BankacılıkGündem

Yeni Evim Konut Finansman Programı ile Ev Sahibi Olmak Mümkün Olacak!

Yeni evim kampanyası

Yeni Evim Konut Finansman Programı: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 4 Ocak 2023’te düzenledikleri ortak basın toplantısında ‘Yeni Evim Konut Finansman Programı’ kampanyası ile alakalı bütün detayları açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati program hakkında şu ifadeleri kullandı;

‘Yeni Evim Konut Finansman Programı kapsamında sunulan finansman sıfır konutlarla ilgilidir. Satın alınan konutların satın alma tarihinden itibaren 5 yıl boyunca satışı yasaklanacaktır. Bu program kapsamında konut satın alacak vatandaşların mevcut bir konutlarının olmaması ve son 1 yılda konut satın almak istediği ilde herhangi bir konutunu da satmamış olması gerekmektedir. Türkiye çapında asgari peşinat oranı %10 olarak belirlenmiştir. Maksimum 15 yılda ödemesi tamamlanması gereken konutların faiz/kâr payı oranları 0,69’dan başlayan oranlar şeklinde uygulanacaktır.’

Yeni Evim Konut Finansman Programı ile Ev Sahibi Olmak Mümkün Olacak!, Bir Finansçı
Yeni Evim Konut Finansman Programı Avantajları

Yeni Evim Konut Finansman Programı Detayları Neler?

Ev satın almak isteyen vatandaşlar için büyük bir umut olan Yeni Evim Konut Finansman Programı çerçevesinde belli koşulların sağlanması gerekecek. Bu detaylar doğrultusunda başvurularını tamamlayacak olan vatandaşlar ‘kira öder gibi’ ev sahibi olacak. İşte program kapsamında dikkat edilmesi gerekenler!

Program kapsamında Türkiye 3 farklı bölgeye ayrılmıştır. 1. bölge İstanbul; 2. bölge İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla; 3. bölge de diğer bütün iller olarak belirlenmiştir. Bu noktada bankalar ve finans kuruluşlarının ödeyecekleri finansman tutarları 1. bölge için maksimum 5 milyon TL, 2. bölge için maksimum 3 milyon TL ve 3. bölge için maksimum 2 milyon TL olacaktır.

Yeni Evim Konut Finansman Programı ile Ev Sahibi Olmak Mümkün Olacak!, Bir Finansçı
Yeni Evim Konut Finansman Programı Nedir?

Vatandaşlar tarafından kullanılan kredinin ilk 3 yılda ödenecek atlık taksit tutarının belli bir kısmı kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecektir. Bu sayede ilk 3 senede ödenecek taksit tutarlarının önemli ölçüde devlet tarafından karşılanması söz konusudur. Kredi kullanımında tercih edilecek evler de 3 farklı türe ayrılmıştır. Birinci grupta tamamlanmış evler, ikinci grupta belli oranda tamamlanmış evler ve üçüncü grupta yapımına henüz başlanmamış evler vardır.

Kredi kullanımı noktasında ilk 2 grupta bulunan evler için bankaların kredi değerlendirmesi yapması ve onay vermesi gereklidir. 3. gruptaki evler içinse projenin kredilendirmeye uygun olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede banka ve müteahhit arasında Garantörlük Anlaşması imzalanması söz konusu olacaktır.

Yeni Evim Konut Finansman Programı ile Ev Sahibi Olmak Mümkün Olacak!, Bir Finansçı
Yeni Evim Konut Finansman Programı Kriterleri

Ödemede Hane Gelirinin %40’ı Şartı Var

Yeni Evim Konut Finansman Programı kapsamında kredi kullanmak isteyenlerin koşulları sağlarken aynı zamanda hane gelirini de dikkate almaları gerekecektir. Bu noktada kredi kullanmak isteyen vatandaşların ödemeleri planlarken aylık taksit tutarlarının toplam hane gelirinin %40’ını aşamayacak. Bu kapsamda aylık taksit tutarı 10.000 TL olan bir ev için hane gelirinin en az 25.000 TL olması gerekmektedir. Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre %40 şartının azami oran olduğunu ve çoğu ödemede hane gelirine oranla %25 – %30 düzeyinde olması planlanmaktadır.

Yeni Evim Konut Finansman Programı ile Ev Sahibi Olmak Mümkün Olacak!, Bir Finansçı
Yeni Evim Konut Finansman Programı Özellikleri

İnşaat Sektörünü Destekleyecek Bir Girişim

Yeni Evim Programı kapsamında müteahhitlerin finansmana ulaşması hedeflenmektedir. Toplamda 25 milyar TL tutarında finansmana erişim fırsatı sağlanacak. Buna ek olarak konut arzının dengeli ve sürdürülebilir olması da amaçlanmaktadır. Konut fiyatlarında yaşanan dönemsel yükselişlerin dengelenmesi ve orta vadede fiyat artışlarının en az seviyeye düşürülmesi arzu edilmektedir. Orta gelirli ailelerin ev sahibi olmak amacıyla tercih edecekleri bu proje kapsamında vatandaşlar için düşük oranlı faizle kredi kullanmak da olası. Arz – talep dengesi açısından orta vadede önemli olan Yeni Evim Konut Finansman Programı’nın bütün paydaşlar için fayda sağlayacağı düşünülmekte.

Yeni Evim Konut Finansman Programı ile Ev Sahibi Olmak Mümkün Olacak!, Bir Finansçı
Yeni Evim Program Kapsamında Hangi Konutlar Alınabilir

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İkinci el evler içinde kampanyanın geçerli olacağı konuşuluyor, ikinci el evler için de geçerli olursa projenin mantıklı olacağını düşünüyorum, yoksa yine müteahhitlere yarayacaktı kampanya.
    Kira ödeyenler ancak ikinci el ev satışı olursa bu işten kazançlı çıkar.

Bir Cevap Yazın


Başa dön tuşu