Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Türkiye ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler-26/05/2018

Türkiye ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler: Küresel gelişmeler, dolar/TL hareketi ve diğerleri.

Türkiye ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

  • Mart ayında cari açık beklentilerin üzerinde 4,81 Milyar $ olarak gerçekleşti. (Beklenti: 4,15 Milyar $)
  • Mart ayında portföy yatırımlarında yüksek çıkış gerçekleşti.
  • Şubat ayı mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı beklentilerin altında gelirken bir önceki yıla göre 1,8 puan gerileyerek %9,8 oldu.
  • Nisan ayında bütçe açığı yıllık bazda %7 daralarak 2,8 Milyar TL oldu.
  • Bütçe açığı Nisan Ayında yıllık bazda 52,7 Milyar TL seviyesine ulaştı.
  • Sanayi Üretim Endeksi Mart ayında %7,6 artış göstererek güçlü görünümünü sürdürdü.
  • Konut satışları Nisan ayında da düşüşünü sürdürerek yıllık %9,9 oranında geriledi.
  • TCMB Konut Fiyat Endeksi, Mart ayında aylık %0,59 , yıllık %9,48 artış gösterdi.

Diğer Gelişmeler

Moody’s & Fitch Açıklama: Moody’s hafta içinde tarihi zirveleri gören Dolar/TL ardından yaptığı açıklamada yükselen faizler, doların güçlenmesi ve emtia fiyatlarının artmasını Türkiye’nin kredi görünümü açısından negatif olarak değerlendirirken bankacılık sektörünün aktif kalitesinin “büyük ihtimalle” bozulacağını belirtti. Aynı gün içinde Fitch de 10 gelişmekte olan ülke arasında en gevşek para politikasının Türkiye’de olduğunu belirtti.

Türkiye ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

Dolar&TL Hareketi: Geçtiğimiz hafta Dolar/TL üzerinde hareketli saatler yaşanmaya devam ederken Dolar/TL tarihi zirvesi olan 4,50 yi gördü. Moody’s tarafından yapılan açıklama bunun yanında Dolar’ın küresel olarak değer kazanmaya devam etmesi Dolar/TL üzerindeki geri çekilmeyi sürdürdü. TCMB’nin yaptığı açıklama ile hafta içerisinde sert düşse de bir aksiyon gelmemesi neticesinde haftayı 4,49 seviyesinde kapattı.

Konut İndirim: Konut sektöründe faiz indirimin ardından; 41 konut firması 150 projede geçerli olmak üzere 15 Haziran’a kadar geçerli fiyatlarla konut fiyatlarında %20 indirime gitti.

Hakan Atilla Davası: ABD’deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 32 ay hapis cezası aldı. Beklentilerin altında kalan bu yaptırımın Halkbank
hisselerine etkisi olumlu.

Akaryakıt ÖTV: Akaryakıtta yeni ÖTV düzenlenmesine göre kur hareketleri ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle yapılan zamlar oranında akaryakıttan alınan vergi düşürülecek. Şu anki vergi oranları tavan kabul
edilip olası indirim durumlarında da bu tavanın üzerine çıkılmayacak. Bu değişimle akaryakıt fiyatlarının sabitlenmesi ve enflasyon üzerindeki etkileri azaltması bekleniyor.

Dünyada Gelişmeler – Türkiye ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

ABD

ABD İsrail Büyükelçiliği: ABD’nin Kudüs’teki büyük elçiliğin açılması Filistin halkı tarafından ciddi protestolara sahne olurken; İsrail güçleri sivil halk üzerine ateş açarak 60’ın üzerinde kişiyi katletti. Yaşanan gelişmeler bir çok ülke tarafından kınanırken jeopolitik risklerin artmasına ve küresel risk iştahının düşmesine neden oldu.

ABD Ekonomik Veriler: ABD’de Nisan ayında sanayi üretimi aylık bazda %0,7 ile beklentilerin üzerinde bir artış kaydederken, kapasite kullanım oranı da %78 ile beklentilerin (%78.4) altında kalsa da 3 yılın en yüksek seviyesinde açıklandı. Diğer taraftan hafta içinde açıklanan perakende satışlar ve fabrika siparişleri verilerinin güçlü bir görünüm sergilemesi ABD’nin tahvil getirileri üzerinde yukarı yönlü baskı yaratırken, ABD 10 Yıllık Tahvil faizi %3,12 seviyesini gördü.

AVRUPA BİRLİĞİ

Euro Bölgesi Ekonomik Veriler: Mart ayında %1,3 olarak gerçekleşen yıllık enflasyon Nisan’da %1,2’ye inerken yıllık çekirdek enflasyon %0,7 oranında arttı. Öncü verilere göre yıllık enflasyonun Mayıs’ta %1,3 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Avrupa Birliği’nde ise Mart ayında %1,5 olan yıllık enflasyon, Nisan’da %1,4’e geriledi.

KÜRESEL GELİŞMELER

Kuzey Kore: Kuzey Kore, Güney Kore ile yapacağı görüşmeyi ABD’nin Güney Kore ile ortak gerçekleştirdiği tatbikata tepki göstererek iptal etti. Bunun yanı sıra ABD-Kuzey Kore ilişkilerinde tek taraflı olarak nükleer silahlardan vazgeçilmesi istenirse görüşmenin Kuzey Kore tarafından iptal edilebileceği duyuruldu.

Türkiye ve Dünyada Ekonomik Gelişmeler

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00