Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler – Şubat 2018

Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler: Şubat 2018 verilerine göre ekonomideki gelişmeleri özetledik. İşte ekonomi gelişmeleri.

Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler – Şubat 2018

Türkiye Ekonomisi

  1. TCMB Beklenti Anketi: Yılsonu Dolar/TL tahmini sınırlı geri çekilme ile 4,097 olarak gerçekleşti. Diğer taraftan yıl sonu TÜFE beklentisi %9,52 olurken; GSYH büyüme tahmini %4,6 seviyesine geldi.
  2. Hükümet Açıklama: Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ciddi manada enflasyona odaklanmış durumda olduklarını belirtirken; enflasyonun ilk çeyrekte tek haneye gerilemesini beklediklerini, sonra baz etkisi nedeniyle bir miktar yükselme olsa da, yıl sonunu tek hanede tamamlamayı beklediklerini ifade etti.
  3. REIDIN Konut Fiyat Endeksi: Satılık konut fiyat endeksi Ocak ayında aylık %0,85; yıllık %11.74 oranında artış gösterdi. Kiralık konut fiyat endeksi ise aylık %0,26; yıllık ise %7,46 oranında arttı.
  4. S&P Bankacılık Sektörü: S&P tarafından yayınlanan raporda, artan fonlama ve mevduat maliyeti nedeniyle Türk bankacılık sektörünün 2018 yılında karlılık marjının daralmasının beklendiği belirtildi. Kurumlar vergisinin %22’ye çekilmesinin de bu görüşü desteklediği ifade edildi.

Küresel Ekonomi – Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler

Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler

ABD

  • ABD Enflasyon: ABD’de TÜFE verileri %0,3’lük piyasa beklentilerin üzerinde aylık %0,5 arttı. 12 aylık enflasyon ise %2,1’lik seviyesinde yatay seyretti. Çekirdek enflasyon ise %0,2’lik beklentilerin üzerinde %0,3 artarken; yıllık çekirdek enflasyon %1,8’lik seviyesini korudu. Ocak ayı ÜFE verisi ise beklentiler paralelinde gerçekleşerek aylık %0,4; yıllık ise %2,7 oldu. Mart ayında FED’in faiz artırma olasılığı hemen hemen kesinleşmiş durumda.

AVRUPA BİRLİĞİ

  • İngiltere Enflasyon: İngiltere’de yıllık TÜFE, Ocak ayında değişmeyerek %3 seviyesinde kaldı. Çekirdek enflasyon ise 12 aylık bazda %2,5’tan %2,7’ye yükseldi. Bu rakamlar Mayıs ayındaki faiz artırımı beklentisini güçlendiriyor.
  • Euro Bölgesi Büyüme: Bölgedeki toparlanma sürerken; Euro bölgesi beklentiler doğrultusunda yılın son çeyreğinde %0,6 büyürken, yıllık büyüme oranı %2,7 oldu.

KÜRESEL

  • Güney Afrika İstifa: Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma görevinden istifa etti. Zuma, yaptığı basın açıklamasında, Güney Afrika için elinden geleni yaptığını ancak partisinin bölünmemesi için resmen istifa ettiğini açıkladı. Zuma’nın partisi, yeni başkanlık oylamasında Parti Başkanı Cyril Ramaphosa’yı aday olarak belirledikleri bildirildi.
  • Japonya Büyüme: Geride kalan 2 çeyrekte %2,5 ve %2,2’lik seviyelerin ardından Japonya’da son çeyrek GSYH büyümesi %0,9’luk beklentilerin altında %0,5’e yavaşladı.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00