Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Doğru Kredi Kartı Kullanmanın Yolları

kredi kartlari 1

Kredi kartı kullanımı nasıl olur, nasıl kullanılır, ne işe yarar, nasıl doğru kullanlır… Kredi kartının tüm detayları yazımızda.

Kredi kartı ile ayın 1’inden 30’una kadar yaptığınız tüm harcamaların bedelini gelecek ayın 20’sine kadar ödemek durumundasınız. Eğer tamamını ayın 19’unda öderseniz, faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Eğer ayın 1’inde bir ürün alıp bir sonraki ayın 20’sinde öderseniz, 50 günlük faizsiz bir dönem kazanabilirsiniz. Burada hesap kesim tarihlerinizi dikkate alın.

Eğer kredi kartı borcunuzu zamanında ödemezseniz, mevcut bakiyenizin yüzde 5’i kadar fazlasını ödersiniz ve yaklaşık yüzde 1,5 faize denk geliyor.

Kredi Kartı Kullanımı

Peki, bu durumda kredi kartı kullanmanın en iyi yolları nedir?

  1. Harcamalarınızın zamanlamasını çok iyi yaparak neredeyse 2 ay boyunca faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Bankaları zengin etmeyin. Faize vereceğiniz parayı boşuna harcamayın.
  2. Kredi kartı borcunuzun mutlaka ama mutlaka tamamını ödeyin. Tamamını ödemezseniz bu durum bir çığ gibi büyüyecektir.
  3. Kredi kartınızı eğer çok satılan bir ürün varsa ticari amaçlar için kullanabilirsiniz. İlk maddeyi uygularsanız faiz ödemeyeceğiniz bir periyoda sahip olabilirsiniz. Unutmayın ki bir kredi kartı almak ticari kredi almaktan daha kolaydır. Birçok kişi satacağı ürünler kredi kartı ile alıyor ve ödeme gününden önce satmış oluyor. Bu durum iş yapmak isteyen fakat sermaye sıkıntısı yaşayan kişiler için gayet idealdir fakat lütfen dikkatli olun.
  4. Başka bir numara mı istiyorsunuz? Siz hiç vadesiz taksitleri duydunuz mu peki? 6000 liralık harcama yapıp 6, 12, 24 ve hatta 36 ayda bile ödeyebilirsiniz. Bazılarınız az biraz işlem ücreti ödemek zorunda kalabilir yalnız bu durumda. Bu durum bakiyenizi aklamak için size bir miktar süre tanıyacaktır. Ben mesela fiyatı 1000 Lira civarında bir ürün alıp yaklaşık 5 ayda ödemesini yaptım. Fakat unutmayın bu durumda ki banka limitinizin bir kısmına ipotek koyacaktır. Eğer 2000 lira limitiniz varsa geriye 1000 lira limit kalacaktır.
  5. Nakit yerine kredi kartı kullanmanızın bir avantajı ise kredi kartı kullanmanız durumunda bir çok fırsatın size teklif edilecek olmasıdır. Kredi kartınızı kullanarak istediğiniz şeyleri satın aldığınızda bankalar size puan verecektir. Ayrıca bu puanları kullanmak yanınızda para taşımaktan çok daha güvenlidir.

Kredi Kartı Kullananlar İçin Önemli Uyarı

kredi kartı kullanımı

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Soner Ağustos 21, 2023 - 12:11 pm

Merhaba, yazınızı ilgiyle okudum. Kredi kartının harcama alışkanlıklarımız üzerindeki etkisini anlatmanız gerçekten dikkat çekiciydi. Ancak, her ne kadar doğru kredi kartı kullanımı önemli olsa da, kredi kartlarının getirdiği yüksek faiz oranlarını da göz ardı etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Sizce kredi kartı kullanmanın en iyi yollarını belirlerken, faiz oranlarına da değinmek uygun olmaz mıydı? Teşekkürler!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00