Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Emekliler İçin Can Suyu

emeklilere faizsiz kredi 1

Emeklilere faizsiz kredi, çok sayıda vatandaşı ilgilendirdiği için oldukça önemli ve merakla beklenen bir kredidir.

Emekliler, artık iş kollarında çalışmayan, kendini dinlenmeye almış, hayatta deneyim konusunda ihtisaslaşmış, sahayı gençlere bırakmış, hayatın başka başka yönlerini keşfetmeye aday kişilerdir. Lakin, ülkemiz şartlarında emekliler aldıkları emekli maaşları ile hayatlarını idame ettirmede bile güçlük çekmektedirler. Bu gerçeğin ışığında, yeni bir yasa tasarısı ile emekliye faizsiz kredi gündeme gelmiştir.

Kredi Desteği

Tasarı aşamasında olan yasada, emeklilere maaşlarının 10 katına kadar kredi verilebileceği tasarlanmaktadır. Emekliler isterlerse 10 katından az olacak şekilde de kredi çekebilecekler. Emeklilere verilecek kredi için üst limit, 45 bin olarak belirlenmiştir. Emekliler istedikleri takdirde üst limit olan 45 bin ya da 45 binden daha az, diledikleri tutarda kredi çekebileceklerdir. Emekliler söz konusu krediyi, maaş aldıkları kamu bankasından çekebilecekler ve geri ödemesi faiz söz konusu olmadan, emekli maaşından kesilen taksitler halinde olacak.

Kredi süresi boyunca maaşlarını kredi çektikleri bankadan alacaklar, çünkü kredi taksit tutarı maaşından kesinti yapılarak ödenecek, şayet emekli maaşını kredi verecek kamu bankaları haricinde bir bankadan alıyorsa, maaşını kredi alacağı kamu bankasına taşımak zorunda olacak.

Avans Desteği

Yeni emekli olmuş, emekli olacağı kesin hale gelen, emekli aylığı almayı bekleyen çiçeği burnunda emekliler içinse, bir başka yasa tasarısı söz konusu; buna göre asgari ücretin üç katına kadar yani 1.603 TL’nin üç katı olan 4.809 TL avans alabilecek yeni emekliler. Daha sonra emekli maaşı almaya başladıklarında, aldıkları bu tutar, maaşlarından kesinti yapılarak isteğe göre; 12 ay, 24 ay veya 36 ay olmak üzere, taksitli şekilde geri ödenecek. Emekli, SGK kurumuna yazılı dilekçe ile başvuru yapıp kredi talep edebilecek.

Aynı avans krediden halihazırda emekli olanlar da yararlanabilecekler, avans krediden yararlanmak için maaşlarında herhangi bir kesintinin olmaması gerekmektedir. Geri ödeme yine aynı şekilde, maaşlardan, belirlenen vadelerde kesinti yapılarak geri ödenecek, hem de faiz söz konusu olmadan.

Emekliler Beklemede

Emeklilere faizsiz kredi ve avans, her iki tasarı da emeklilerce sabırsızlıkla bekleniyor, hem faizsiz kredi, hem de nakit avans emekli vatandaşlara borç ödemelerini kapatmada, yaşam kalitelerini arttırmada, nakit akışlarını düzenlemede oldukça fayda sağlayacak. Geri ödemeyi faizsiz ve küçük miktarlarda yapacak olmaları ise, emeklilerin krediyi ya da avansı uzun vadede kolaylıkla ödemelerinin yolunu açacak. Konu ile ilgili yasal düzenlemelerin ivedilik içinde yapılması ve hayata geçirilmesini bekleyen milyonlarca emeklinin tek isteği, bir an evvel tasarının yasallaşması ve yürürlüğe girmesi.

Emeklilere faizsiz kredi

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00