Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Green Card Başvuru Formu

Green Card Başvuru Formu

Green Card başvuru formu ile beraber Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak mümkün olabiliyor. Eğer başvuru olumlu sonuçlanırsa bu vatandaş için güzel haber.

Amerika Birleşik Devletleri, bazı Türk vatandaşlarının gidip gezmek istediği bir nokta. Las Vegas, Los Angeles, Kaliforniya, Washington ve New York gibi ABD’de gezecek ve görülecek birçok şey var. Bu ülkeyi gezmek, bu ülkeyi tanımak ve bu ülkede yaşamak isteyenler için Green Card yani Türkçe adıyla Yeşil Kart olanağı sunuluyor.

Green Card Nedir?

Green Card, ABD’ye gitmek isteyenlerin yararlamış olduğu bir vize. Bu vize sayesinde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmak isteyenler bu fırsattan yararlanıyor. Göçmen vizesi olarak da geçen Green Card, her yıl 55.000 vatandaşın bu şansı sağlamasına imkan tanıyor.

Green Card Ne İşe Yarar?

Green Card, başvuru amaçlı gerekli bir belge. Başvuru sonrasında Yeşil Kart kurası gerçekleşir. Ardından seçilen bireyler ABD’ye gitmeye hak kazanır. Bu şekilde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olunur.

Green Card Nasıl Alınır?

Green Card başvuru formu doldurulması gerekir. Başvuru yapmak isteyen bir vatandaşın bu bağlantıya girmesi gerekiyor. Bu ekranda başvuru için gerekli bilgilerin doldurulması gerekir. Başvuru, her yıl Ekim ve Kasım aylarında yapılıyor. Geçtiğimiz yıl 5 Ekim 2022 ile 8 Kasım 2022 arasında başvuru kabul oldu. 2023 yılı için ise Ekim ve Kasım aylarını beklemek gerekiyor.

Başvuru yaptıktan sonra Mayıs ayında başvuru durumu kontrol edilip sonuç öğrenilebiliyor. Sonucu öğrenmek isteyen bir kişinin yapması gerektiği şey bu bağlantıya tıklamak. Eğer bir vatandaşın başvurusu onaylandıysa bu doğrultuda sonraki adımları takip etmeli.

Green Card Başvuru Formu

Kimler Green Card Alabilir?

Green Card başvuru formu dolduran insanlar eğer uygun görülürler ise ABD’ye gitmeye hak kazanır. Green Card başvurusunun onaylanma ihtimalinin yükselmesi için aşağıdaki şartların karşılanması gerekir:

  • En düşük 18 yaşında bir birey olmak
  • En az lise mezunu olmak ya da son 5 yıl içerisinde uzmanlık sağlayan bir alanda en düşük 2 sene çalışmak

Başvuru için maddi durum incelenmiyor. Bunun yanı sıra pasaport zorunluluğu da bulunmuyor. Ayrıca evli çiftlerin başvurusu daha kolay bir şekilde onay sürecinden geçiyor.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvurusunu resmî web sitesi üzerinden yaptıktan sonra eğer başvuru onaylanır ise gerekli belgelerle beraber mülakata gider. Gerekli belgelere buradan ulaşılmalı. Şunu belirtelim ki görüşmeden en az 15 gün önce sağlık muayenesi randevusu alınması gerekir. Kurumun kabul ettiği onaylı doktorlardan rapor almalı. Görüşme sonrasında kurumun belirttiği talimatlar uygulamalı.

Green Card Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Green Card başvuru formu doldurulduktan sonra birkaç ay içerisinde başvuru açıklanıyor. Ekim ve Kasım aylarında yapılan başvuru sonrasında Mayıs ayı itibariyle başvuruların sonucu yayınlanıyor.

Green Card ile ABD Vatandaşı Olunabilir mi?

Yeşil Kart kazanan adaylar mülakat sonrasında uygun görüldükleri durumda ABD’ye yola çıkar. Bu kart sayesinde ömür boyu ABD’de oturum ve çalışma iznine sahip olunur.

Green Card ile Çalışma İzni Alınabiliyor mu?

Evet, Green Card sahipleri oturma ile beraber aynı zamanda çalışma iznine de sahip olmakta. Bu sayede gelir elde edip yaşamına devam eder.

Green Card Ücreti Ne Kadar?

İngilizce bilme zorunluluğunun yer almadığı Green Card başvurusu ücretsiz yapılıyor. Ardından pasaport, sağlık raporu, vize ve kart ücreti gibi bedellerin ödenmesi ve ardından yola çıkılması gerekiyor.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00