Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ABD’de Enflasyon Rakamları FED’in Faiz Artırımı Yapacağını Destekiyor

abd enflasyon rakamlari 1

ABD’de Enflasyon Rakamları FED’in Faiz Artırımı Yapacağını Destekiyor; Haftanın gündeminde merkez bankalarının faiz kararları vardı.. ABD, Almanya, Fransa ve Japonya enflasyon verileri geçtiğimiz haftada yakından takip edildi.

ABD’de TÜFE Ağustos ayında beklentilerin altında artarak %0,2 oldu. 5 aydır yükselişini sürdüren TÜFE yıllık bazda ise %2,7 arttı. Çekirdek TÜFE yıllık bazda %2,4’ten %2,2’ye gerilerken aylık bazda ise %0,1 arttı. ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Ağustos ayında aylık %0,1 azalarak son 1,5 yılın ilk düşüşünü gerçekleştirdi. Beklenti %0,2 artış yönündeydi. Aynı dönemde yıllık ÜFE ise %3,2 olan beklentilerin altında kalarak %2,8 düzeyine geriledi. Endeks Temmuz ayında yıllık bazda %3,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, geçen hafta 204 bine gerileyerek son 49 yılın en düşük seviyesini kaydetti. ABD’de sanayi üretimi ise üçüncü ayda da artışını sürdürerek beklentinin hafif üstünde %0.4 olarak gerçekleşti. Kapasite kullanım oranı ise artan ticaret Savaşları gerilimine rağmen Nisan ayından bu yana en yüksek seviye olan %78,1’e ulaştı.

ABD, Çin hükümetine ticaret konusunda anlaşma sağlamak için yeni görüşme teklifinde bulundu. Haberin kaynakları Çin’e yapılan müzakere davetinin süresinin uzatıldığını belirtirken, Ekonomi Konseyi Direktörü Kudlow da haberi doğrulayarak Çin ile iletişimin bir kademe iyileştiğini ifade etse de bu gelişmenin ardından 200 milyar dolarlık ürüne yönelik ek gümrük vergisi için Başkan Trump’ın uygulama talimatı verdiği haberi ticaret savaşları gündeminin hala durulmadığına işaret ediyor.

ABD’nin Kanada ile gerçekleştirdiği NAFTA müzakerelerinde bir sonuç alınamadı. Kanada tarafı, müzakereleri şu aşamada sürdürmeyeceklerini belirtirken Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, yetkililerin ABD ile NAFTA’yı yenilemeye yönelik yeni görüşmelerden önce daha fazla çalışma yapmaları gerektiğini söyledi. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda ABD ile Meksika NAFTA’nın yenilenmesi noktasında anlaşmıştı.

Gelecek haftanın veri akışında küresel TÜFE verileri yer alacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentisi doğrultusunda faiz oranlarında ve parasal genişleme programında değişiklik yapmazken Euro Bölgesi büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. İngiltere Merkez Bankası (BOE) da geçtiğimiz hafta Perşembe günü yaptığı Para Politikası Komitesi toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi. Bununla birlikte Banka, Brexit konusunda finansal piyasa endişelerinin arttığına işaret ederken enflasyonu kontrol altına almak için sınırlı ve kademeli faiz artırımlarının gerekli olacağını tekrarladı. Yatırımcılar gelecek Mayıs ayında faiz artırımına gidileceği beklentisinde.

Birleşik Krallık Sanayi Üretimi yıllık % 1,1 olan beklentinin altında kalarak yıllık %0,9 olarak gerçekleşti. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Brexit için tekrardan referanduma gidilmesi ve halka yeniden oy verme imkanının sağlanmasıyla ilgili çağrıda bulunurken anlaşmasız bir Brexit olasılığı ile boğuşan ülkede bir de büyümede görülebilecek yavaşlama Birleşik Krallık-AB pazarlığında ülkenin elini zayıflatabilir.

Almanya’da enflasyon, 2018’in Ağustos ayında yıllık bazda Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) tüm Avro Bölgesi için hedeflediği oranda %2 artarken, aylık artış % 0,1 seviyesinde oldu. Enerji fiyatlarındaki artış enflasyonu yukarı yönlü desteklemeye devam etti.

Rusya Merkez Bankası, Rublenin değer kaybı ve ABD yaptırımlarından kaynaklı enflasyon riskinin tırmanmasıyla, 2014 yılından bu yana sürpriz bir şekilde ilk kez faiz artırımına gitti. Rusya MB, 25 baz puan artışla politika faizini %7.50 seviyesine yükseltti. Arjantin Merkez Bankası, %60 olan faiz oranını değiştirmedi. Bununla birlikte Banka en az Aralık ayına kadar, faiz oranının düşürülmeyeceğini vurguladı.

Çin’de ÜFE beklentiler ölçüsünde yıllık yüzde 4.1, TÜFE ise beklentilerin üzerinde yıllık yüzde 2.3 oldu. TÜFE’de olası bir hızlanma Çin Merkez Bankası’nı Ticaret Savaşı ve hızlanan enflasyon ile aynı anda mücadele etmek zorunda bırakabilir.

Yeni haftada da küresel piyasalarda yine ticaret savaşları gerilimi takip edilecek. Diğer taraftan ekonomi veri akışında küresel TÜFE endeksleri ile öncül PMI verileri takip edilen göstergeler arasında yer alacak.

ABD’de Enflasyon Rakamları FED’in Faiz Artırımı Yapacağını Destekiyor, Enflasyon rakamları, FED faiz artırımı, ABD enflasyon rakamları,

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Necdet Haziran 13, 2019 - 11:09 am

ABD’de enflasyon verileri açıklandı.
ABD’de TÜFE Mayıs ayında %0.1 artarak beklentilere paralel ilerledi. Bu artış Ocak’tan beri en düşük artış olarak kayda geçti. Yıllık artış ise %2’den %1,8’e geriledi ve Fed’in enflasyon hedefine paralel gerçekleşti. Enflasyondaki ılımlı seyir Fed’in faizleri düşürmeye gideceği beklentilerini artırdı.

Cevap Yazın
Olcay Ocak 22, 2019 - 8:35 pm

ABD sanayi üretimi beklentilerin üstünde..
Fed’in açıkladığı verilere göre Aralık ayında ABD’de sanayi üretimi beklentilerin üstünde %0,3 arttı. Kapasite kullanımı da beklentilerin üzerinde %78.7 olarak gerçekleşti. Bu rakam son 4 yılın en yüksek seviyesi olarak kayda geçerken imalat sanayi üretimi ise %1,1 artışla son 10 en ayın en büyük yükselişini kaydetti. Bu sonuçların ardından ABD borsaları destek bularak haftayı yükselişle kapattı.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00