinde, çalışmış oldukları dönemlerdeki hayat standartlarını, koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyabilecekleri ek harcamaları rahatlık içerisinde yapabilmeleri için, mevcut bulunmakta olan kamuya ait güvenlik sistemlerine, tamamlayıcı olabilmesi amacı ile oluşturulmuş olan, emeklilik sistemine, bes, Bireysel Emeklilik Sigortası denir.

Bes’te Devlet Katkısı Ne Kadardır?

Yeni Bes dönemi, 1.01.2013’te başlamıştır. Devlet, tüm bireysel emeklilik dönemi katılımcılarına, bireysel emeklilik için ödemekte oldukları katkı payı miktarının %25’i oranında ek katkı payı vermeye başlamıştır.

Kimler Bes’e Başvurabilir?

Ev Hanımı, memur, avukat, çiftçi, esnaf, doktor gibi, 18 yaşını doldurmuş olan herkes, bireysel emeklilik başvurusunda bulunup, devletin sağlamakta olduğu, %25 lik ek katkı payından faydalanabilir. Eş, 18 yaşını doldurmuş olan çocuğu, eşi gibi herkes adına Bes’e başvurup, emekli olmalarını sağlayabilmektedir.

Bes Nedir ve Sıkça Sorulan Sorular hakkında detaylı bilgi almak için önerilen BES yazımıza tıklayın.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00