Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e Taşıması Gerilimi

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e Taşıması Gerilimi: Küresel gündemde geçtiğimiz hafta ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması merkezde yer aldı. Bununla birlikte ABD-İran ve ABD-Kuzey Kore ilişkileri ile birlikte ekonomik veri akışı da geçtiğimiz hafta gündeminin takip edilen gelişmeleri arasında yerini aldı.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e Taşıması

ABD Başkanı Donald Trump’ın aylar öncesinden duyurduğu Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planı geçtiğimiz hafta içinde hayata geçti. Kudüs’teki büyük elçiliğin açılması Filistin halkı tarafından ciddi protestolara sahne olurken; İsrail güçleri sivil halk üzerine ateş açarak 60’ın üzerinde kişiyi katletti. Yaşanan gelişmeler bir çok ülke tarafından kınanırken; bölge üzerindeki jeopolitik risklerin artmasına neden oldu.

Hafta içerisinde ABD’de açıklanan ekonomi verileri ABD ekonomisini genel manada destekledi. ABD’de Nisan ayında sanayi üretimi aylık bazda %0,7 ile beklentilerin üzerinde bir artış kaydederken ekonomik aktivitenin yılın ikinci çeyreğinde de sürdüğüne işaret etti. Kapasite Kullanım oranı da %78 ile beklentilerin (%78.4) altında kalsa da 3 yılın en yüksek seviyesinde açıklandı.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e Taşıması

Diğer taraftan hafta içinde açıklanan perakende satışlar ve fabrika siparişleri verilerinin güçlü bir görünüm sergilemesi ABD’nin tahvil getirileri üzerinde yukarı yönlü baskı yaratırken, ABD doları önde gelen para birimleri karşısında değer kazandı. Aynı şekilde ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları öngörülerin üzerinde artış kaydederken, dört haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları gerileyerek son 45 yılın en düşük değerini aldı. Bu gelişmelerin ardından ABD 10 Yıllık Tahvil faizi %3,12 seviyesini gördü.

İran ile olan ilişkiler küresel gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. ABD’nin İran ile olan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından yaşanan gerilim, ABD Hazine Bakanlığı’nın İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf’i yaptırım listesine dahil etmesiyle artmaya devam ederken Avrupa Birliği İran nükleer anlaşmasının tümünü iyi niyet ve yapıcı bir atmosfer içinde uygulama kararını İran’la teyit ettiklerini açıkladı. İran üzerindeki endişeler petrol fiyatlarını da yukarı yönlü baskılarken brent petrolün varili hafta içerisinde 80 Dolar seviyesini gördü.

Yeni haftada PMI Endeksleri ekonomik veri akışının merkezinde yer alacak.

Euro Bölgesi’nde hafta içinde açıklanan enflasyon verileri takip edildi. Buna göre Mart ayında yıllık bazda %1,3 seviyesinde olan enflasyon Nisan ayında yıllık %1,2’ye geriledi. Yıllık çekirdek enflasyon ise %0,7 oranında arttı. Öncü verilere göre yıllık enflasyonun Mayısta %1,3 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Rakamlar ECB beklentisi olan %2 enflasyonun gerisinde olmayı sürdürüyor. Avrupa Birliği’nde ise Mart ayında %1,5 olan yıllık enflasyon, Nisan’da %1,4’e geriledi. Mart ayında sanayi üretimi ise beklentilere paralel şekilde yıllık bazda %3 arttı. Almanya’da ise ZEW güven endeksi 87,9’dan 87,4’e gerilerken yıllık bazda TÜFE da %1,6 oldu. Ayrıca Almanya 2018 yılı ilk çeyrekte beklentilerin altında olarak %1,6 büyüme gösterdi ve son üç çeyreğin en zayıf büyümesini gerçekleştirdi.

İtalya’da politik görünümde popülizm iki popülist partinin koalisyon anlaşmasına yaklaşmasıyla daha da baskın bir hal almış durumda. Hafta içerisinde iki parti ortak programlarından ECB’den 250 Milyar € tutarında borç silinmesi talebini geri çektiler ve ortak para biriminde kalmak istediklerini bildirdiler. Ancak programın geri kalan kısmındaki yüksek popülist politikalar; ülkenin mali durumu açısından risk teşkil ediyor.

Geçtiğimiz hafta içi Kuzey Kore, ABD’nin Güney Kore ile gerçekleştirdiği tatbikata tepki göstererek Güney Kore ile
gerçekleştireceği görüşmeyi iptal etti. Bunun yanı sıra Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, tek taraflı olarak nükleer
silahlardan vazgeçilmesi istenirse ABD Başkanı Trump ile yapılması planlanan tarihi zirvenin iptal edilebileceği de duyuruldu.

Yeni haftada mayıs ayına yönelik açıklanacak olan PMI verileri ile birlikte, bazı Avrupa ülkelerinin 1. Çeyrek büyüme oranları takip edilecek.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Emre Mayıs 30, 2018 - 6:30 am

Kudüs Filistinin başkentidir öyle kalacak

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00