Bankacılık

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi Notu Öğrenme; Bankaların internet sitelerinden, Turkcell’den ve Findeks’in kendi internet sitesinden kredi notu sorgulanabilir.

Findeks Kredi Notu

Kişisel verilerin depolanması ve bu verilerin birçok alanda kullanılabilmesi günümüz teknolojisinde önemli referanslar olarak kullanılıyor. Kişilerin geçmişe ait olumlu ya da olumsuz birçok veri bu gün için elektronik ortamlarda muhafaza edilebiliyor. Bu veriler ticari kuruluşlardan banka ve finans kurumlarına kadar birçok kurum tarafından kullanılabiliyor.

Geçmişe ait, karne niteliğinde olan kayıt altında ki bu bilgiler finans sektörleri ve bankalar tarafından findeks kredi notu olarak değerlendiriliyor. Yıllarca alınıp kullanılmış olan kredilerin geri ödeme planında ki olumlu ve olumsuz tüm etkenler kişisel olarak not alınıyor. Alınan notlar kredi kullanıcısı için geleceğe dönük kredi alımlarını kolaylaştırdığı gibi kredi alamamasına da neden olabiliyor.

Hiç kredi almayan birinin kredi notu eğer kulanım da olan kredi kartları varsa bu kartların kullanım şekline göre hesaplanıyor. Kredi kart ödemeleri düzenli olursa olumlu not alınacağı gibi düzensiz ödemeler olumsuz not alımına sebep olacaktır.

Findeks Kredi Notunu Olumlu ve Olumsuz Etkileyen Etkenler

Kullanılan kredi miktarı ne olursa olsun ödeme planına uygun olarak ödeme yapılmışsa bu durum kredi kullanıcısı için olumlu puan almasını sağlıyor. Kullanılan kredi geri ödeme planı aksatılarak yapıldığı takdir de ise kişisel olarak findeks kredi notu olumsuz olarak not alınıyor.

Findeks Kredi Notu Öğrenme, Bir Finansçı

Bütün bu veriler kullanılacak olan yeni kredi için alım kolaylığı ya da kredi alamama ile sonuçlana biliyor. Findeks kredi notu yüksek olan kişiler faiz oranları noktasında da daha uygun faizle kredi alabilme imkânına sahip olabiliyor.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaların internet sitelerinden, Turkcell’den ve Findeks’in kendi internet sitesinden kredi notu sorgulanabilir. Eğer kredi notu bankaların internet sitelerinden sorgulanacaksa, sorgulama yapılacak bankanın müşterisi olmak ve o bankanın internet şubesine giriş verilerinin bilinmesi gerekiyor. İlgili bankanın internet şubesine giriş yapıldıktan sonra, krediler bölümünden kişisel kredi notu öğrenilebilir.

Turkcell’in kullanıcılarına sunmuş olduğu mesajlaşma sistemi ile de kredi notu öğrenilebilir.

Her iki sorgulama yöntemi de belli bir ücret karşılığında yapılır. Findeks’in kendi sitesinden yapılacak sorgulamalar ise ilk sorgulama esnasında ücret alınmadan yapılırken daha sonraki sorgulamalar ücret karşılığı yapılır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Kredi findeks notumu 2 yıl önce öğrenmiştim. Tekrar bakmak istedim 10 TL istediler. Bedavaya kredi notunu nasıl öğrenebilirmiyim

  2. Ev sahipleri için de Findeks sistemi büyük fırsat. Findeks ile kiracı adaylarının kimlik bilgilerinden, kiracının ödemelerini kontrol etmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu