İşletmelerin Dijital Pazarlamasında SEO’nun Gücü ve Önemi

İşletmelerin Dijital Pazarlamasında SEO’nun Gücü ve Önemi

yazar birfinansci

İşletmelerin Dijital Pazarlamasında SEO'nun Gücü ve Önemi

Pazarlama ve günümüzde dijital pazarlama, bir markanın bilinirliğini yaratma, güçlendirme ve rakiplerinin önüne geçmede en önemli noktalardan biridir. Dijital pazarlama ile ilgili biraz araştırma yapmaya başladığınızda, karşınızda mutlaka “SEO” yu göreceksiniz. Peki, bir markanın dijital pazarlaması için SEO neden önemlidir ve neden mutlaka gereklidir? Bilişim ve teknoloji alanında işletmelere danışmanlık veren Rimors, SEO ve dijital pazarlamanın neden birbirinden ayrılmaması gerektiği üzerine konuştuk. Ama öncesinde, markalaşma ve marka bilinci oluşturma konusunda biraz detay istedik…

Dijital pazarlama yapacaksanız, SEO’yu kullanmaya geçmeden önce markanız için dijital dünyada sağlam bir temel oluşturmaya odaklanmalısınız. Sosyal medyadaki varlığınız, logonuz, website tasarımız ve daha fazlası ile başlayabilirsiniz.

Marka bilinci oluşturma; güven inşa etmek, gelecekteki işleri oluşturmak ve kar marjlarını iyileştirmek için çok önemlidir. İyi tasarlanmış bir marka, sektörde daha fazla avantaj sağlayarak işletmenizin değerini artırabilir. Örneğin, en başta güçlü bir logo oluşturmak markanın temel taşlarından biridir. Logonuz, sizi ve ürünlerinizi, hizmetinizi öne çıkaran şeydir.

İnsanın görsel bir varlık olduğuna dikkat çeken Rimors; görsel olarak çekici bir mesajı hatırlama olasılığımızın, düz kelimelerden daha fazla olduğunu vurguluyor. Bunu göz önünde bulundurarak, bir işletme logosunun markalaşmadaki önemini göz ardı etmek zordur ve bugün, en iyi logo üreticilerinden bazılarının yardımıyla, bir logo tasarlamak bir saatten az sürebilir.

SEO, bir web sitesini Google gibi sitelerde üst sıralara çıkarmak için kullanılan uygulamalar kümesi gibi, arama motoru optimizasyonunun kısaltmasıdır. Arama motorları, sonuç sayfalarında nerede konumlanacaklarını belirlemeden önce web sitenizin her bir öğesini okur. İçeriğinizi okurlar, web sayfalarınızın temasını ve içeriğini anlarlar. Tek tek sayfalarınızı nerede sıralayacaklarını ve onlara hangi önceliği vereceklerini belirlemeden önce web sitenizin tamamını inceler ve diğer web sitelerinin size nasıl atıfta bulunduğuna veya size nasıl bağlantı verdiğine bakarlar.

SEO olmadan, markanız için kurduğunuz web sitesi, internette hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu trafiği almakta zorlanır. Potansiyel müşterileriniz web sitenizi bulamadıklarında satış yapamazsınız ve emekleriniz boşa gider.

Rimors, bir web sitesine gelen her 2 ziyaretçiden 1’inin organik yolla ulaştığına dikkat çekiyor. Bu nedenle, SEO sayesinde oluşan organik trafik, reklam vermekten ve sosyal medya yönlendirmelerinden daha önemlidir.

Hangi sektörde olursanız olun, SEO sayesinde oluşturduğunuz organik trafik, sitenize en çok ziyaretçiyi çekecek şeydir. Tüm dijital kanalların arasında en büyük hacmi etkilediği için, SEO en büyük öneme sahiptir. Zaten araştırmalar da, insanların genellikle reklamları tıklamak yerine aşağıda listelenen organik sonuçlara tıkladıklarını göstermektedir. Bu nedenle, SEO ile organik ziyaretçi çekmek her zaman daha önemlidir. SEO olmadan binlerce potansiyel müşteriyi kaçırabilirsiniz, çünkü Google hala bir web sitesi bulmanın en popüler yoludur.

