Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Finans ve Ekonomi Gündemi Nelerdir?

finans ve ekonomi gundemi 1

Finans ve Ekonomi Gündemi: Faiz oranları ve döviz kurları finans ve ekonominin gündem maddeleri. Kasım ayı başlarında başlamış olan, döviz kurlarındaki yükselme ve Türk Lirasındaki düşüş, giderek daha kötüye gitmekte olan ekonomi, aklımızı başımızdan almış durumda.

Faizleri Yükseltmek Çözüm mü?

Faizlerin yükseltilerek, döviz kurunu aşağıya çekmeye çalışmanın, finans konularında görülen olumsuzlukları değiştirmeye yetmeyecek gibi görünüyor. Artık kronik bir hal almış olan durgunlaşma, enflasyonun sürekli olarak artmakta olan baskısı, siyasi olaylardaki belirsizlikler, jeopolitik gerilimler, bu sonucun ortaya çıkmasına neden olarak görülüyor. Yalnızca faizleri yükseltmek yolu ile bunların düzelmesi imkansız olarak görülüyor.

Yabancı yatırımcıların, bu belirsizlik nedeni ile riske atılmamak için yatırımlarını durdurmuş olmaları, ekonomi düzeyini daha da aşağılara çekiyor. Gerçekçi olmak ve sorunların gerçek nedenlerini çözmek yerine, yabancıların yatırımlarını çekmemeleri için, onlara boyun eğmek durumunda kalıyoruz. Ama ne yazık ki bu duruşta artık eskisi kadar etkili olmamakta.

Finans ve Ekonomi Gündemi

Geçen yılın üçüncü çeyrek dönemine göz atıldığında, gayri safi yurt içi hasılamızda % 2,7 nispetinde azalma görülmekte. Bu, para otoritesi fonlaması içerisindeki ortalama maliyetlerin ve yatay salınım içerisinde bulunan döviz kurlarının 8,7 den, 7,7 ye geriletilmiş olması sonucunda yaşanmış bir durum, ya bunlarda yapılmasaydı! Daha sonra gelen son çeyrek dönemde ise durum çok daha vahim görünüyor. Beklentiler bitmiş ve ortalık iyiden iyice karışmış durumda. Enflasyon ve döviz kurlarındaki sürekli yükseliş, likiditeyi daralmaya götürmüş, istihdam ve büyüme konuları ise hepten rafa kaldırılmış durumda.

Türk Lirasının sürekli olarak değer kaybetmesine neden olan, sürekli enflasyondaki yükselme mi, ya da durgunluğun sürekli artması gibi başka sebeplere mi bağlı? Neden hala kısa vadeli ve günü kurtarma çabası ile geçici önlemler alınmakta? Halbuki küresel değişim koşulları, gerçekçi ve orta vadeli çözüm önerilerine muhtaç görünüyor.

Sadece enflasyon ve döviz kuru konularına odaklı olarak, faizleri yükseltmek, risklerden kaçınmak, diğer sorunları ağırlaştırmaktan başka bir işe yaramamakta. Geçici bir önlem olması ümit edilen, faiz yükselişlerini kronik bir hale getirmek, ekonominin çöküşünü de beraberinde getirebilir. Bir finansçı, ekonomik sorunları analiz etmeye ve çözümlerine odaklanmaya gelecek günlerde de devam edecektir.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Murat Murat Haziran 24, 2018 - 1:58 pm

Seçim sonrası ekonomi daha da iyiye gidecektir. Seçim kaderi değiştirebilir.

Cevap Yazın
Özlem S Haziran 24, 2018 - 1:55 pm

Seçim sonrasında Meclis yönetimi değişsin ya da değişmesin yeni ekonomi ve yönetim kadrolarının önceliği ister istemez yapısal bir dönüşümden önce konjonktürel gelişmelere tepki gösterecek politikalar olacaktır.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00