Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Irak Dinarı Nerede Bozdurulur?

Irak Dinarı Nerede Bozdurulur?

Irak Dinarı Nerede Bozdurulur? Türkiye’nin en fazla kara sınırına sahip olan komşularından biri Irak. Tarihi boyunca hep savaş ve iç karışıklıklarla anılan ülke özellikle 1990 yıllarında başlayan Körfez Savaşı sonrası ve A.B.D. işgali sonrasında ekonomik olarak çok zor günler geçiriyor. Bu ekonomik koşullardan Irak’ın milli para birimi olan Irak Dinarı da bir hayli etkileniyor. Peki, Irak dinarı kaç TL? Genelde Irak dinarı nerede bozdurulur?

Irak Parası Ne Kadar? Irak Dinarı Nerede Bozdurulur?

Irak ülkesinin resmi parası olan Irak Dinarı 1932 senesinden beri tedavülde bulunmaktadır. Ancak ülkede Dinarın yanı sıra özellikle A.B.D doları da ticaret hayatında hatta günlük hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. Irak Dinarı Dünya piyasalarında oldukça değersiz bir para birimidir. Buna somut bir örnek vermek gerekirse; günümüzde 1 Irak Dinarı; 0,00069 A.B.D. dolarına eşit bulunuyor.

En Yüksek Döviz Nerede Bozdurulur?

Irak Dinarı bozdurmak Türkiye’de pek kolay değildir. Öncelikle devlet ortaklı bankaların hiç biri Irak dinarı para bozdurma taleplerini kabul etmiyor. Ancak bazı özel bankaların bu para biriminde alım satım yaptığı vardır. Ayrıca her döviz bürosu Irak Dinarı alım satım işini kabul etmiyor. Bazı döviz büroları ise Irak Dinarını bozdurma işlemini gerçekleştirebiliyor.

irak dinari nerede bozdurulur
Irak Dinarı Nerede Bozdurulur?

Irak Para Birimi

Ayrıca bazı kuyumcuların da Irak parasıyla ilgili alım satım yaptığı olur. Son alarak özellikle internette Irak Dinarı bozdurmayla ilgili ilanlar görmek mümkün. Ancak özellikle internet dolandırıcılıklarının bir hayli fazlalaştığı günümüzde bu sitelerden işlem yaparken temkinli olunması önem arz ediyor.

Irak Dinarı Kaç TL?

Irak Dinarı Türk Lirası karşısında da oldukça değersiz bir para birimi. Günümüzde bir Irak Dinarı yaklaşık olarak 0,010 Türk Lirasına eşit bu durumda. Irak’ta paranın bu kadar değersiz olmasından dolayı Irak’ta kullanılan banknotlar yani kağıt paralar oldukça yüksek değerli.

Irak’ta tedavülde olan banknotlara örnek vermek gerekirse;

  • 50.000 Banknotu
  • 25.000 Banknotu
  • 10.000 Banknotu
  • 5.000 Banknotu
  • Banknotu

Ayrıca Irak’ta Dinar para biriminden başka bizim ülkemizdeki kuruşa tekabül eden alt para birimi “fils” de kullanılmaktadır.

Irak’ta Dolar Kaç Lira?

Irak Merkez Bankası Irak Dinarı ile ilgili olmak üzere pek çok para politikası kararı alsa da ülkedeki siyasi ve mezhepsel çalkantılar devam ettiğinden dolayı Irak Dinarının diğer para birimlerine göre değer kaybı her geçen gün devam ediyor.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00