SEO, kalite ve nicelik anlamına gelir. SEO’nuz ne kadar iyi olursa, aldığınız trafik ve dolayısıyla GOOGLE’daki sıralamanız o kadar yükselir. Peki, veri odaklı SEO oluşturmak neleri içerir:

  • Anahtar kelime analizi,
  • Site içi optimizasyon,
  • Site dışı optimizasyon – backlink çalışması,
  • İçerik oluşturma.

Anahtar kelime analizi önemlidir, çünkü kelimeler arama motorları için çok önemlidir. Anahtar kelimeler, insanların aradıklarını bulmak için sıklıkla kullandıkları tek kelimeler veya kelime öbekleridir. Anahtar kelimelerin içeriğinize stratejik olarak yerleştirilmesi, içeriğin kalitesini yükseltir ve sitenizin görülme sıklığını arttırır.

Anahtar kelimeler, işletmeniz için SEO’ya ihtiyaç duymanızın nedenlerinden biridir. Potansiyel müşteriler, bir ürün veya hizmeti aramak için belirli kelimeleri veya kelime öbeklerini kullanacaklardır. İçeriğiniz müşterilerin kullandığı kelime ve deyimleri içeriyorsa, cevapları özellikle uygun anahtar kelimeleri kullanarak sağladığınız için görünürlüğünüzü artıracaksınız. En etkili SEO anahtar kelimeleri, dikkatlice araştırılan ve analiz edilen anahtar kelimeler olacaktır.

Backlink; web sitenizdeki diğer güvenilir, yüksek kaliteli web sitelerine geri bağlantı veren öğelerdir. Backlink oluşturmak, Google’ın gözünde güvenilirliğinizi artırır çünkü uzmanlık alanınızla ilgili kaynaklara atıfta bulunduğunuz anlamına gelir. Backlink oluşturma, içeriğinizin sorunlu olabilecek diğer kaynaklar denizinde kaybolmaması için stratejik olarak yapılmalıdır.

İçerik, SEO’nuzun gerçekten meyve verdiği yerdir. İçeriğiniz, mevcut ve potansiyel müşteri kitlenizle doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanır. Anahtar kelimelerin, güven ve katılım oluşturmanıza yardımcı olduğu yer burasıdır. Güçlü içerik, dijital varlığınızı optimize etmek için gerekli olan veri odaklı analitik ile müşteri odaklı işinizin insan tarafını dengeleyebilir. İçerik, hedef kitlenizin görüntülediği veya duyduğu her şeydir, örneğin:

  • Web sayfası metinleri
  • Blog yazılarınız
  • Sosyal medya paylaşımlarımız
  • Video ve görselleriniz
  • Bilgi grafikleri
  • Bültenler

İçeriğiniz, mevcut ve potansiyel müşterilerle doğrudan etkileşim kurarak SEO’yu yönlendirir, böylece trafiği artırır. İçeriğiniz, hedef kitlenize kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu söyler.

Markanız için yeni bir websitesi kurduysanız, SEO’nun işe yaramasının biraz zaman alacağını unutmayın. Ama, bunu bir kar topu olarak düşünebilirsiniz. Bir karlı tepenin başındaki küçük bir kar topu, hareket ettikçe hem ivme kazanır hem de büyümeye başlar. SEO da dijital dünyadaki varlığınız için aynı şeyi yapar. Rimors da işte tam da bu nedenle SEO’nun dijital pazarlama stratejinizin tam merkezinde olması gerektiğini vurguluyor. İnternette gelişmek isteyen herhangi bir işletme gibi, dilerseniz siz de SEO, içerik planlaması, içerik stratejisi, anahtar kelime planlama, mobil site gibi alanlarda danışmanlık hizmeti alarak dijital dünyadaki varlığınız için doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

Rimors Danışmanlık

Yeni nesil dijital dönüşüm markası Rimors hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Rimors İletişim

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti almak için aşağıdaki iletişim butonundan teklif alabilirsiniz!

Önerilen Yazılar

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

Bu gönderinin kilidini açmak istediğinizden emin misiniz?
Sol kilidi aç : 0
Aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00