Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Fed Açıklamaları İyi Olsa da Risk Yüksek

Fed Açıklamaları İyi Olsa da Risk Yüksek… ABD Merkez Bankası (Fed) beklentilere paralel olarak politika faizini 25 baz puan daha artırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) beklentilere paralel olarak politika faizini 25 baz puan daha artırırken, yılın geri kalanında iki faiz artırımı daha yapılacağını vurguladı. Genel hatları hem Fed Başkanı Powell’ın söylemleri hem ekonomik tahminler bu yıl için risklerin dengeli olduğu imasına yol açarak küresel çapta doların değer kaybetmesine neden olsa da, 2019 ve 2020 yılı için bir önceki tahminlerine kıyasla ilave birer faiz artırımı daha öngörülmesi söz konusu iyimserliğin uzun vadede temkinli okunması gerektiğine işaret ediyor.

Fed Açıklamaları

Fed enflasyonun orta vadede hedefle uyumlu patikada istikrar kazanacağı görüşünü korurken işgücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ve ekonomik aktivitenin ılımlı hızda büyümeyi sürdüğüne dikkat çekti. Bu nedenle önümüzdeki dönemde açıklanacak makroekonomik verilerin, genişlemeci maliye tedbirleri ile iç ve dış politik gelişmelerin ekonomik görünüme etkilerine bağlı olarak yılın ikinci yarısında öngörülenden daha hızlı bir sıkılaşma sürecine girilebileceği de düşünülüyor.

Diğer bir deyişle, Fed her ne kadar 2018 yılı için dördüncü faiz artırımını şimdilik tahminlerine yansıtmamış gibi görünse de, satır aralarında verdiği sinyaller bu riskin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

ABD Başkanı Trump Açıklaması

Bu arada ABD Başkanı Trump, federal hükümetin faaliyetlerini altı ay daha finanse edecek 1,3 trilyon dolarlık bütçe tasarısını imzalarken, bütçe tartışmaları savunma bütçesine 695 milyar dolar ayrılması ve Meksika sınırına örülmesini istediği duvarın belirsizliğini koruması nedeniyle sürüyor. ABD Yönetimi ayrıca, Çin’e fikri mülkiyet hırsızlığı iddiasıyla 50 milyar dolar ek gümrük vergisi getirdiğini açıkladı. 15 gün içinde kesinleşecek ek vergilerin yanı sıra, ABD’nin Çin’in ABD’deki yatırımlarına kısıtlama getirmesi de öngörülüyor.

Çin ise ilk aşamada aralarında çelik ve et ithalatının da bulunduğu bazı ürünlere 3 milyar dolarlık ilave vergi hamlesiyle karşılık verdi. “Küresel ticaret savaşları” kaygılarının peyderpey artarak sürmesi nedeniyle, küresel hisse senedi piyasaları geçen hafta %4,4 oranında değer kaybetti.

Çin Merkez Bankası Hamlesi – Fed Açıklamaları

Fed’in faiz artırımının ardından, Çin MerkezBankası (PBoC) sürpriz bir şekilde haftalık repo faiz oranını 5 baz puan artırarak %2,55’e yükseltti. PBoC ayrıca piyasa faizleri ile kısa vadeli kredi maliyetleri arasındaki farka dikkat çekti. Para politikasında ayarlamaların önümüzdeki günlerde de devam edebileceğine işaret etti.

Fed Açıklamaları

Öncü hesaplamalara göre, Euro Bölgesi’nde imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat’taki 58,6’dan Mart’ta 58,1’lik beklentilerin altında kalarak 56,6’ya gerilerken, hizmet sektörü PMI 56,2’den 56,0 olan tahminlerden de zayıf gelerek 55,0’e düştü. Mart’ta alt endekslerde ve ülke bazındaki sonuçlarda belirgin ivme kaybı görülse de, verilere göre bölgede büyüme yavaşlayarak da olsa halen gücünü koruyor.

Birexit Anlaşması

İngiltere ve AB Birlik’ten çıkış (Brexit) sürecinin koşulları konusunda nihayet anlaşmaya vardılar. Buna göre, İngiltere 2020 sonuna kadar AB’nin karar alma kurumlarındaki rolünü kaybetti. AB Gümrük Birliği ve ortak pazarı içinde kalmaya devam edecek. Aynı zamanda anlaşma İngiltere’ye üçüncü taraflarla kendi ticari anlaşmasını yapma konusunda esneklik kazandırıyor. İrlanda sınırına ilişkin belirsizlikler sürse de, söz konusu anlaşmayla Brexit sürecinin yumuşak gerçekleşebileceğine yönelik beklentiler arttı. Başta Pound’un olmak üzere Euro’nun da geride kalan haftada değerlenmesini sağladı.

Yeni haftada ABD’de büyümeye dair veriler, Hazine’nin yüklü tahvil ihraçları ve Fed üyelerinin açıklamaları. Almanya’da öncü enflasyon rakamları, Çin’de ise büyümeye dair veriler piyasaları şekillendirecek. Güney Afrika’da ise yıllık enflasyonunun %4,0 ile yaklaşık üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Ardından yeni haftada faiz indirimine kesin gözüyle bakılıyor. Fed’in faiz artırımına rağmen, Rusya ve Brezilya’dan sonra enflasyonunu yaklaşık bir yıldır hedef bant aralığında tutmayı başardı. Güney Afrika’da da faiz indirimi, dolaylı olarak TCMB’nin mevcut faizi ile uç riskleri kontrol altına alabilmesine imkan tanıyor.

Finansçı

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Volkan Eylül 29, 2019 - 8:44 pm

Merhaba benim 55 bin TL ihtiyacım var 36 ay vadeli 1600-1700 TL arası taksitle geri ödeme yapabilirim yardımcı olabilecekler, iletisim gecebilirler iyi günler.

Cevap Yazın
Rustem benan Mayıs 8, 2019 - 3:22 pm

Banker bey iletisime gecmenizi rica ederim.

Cevap Yazın
Nur Şubat 28, 2019 - 7:38 pm

Acil 30.000 tl lazim calisiyorum ayda 1.000 ile odiyebilirim ise yeni girdigim icin bankalar vermiyor

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00