Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Dolar Kuru ve Ekonomik Gelişmeler 28 Mayıs 2018

Dolar Kuru ve Ekonomik Gelişmeler

Dolar Kuru veya Ekonomik Gelişmeler 28 Mayıs 2018. Dolar/TL kurunda oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktık. Reel kesim güven endeksi sınırlı gerilemeye rağmen güçlü seviyelerde.

1. Dolar/TL kurunda oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktık.

 • Geçtiğimiz hafta başına 4,50 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru; hafta içerisinde S&P ve Fitch kaynaklı kredi değerlendirmeleri sonrasında değer kaybını hızlandırdı.
 • Hafta ortasında Asya piyasasında zarar-kes komutlarının devreye girmesiyle 4,90 seviyesine gördü.
 • Haftanın ikinci yarısında art arda gelen TCMB müdahaleleriyle haftayı 4,70 seviyesinden kapattı.

2. Reel kesim güven endeksi sınırlı gerilemeye rağmen güçlü seviyelerde olmayı sürdürdü.

3. Tüketici güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre %2,8 azaldı.

4. Kurdaki hareket sonrası TCMB’den hafta içerisinde çeşitli adımlar geldi.

Dolar Kuru TCMB Adımları

Diğer Gelişmeler

 • Borsa İstanbul Döviz: Borsa İstanbul grubu TL’ye olan güven veya desteklerini göstermek içindi. Çünkü kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan tüm döviz varlıklarını Türk Lirası’na çevirdiklerini açıkladı.
 • S&P ve Fitch Açıklama: Fitch, Haziran seçimleri sonrasında politika öngörülebilirliğinin baskı altına gireceğini ve TCMB’nin bağımsızlığına ilişkin erozyonun kredi notuna baskıyı artırdığını belirtirken, S&P ise, TL ve devlet borçlanma maliyetleri üzerindeki baskıyı durduramaması durumunda, Türkiye’nin mali görünümünün hızlı bir şekilde bozulabileceğini söyledi.
 • CB Erdoğan Açıklama: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan para politikasında küresel yönetişim ilkelerine bağlı kalmayı sürdüreceklerini söyledi. Makro finansal istikrarı önemsediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, mali politikalarda da sapma olmayacağını belirti. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin ardından enflasyonu indirmek ve cari açığı azaltmak için gereken tedbirleri de alacaklarını ekledi.
 • TCMB Açıklama: TCMB Başkanı Çetinkaya, ana fonlama kanalı olarak haftalık reponun kullanılmasının planlandığını kaydederek, “Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bandı işleve geçirmeyi planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Dolar Kuru ve Küresel Gelişmeler

ABD

 • FED Toplantı Tutanakları – 2 Mayıs: Tutanaklarda Fed üyelerinin çoğunluğunun ABD ekonomisinin mevcut görünümünü sürdürmesi halinde faiz artırımının yakında yapılabileceği görüşünün paylaştığı görülürken Haziran ayında faiz artış sinyali verilmiş oldu. Diğer taraftan banka faiz oranları konumuzu incelemek için tıklayınız.

AVRUPA BİRLİĞİ

 • Euro Bölgesi PMI Verileri: Euro Alanı’nda Mayıs ayına ilişkin imalat sanayi oldu. Bu PMI verisi 55,5 ile öngörülerin altında kalarak düşüşünü 5. ayına taşımış oldu. Aynı dönemde öncü hizmetler sektörü PMI verisi ve tüketici güveninin de beklentilerin altında kaldığı görüldü.
 • İngiltere Enflasyon: İngiltere’de enflasyon artışı Nisan ayında da gerilemesini sürdürdü. Hatta %2,4 ile bir yılı aşkın bir sürenin en düşük değerini aldı. Sterlin, verinin İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapacağına yönelik beklentileri azalttı. Böylece dolar karşısında yılın en düşük seviyesine geriledi.
 • Almanya Büyüme: Almanya ekonomisi 2018 yılı ilk çeyrekte %0,3, yıllık bazda ise %1,6 büyüme gösterdi. Söz konusu büyüme performansı çeyreklik bazda son 6 çeyreğin en zayıf büyüme performansına işaret etti.

KÜRESEL GELİŞMELER

 • Kuzey Kore&ABD: ABD Başkanı Trump yaptığı yazılı açıklama ile 12 Haziran’da Singapur’da olacak. Burada planladıkları görüşmeyi iptal ettiğini açıkladı.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00