Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir?

yazar birfinansci
Finansal Okuryazarlık Nedir?
Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazar

Finansal Okuryazarlık; Günümüz koşullarında bütçemizi yönetmemiz, oldukça önem kazanmış durumdadır. Yatırımlarımız, gelirlerimiz, borçlarımızı veya kazançlarımızı dengeli bir şekilde yönetmenin en temel yollarından biri de finansal okuryazarlıktan geçiyor. Ekonomi ile ilgili olmama lüksümüzün kalmadığı zorlu şartlarda hemen her bireyin finansal okuryazar olması artık bir gereklilik halini almıştır. Finansal olarak okuryazar olmak için de öyle büyük yatırımlar yapmak da söz konusu olmayabilir. Günlük gelir-giderlerinizin hesabını tutmak için de finansal okuryazar olmanız size birçok avantaj kazandıracaktır.

Finansal Okuryazarlığı Tanımlayalım

Temel olarak kavram, kişilerin bütçelerini bilinçli bir şekilde yönetmelerini bilmelerini anlatmaktadır. Finansal konularda bilgi sahibi olup bu bilgiler ışığında kararlar alabilmeye en basit şekilde finansal okuryazarlık diyebiliriz. Bireylerin paralarını nasıl yöneteceğini bilmesi olarak da tanımlanabilir. Elbette ekonomik ve finansal alanda bireylerin kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Farklı alanlarda finansal planlamalar yapmak için kişiler kendilerini geliştirip doğru kararlar almaları, finansal okuryazar olmakla mümkün olacaktır. Bunun için finansal kavramlarla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca finansal kavramlarla iletişim kurabilme becerisini geliştirmelisiniz. Böylelikle kişisel finans yönetimi becerinizi geliştirmeli, finansal kararlarını uygun bir şekilde alabilmelisiniz. En önemlisi de gelecek için finansal olarak planlama yapma davranışınızı geliştirmelisiniz.

Finansal Okuryazar Olmak Neden Önemlidir?

Ekonomi ve finans kavramları ile ilgili bilgi sahibi olmak için büyük yatırımcılar olmanız gerekmemektedir. Eğer çok çalışıyor, hatta iyi kazanıyor ancak ayın sonunu getiremiyorsanız sizin için finansal okuryazar olmanın zamanı gelmiştir. Geliriniz ve giderleriniz arasındaki dengeyi kurmanız ve de gelecekle ilgili yatırım planları yapmanız, artık bir gereklilik haline gelmiştir. Bunun için karşınıza çıkacak kötü gelişmelere hazırlıklı olmanız da gerekir. Finansal okuryazar olursanız kötü sürprizlere de hazırlıklı hale gelirsiniz. Planlarınızı gerçekçi tabloları takip ederek ve konuya hakim olarak oluşturursunuz. Maddi koşullarınızı bilir, potansiyel bütçeniz ve yatırımlarınızı geliştirerek yönetirsiniz.

Finansal Okuryazar Olmak İçin Neleri Bilmeli?

Öncelikle finansal konulardaki bilginizi arttırmalısınız. Yani bütçe, kredi, risk, faiz, enflasyon gibi kavramlara yabancı olmayıp nasıl ilerlediklerini anlamalısınız. Ayrıca tasarruf, yatırım, varlık gibi kavramlara da yabancı kalmayarak finansal kavramlar ve nasıl işledikleri konusundaki hakimiyetinizi mutlaka arttırmalısınız. Basitçe dört işlem yapabilmek, enflasyonun satın alma gücünüzü nasıl etkilediğini anlamak, basit ve bileşik faiz hesabı yapabilmek, risk ve getiri arasındaki bağı anlamanız ve riski dağıtmayı, faydalarını bilmeniz olarak sıralanabilir.

Finansal okuryazarlık için finansal tutum, yani tavırlarınızı da geliştirmeniz tavsiye edilir. Önceki yaşadığınız finansal tecrübelerden sonuçlar çıkarmak vereceğiniz yeni kararları etkilemelidir. Yeni alacağınız kararlardaki tutumunuz, oluşabilecek aksilikler ve sorunları içinde barındırmalıdır. Bu noktada geleceği düşünerek harcama yapmayı bilmeniz beklenir. Aynı zamanda harcama dışında yatırım yapmayı bilmek de finansal tutumunuz arasında yer almalıdır.

 

Finansal tutum ve tavırlarınızın sonrasında geliştirilmesi gereken finansal davranış özellikleriniz olacaktır. Finansal davranış, bütçenizi bilmek ve giderleriniz ve gelirleriniz arasındaki dengeyi kısa ve uzun vadede yatırımlarınızı değerlendirmenizle ilgilidir. En kolay anlatımı ile bir şeyi alırken düşünmeli, borcunuz varsa mutlaka zamanında ödemeye çalışmalı, bütçenizi kontrollü kullanmalı, gelirinizin yetersiz olduğu zamanlarda ise borç almayı bilmelisiniz.

Finansal Okuryazarlığın Avantajları

Paranızı doğru yönetmek, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Ülkedeki veya dünyadaki ekonomik gelişmeleri doğru okumanızı ve yorum yapabilmenizi sağlar. Yatırım araçlarını anlar, size uygun olan araçları keşfedersiniz. Hayatınız boyunca finansal okuryazar olmanız sebebi ile ekonomik olarak güvende kalabilirsiniz. Sizden başka kişilerin de finansal konularda bilgi sahibi olmasına ve bilinçlenmesine yardımcı olursunuz.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

Bu gönderinin kilidini açmak istediğinizden emin misiniz?
Sol kilidi aç : 0
Aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00