Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

E-ticarette Dijital Cüzdan Kullanımı

Dijital Cüzdan

E-ticarette Dijital Cüzdan Kullanımı

Kimi zaman e-cüzdan ismiyle de karşımıza çıkan “dijital cüzdan” kavramı, temel olarak dijital para birimleri ve satıcı arasındaki takasa dayalı şekilde işleyen dijital bir yazılım hizmetidir. Yakın alan iletişim teknolojisine dayalı olarak geliştirilen bu sistem, satın alma işlemlerini hızlandırır. Her türlü ürün ve hizmet için kullanılan e-cüzdan uygulamaları gittikçe daha da yaygınlaşmaktadır.

Dijital Cüzdan Kullanımı

E-ticaret alanında işleri çok büyük oranda kolaylaştıran e-cüzdan yazılımları, korkulanın aksine son derece güvenlidir. Özellikle veri güvenliğine odaklı geliştirmeler gerçekleştiren bu dijital cüzdanlar, güçlü bir şifreleme yapısına sahiptir. Bu sayede de internet üzerinden çok kolay bir şekilde ürün alışı ve satışı yapmak mümkün hale gelmektedir.

Online ödeme yapmayı da mümkün hale getirmiş olan e-cüzdan, diğer yandan çok cazip bir depolama alanı olarak da değerlendirilir. Pek çok işlemi aynı anda bünyesinde barındıran elektronik cüzdanlar, yapılan geliştirme çalışmaları sayesinde fiziksel kart kullanımına olan ihtiyaçların azalmasını sağlamıştır.

Bir dijital cüzdan içerisinde size ait banka kartı ya da kredi kartı ve hatta ön ödemeli kartlar güvenli bir şekilde yer alabilir. Cüzdanları kullanmak adına uygun cep telefonu aplikasyonunu indirmek yeterli olacaktır. Söz konusu uygulama, ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Akıllı telefon ya da tabletlerin daima yanımızda olması sayesinde 24 saat boyunca pek çok işlemi kolayca yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu anlamda dijital cüzdanın, hayatı kolaylaştıran konforlu ve pratik araçlar olduğunu vurgulayabiliriz. Özellikle elektronik ticaret süreçlerinde dijital cüzdana sahip olmak, artık neredeyse bir zorunluluk olarak görülmektedir.

Esasen yeni gibi algılansa da dijital cüzdanların ortaya çıkması eskilere uzanıyor. Buna rağmen gerçek anlamda keşfedilmesi ve aktif şekilde kullanılması, son 5-6 sene içerisinde mümkün olmuştur. Normal finansal hesaplardan  temel olarak bir farkı olmayan dijital cüzdanlar,  son dönemde kripto para birimleri noktasında da sıklıkla kullanılır.

E-Cüzdan Uygulamalarının Avantajları

Online ortamda alışveriş yapmak isteyenlerin sıkça yöneldiği e-cüzdan uygulamaları, elektronik ticaret aşamalarında da bilgileri otomatik şekilde sağlayarak fark yaratır. Dijital cüzdan uygulamalarının son dönemde bu kadar yaygınlaşmasında, elbette pandeminin çok önemli bir etkisi oldu. Yapılan araştırmalar neticesinde 2024 yılının sonunda en az bir dijital uygulaması kullanan kişi sayısının 4 milyara yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Ülkemizde de çok ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran söz konusu yazılımlar, güvenliğin ve hızın maksimum düzeye çıkartılması ile beraber cazibesini artırmıştır. Diğer yandan e-ticarette kullanıcılar aylık harcamalarını çok daha kolay bir şekilde kontrol edebiliyor. Bu sistemleri benimseyen kişiler, cüzdanlarında gereksiz bir şekilde kart taşıma zahmetinden kurtuluyor.

PIN ya da parmak izi okutma gibi yeni nesil teknolojiler sayesinde dolandırıcılık riskleri ortadan kolayca kalkar. Online alışveriş deneyimine özel bir boyut kazandıran dijital cüzdan uygulamaları sayesinde bütçenizi tek bir platform üzerinden kontrol etme şansı edinebilirsiniz.

En Popüler Dijital Cüzdanlar

Akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler dışında elbette laptop ve masaüstü bilgisayarlarda da bu uygulamalardan yararlanmak olasıdır. NFC etkinleştirmesi sonrasında bu uygulamalardan dilediğiniz ölçüde yararlanmaya başlayabilirsiniz. Dijital cüzdanlarda genellikle komisyon ücretleri ödemeden bir başka hesaba para transferi gerçekleştirebilirsiniz. İçerisine size ait birden çok hesabı entegre edebilir ve bu sayede normal banka hesaplarınıza da kolayca aktarım yapabilirsiniz.

E-ticaret alanında bu cüzdanları tercih edenler, ödemelerini yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin çok hızlı şekilde gerçekleştirir. Bu tip kartların evrensel düzeyde geçerlilikleri olduğunu bu noktada anımsatmalıyız. Apple Pay, Google Pay, Papara, Pep, Payoneer, Varco, Amazon Pay, PayPal, Ecopayz, Neteller, akla gelen ilk dijital cüzdanlar arasındadır.


Dijital Paralar ve Kripto Paralar

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00