Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Kurumsal Finans Nedir?

kurumsal finans nedir 1

Kurumsal Finans Hakkında Temel Bilgiler

Kurumsal finans her zaman bankacılık sektörü ile dolaylı veya doğrudan alakalı olmuştur. Kurumsal finans, genel fonlama kaynakları ve kurumlar için sermaye yönetimi ile ilgilenen bir finans dalıdır diyebiliriz. Sermaye yatırımlarının artırımından ve finansal kaynakların dağıtımından hiçbir şekilde kaçınılamaz. Bu sektörün temel amacı ise hissedar değerlerini artırmak ve bunun karşılığında da firmanın değerini attırmaktır diyebiliriz. Bu da yöneticilerin firmaların uzun vadedeki karlılığını ve sürdürülebilirliğini sağlayan fonlar ve kar payı ödemeleri arasında dengeyi bulmasını gerektirdiğini söylemek doğru olacaktır.

Kurumsal Finansta Mülkiyet ve Yönetim

Kurumsal finans ile ilgili en önemli ayrımlardan biri de mülkiyet ve yönetim ayrımıdır. Bu senaryoya göre, bir firma veya bir şirket sadece sahibinin sağlayacağı sermayeye asla bağımlı değildir. Yatırımcılar ise yatırım yapmak veya yatırımlarını üretken bir şekilde kullanmak için pek çok farklı yollara ihtiyaç duyarlar. Kısacası paralarını sadece bankada saklamak pek de yapmak istedikleri bir şey olmadığını da söylemek gerekir diye düşünüyorum. Risk almak konusunda herhangi bir sorunları yoktur ve bu nedenle bu kişilerin sermaye piyasalarına katılımlarını ve sermaye piyasaları ile bütünleştiklerini açıkça gözlemleyebiliriz. Bu piyasaların temelde iki fonksiyonu bulunmaktadır. Birincisi borç vermek isteyen kişilere uygun projeler ve yatırım yapabilecekleri uygun iş fırsatları sunmak. İkincisi ise uygun projelerin ve iş fırsatlarının finansman bulmasına yardımcı olarak büyümelerine destek olmaktır diyebiliriz aslında.

Kurumsal Finansın İşleyişi

Kurumsal finans da aslında diğer bankacılık alanları gibi işlemektedir fakat yine de bu alanlara göre ufak tefek farklar da mevcuttur denebilir. Bu alandaki yöneticilerin iki rolü vardır genellikle bunlardan birincisi minimum faiz oranı ile borç verme işlemi için gönüllü olabilecek kişi ya da kurumlar bulmak ikincisi ise sağlanacak bu fonların yine başka kişi, kurum veya projelerde en efektif olarak kullanılacağından emin olarak bu kişi ve kurumlara sermaye sağlamak olduğunu söyleyebiliriz. İşte bunlar kurumsal finansın temel kurallarını ve işlevlerini oluşturmaktadır. Kısacası kurumsal finans yatırımcılar ve girişimcileri bir araya getiren bir finans dalıdır.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00