Bankacılık

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır ve Şartları Nelerdir?

Çeyiz Hesabı nasıl açılır, özellikleri, Devlet Katkısı ve şartları nelerdir? Çeyiz Hesabı ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler. İşte devlet desteği ile evlenmek isteyenlere, birikimin % 25’i kadar katkı fırsatı.

Çeyiz Hesabı: 24 yaşından küçük ve daha önce evlilik yapmamış olan Türk vatandaşlarının ile aynı şartları sağlamak suretiyle Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamına giren (Çıkma izni almak suretiyle Türk Vatandaşlığını kaybetme) kişilerin; 27 yaşını doldurmadan yapacakları ilk evliliklerine destek olmak için TL cinsinden açılabilen hesap türüdür.

Kimler Çeyiz Hesabı’ndan Yararlanabilir?

  • Daha önce evlilik yapmamış ve 24 yaşından küçük olması koşuluyla Türk Vatandaşları ve 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamına giren (Çıkma izni almak suretiyle Türk Vatandaşlığını kaybetme) kişiler.
  • Yukarıdaki şartları sağlayan 18 yaşından küçük kişiler için de veli/vasi tarafından Çeyiz Hesabı açılabilir.

Çeyiz Hesabı Özellikleri

  1. Devlet Katkısından faydalanmak için minimum 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapılması ve 27 yaşını doldurmadan evlilik yapılması gerekmektedir.
  2. Evlenmekten vazgeçildiğinde minimum 3 yıl hesaba ödeme yaptığı takdirde vade sonunda anapara ve kârı alınabilecektir.
  3. Hem konut hem de çeyiz hesabı açılabilir.
  4. Ortak hesap olarak açılamaz.
  5. Başka bir bankaya taşınamaz.
  6. Daha önce evlenip boşanmış veya 24 yaşını doldurmuş kişiler Çeyiz Hesabı açamaz.
  7. Devlet Katkısının ödenmesi için Aile Cüzdanının (Evlilik Cüzdanı) ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüklerinden alacağı belgenin bankanıza ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çeyiz Hesabı Düzenli Ödeme Periyotları

Devlet Katkısından yararlanabilmek için düzenli ödeme yapılması gerekmektedir.

  • 2018 yılı için Aylık ödeme periyodu seçildiğinde Minimum/Maksimum Tutar: 125,48 TL/1.254,87 TL,
  • 2018 yılı için 3 Aylık ödeme periyodu seçildiğinde Minimum/Maksimum Tutar: 376,45 TL/3.764,61 TL,
  • Belirtilen tutarlar her yıl Yeniden Değerleme Oranı’na göre artırılacaktır.

Para İlavesi Zorunluluğu

Ödemelerin düzenli olarak yapılması zorunludur. Ancak 1 dönem (yıl) içerisinde; Aylık ödeme planı seçildiğinde en fazla 3 defa, 3 aylık ödeme planı seçildiğinde en fazla 1 defa ödeme yapmama hakkı tanınmıştır.

Para Çekme Kuralları

Çeyiz Hesabı işlemlerinde, hem TCMB’nin Birikimli Katılma Hesabı için hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Çeyiz Hesabı için belirlediği kurallara riayet etmek gerekmektedir. 1 yılda en fazla 2 defa para çekimi yapılabilir. 3. defa çekim yapılmak istenmesi durumunda hesap kapatılır.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı

  1. Minimum 3 yıl boyunca 2018 yılı için 125,48 TL ödeme zorunluluğu vardır.
  2. Ödeme periyodu “1 aylık” seçildiğinde yılda 3 kere, ödeme periyodu “3 aylık” seçildiğinde yılda 1 kereden fazla ödeme aksatılmamalıdır.
  3. Evlilik tarihini müteakip altı ay içerisinde evlilik cüzdanı ile Çeyiz Hesabının bulunduğu Bankaya başvurulmalıdır.
  4. 2018 yılı için Devlet Katkısı Müşteri tarafından Çeyiz Hesabına yapılan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanır. Belirtilen tutarlar her yıl Yeniden Değerleme Oranı’na göre artırılacaktır.
Vade Devlet Katkısı Oranı Azami Katkı Tutarı
36-47 %10,00 5.019,45
48-59 %15,00 5.646,89
60+ %25,00 7.500

Devlet Katkısından Yararlanılacak Durumlar

  • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması,
  • Minimum 3 yıl boyunca düzenli ödemenin yapılması,

Devlet Katkısının Ödenmeyeceği Durumlar

  • 27 yaşını doldurduktan sonra evliliğin yapılması,
  • Minimum 3 yıl düzenli ödeme yapılmadan evlenilmesi,
  • Yaş ve ödeme şartlarına uyulsa bile ikinci defa evlilik yapılmış olması.

Devlet Katkısı Ödemesi

Devlet Katkısından faydalanmak için minimum 36 ay açık olan hesaba düzenli ödemenin yapılması ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması gerekir. Hesap sahibi evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde bankasına başvuru yapmalıdır.

Evlilik tarihinde hesap sahibinin mevcut birikimi üzerinden devlet katkısı hesaplanır. Bu nedenle devlet katkısından faydalanmak için birikimin, evlilikten sonra kullanılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu