Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dolar Ne Kadar Olacak?

Dolar Ne Kadar Olacak

Dolar, son aylarda ülkenin gündemine oturdu ve bir türlü gitmedi. Dolar ne kadar olacak? Seçim döneminde olsun, seçim sonrasında olsun, yaz sonundaki ekonomik krizde olsun, her daim dolar siyaset ve ekonomi haberlerinin baş kısmında yerini aldı. Bu süre boyunca insanlar dolarda alım ve satım işlemleri gerçekleştirerek ek gelir elde etmeye çalıştılar.

Ülkenin yaşadığı sıkıntılar hala devam ettiği ve dolar hala yüksek volatiliteye sahip olduğu için doların gelecekteki durumunu, yani dolar artar mı diye soran insan sayısı bir hayli fazladır. Biz de sizler için bu sorunun cevabını aramaya çalıştık. Önümüzdeki aylarda ve senede dolar ne kadar olacak diye sorup cevaplarını irdeleyeceğiz.

Dolar Neden Arttı?

Doların artıp artmayacağını anlamak için şüphesiz doların birkaç ay öncesinde neden tarihi değerlerde arttığını anlamamız gerekiyor. Bunu anladığımızda önümüzdeki dönemler hakkında da çıkarımlar yapmak kolaylaşacaktır. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, piyasada az olan para değerlenir.

Türkiye piyasalarında dönen dolar miktarı azalırsa doların değeri artar, çoğalırsa doların miktarı azalır. Yani, son birkaç aylık dönemde piyasadan doların çekildiğini söylemek mümkün. Peki, bunun nedeni neydi? Türkiye’de işlem gören doların neredeyse tamamı yabancı yatırımcılar tarafından temin edilmektedir.

Hükümet destekli veya tamamen özel projelerin yapımı için ülkeye sokulan bu para doların seyrini belirlemektedir. Seçim öncesi verilen vaatler ve seçim sonrasında sınırlarımız ile ilgili yaşanan sorunlar sonrasında yatırımcılar ülkede ekonomik durumun yolunda olmayacağını anlamışlardı. Bunun üzerine ABD ile yaşanan gerilimler de yabancı yatırımcıların ülkeden gitmesine sebep oldu.

Riske girip kazanç sağlayacaklarına, daha risksiz ülkelerde rahat kazançların peşine mantıklı olarak düştüler. Dolar artacak mı yerine şu soruyu sormalıyız o halde: Yabancı yatırımcılar ülkeyi terk etmeye devam edecek mi?

Dolar Daha Artacak mı?

Yabancı yatırımcıları çekmek için ülkenin sahip olduğu tek bir koz kaldı desek yanlış olmaz. O da yüksek faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının yüksek olması, yatırımcıyı onca riske rağmen yüksek geri dönüş temini sağlayarak onların ülkede kalmasına sebep olur. Eğer faiz oranlarının düşürülmesi teklif edilirse, bu yatırımcıların beğenmeyeceği bir ortam oluşturur. Faiz oranı ise, bilindiği gibi nominal ve reel faiz olarak ikiye ayrılır. Önemli olan reel faiz, faiz oranından enflasyon oranını çıkarmakla oluşur. Yani, paranın gerçek getirisini gösterir.

Faiz oranlarının bir miktar daha sabit durumda kalıp enflasyon oranının kademeli olarak azaltılması sonucunda reel faiz yükselişe geçeceği için yatırımcılar için cazip bir ortam oluşturacaktır. Yani, doların artmamasını sağlamak için bir anca enflasyon ile ilgili adımlar atılması şarttır.

Hükümetin yapmış olduğu enflasyonla mücadele programı, bu bağlamda mantıklı bir adımdır. Eğer her şey yolunda giderse ve enflasyon düşerse yatırımcılar ülkeye geri dönecek, piyasada daha fazla dolar bulunacak ve doların değeri liraya göre düşüşe geçecektir. Her şeyin yolunda gidip gitmeyeceğine ise kişi kendi görüşüne göre karar vermelidir.

Dolar Ne Kadar Olacak

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Cavit Eylül 9, 2019 - 9:13 pm

Dolar’ın mütemadiyen kuvvetlenmesine sebep olan, Euro ve Yen’in ağırlıklı Carry para birimi olarak kullanımını azaltarak. (Gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan Carry rallileri bozulduğunda Euro’nun yükselmesi de aynı sebepten).

Cevap Yazın
Erkan Aralık 27, 2018 - 11:32 pm

ABD piyasalarında dokuz yılın en büyük rallisi..
FED Başkanı’nın geleceği konusundaki belirsizlik ile hızlanan ABD piyasalarındaki sert satışlar, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi Başkanı Hassett’in açıklamalarıyla bir nebze giderildi. Hassett; FED Başkanı’nın koltuğunda %100 güvende olduğunu ifade etti. Açıklamaların ardından ABD hisse senedi piyasasında ana endeksler günlük %5’in üzerinde değer kazanırken; Dow Jones son dokuz yılın en büyük günlük rallisine imza atarak 1000 puan üzerinde yükseliş kaydetti. Hisse senedi piyasasındaki toparlanma; Petrol’e de yansırken önceki gün 50 dolar seviyesinin altına inen brent petrolün varili 54 doların üzerine çıktı..

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00