Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Faizler 2019’un Yazına Kadar Değişmeyecek

Faizler 2019'un Yazına Kadar Değişmeyecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faizler 2019’un yazına kadar değişmeyecek açıklaması ile tüm dünyayı etkiledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentisi doğrultusunda faiz oranlarını değiştirmeyerek politika faizini sıfırda, mevduat faizini -%0,40’ta ve marjinal fonlama faizini de %0,25’te tuttu. Faizlerin az 2019’un yazına kadar değişmeyeceği bildirildi. ECB, ekonomide yavaşlama endişelerine ve artan risklere rağmen trilyonluk varlık alımını sonlandıracağını da teyit ederken ilk faiz artışından sonra uzunca bir süre vadesi dolan tahvillerden gelen para ile alımlara devam edeceğini bildirdi. Merkez Bankası’nın varlık alımını yaklaşık 4 yıl sonra sonlandırma kararı, kriz sonrası politikaların sonu olarak görülüyor.

Avrupa Birliği’nde (AB) Eylül ayında %2,1 olan yıllık enflasyon Ekimde %2,2’ye yükseldi. AB üyesi ülkeler arasında Ekim’de en yüksek enflasyon %4,5’le Estonya’da, %4,2’yle Romanya’da ve %3,9’la Macaristan’da gerçekleşti. Aynı dönemde en düşük enflasyon %0,7’yle Danimarka, %0,8’le Portekiz ve %1,1’le İrlanda’da ölçüldü. ECB bölgede fiyat istikrarını sağlamak için %2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor. Almanya’da ise enflasyon, Kasım’da beklentiyi karşıladı. Bir önceki yılın aynı dönemine %2,3 artan TÜFE, bir önceki aya göre %0,1 artış kaydetti. Avrupa Birliği (AB) uyumlu TÜFE aynı dönemde bir önceki yıla göre %2,2 artarken aylık %0,1 yükseldi.

PMI Endeksi

Euro Bölgesi’nde Bileşik PMI endeksi beklenmedik şekilde dört yıldan uzun bir dönemin en düşük seviyesi olan 51.3’e geriledi. Beklenti 52.8 seviyesine yükselmesiydi. Bileşik PMI endeksindeki düşüşte «Sarı Yelekliler» gösterileriile zor günler geçiren Fransa’da ekonomik aktivitenin sekteye uğraması etkili oldu. Gösterge Fransa özelinde 50’nin altına inerken daralmaya işaret ediyor. Diğer taraftan bir süredir imalat sanayinde devam eden yavaşlamanın dışında, hizmet sektörü 51.4’e gerileyerek (Beklenti 53.4) bileşik PMI’daki düşüşte önemli rol oynadı.

Rusya Merkez Bankası, borçlanma maliyetlerinde beklenmedik bir şekilde bu yıl ikinci kez artırıma giderek enflasyonda vergi artırımları ve ABD’nin yeni yaptırımlarından kaynaklı hızlanmaya karşı yakında yeniden harekete geçebileceğinin sinyalini verdi. Banka, politika faizinde 25 baz puanlık artırıma giderek %7,75 seviyesine yükseltti.

Ekonomik takvim, beklenti.

Küresel piyasalarda haftanın en önemli gündem maddesi çarşamba günü gerçekleşecek olan FED toplantısı. Geçtiğimiz ay FED’in aralık ayında faiz artırma olasılığı neredeyse kesin olarak değerlendirilirken, şu anda bu oran %67 seviyesinde. Ayrıca hafta içerisinde ABD’nin ve İngiltere’nin üçüncü çeyrek büyüme rakamları yayınlanacak. Avrupa enflasyon rakamları da piyasaların radarında.

Faizler 2019’un Yazına Kadar Değişmeyecek

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Necati Ocak 16, 2019 - 8:48 pm

Gözler TCMB’nin faiz kararında..
Bugün TCMB yılın ilk PPK toplantısını gerçekleştirecek. Piyasa beklentisi çok büyük oranda faiz oranlarında bir değişiklik olmaması yönünde. Buna ek olarak 2018’in son konut satış istatistikleri de açıklanacak. Küresel tarafta ise Avrupa’dan gelecek enflasyon verileri ile ABD’deki perakende satış ve dış ticaret verileri takip edilecek.

Cevap Yazın
Güney Aralık 19, 2018 - 9:25 pm

Euro Bölgesi’nde enflasyon sendromu..
Euro Bölgesi’nde enflasyon istenilen seviyelere ulaşmamakta ısrarcı olurken, Kasım ayında manşet enflasyon geriledi. Buna göre öncü verilerde %2,0 olarak açıklanan TÜFE enflasyonu %1,9’a revize edilirken; yıllık çekirdek TÜFE %1 seviyesinde sabit kaldı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ECB toplantısı sonrası Draghi, destekleyici para politikasına uzunca bir süre daha ihtiyaçları olduğunu ve en azından 2019 yazına kadar faiz oranlarında artışa gitmeyecekleri yönündeki görüşlerini yinelemişti.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00