Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Çalışmayanlara Kredi Verilir Mi?

Çalışmayanlara Kredi

Çalışmayanlara Kredi Verilir Mi? Çalışma ortamı bulamayan kişilerin para ihtiyacı olabilmekte ve bankalara kredi için başvuru yapabilmektedir. Çalışmayan kişilerin bir kısmı kredi başvurusu olumlu olarak karşılanabilirken bir kısmına ise olumsuz yanıt verilmektedir. Böylece bankalar tarafından birçok şart öne sürülmesini sağladı. Buna rağmen en önemli gereklilik belgelendirilebilen gelir ve sosyal güvenlik kurumu kayıtları olmaktadır.

Bankalar Nasıl Değerlendiriyor?

Bankalar kredi için başvuru yapan kişilerin ilk önce kredi notlarını değerlendirmektedir. Kredi notu kredi çekmeye yeterli olması durumunda bu kişilerin kredi başvurusu karşılanmayabilecektir. Kredi notunun bulunabilmesi ve kredi çekmeye yetecek miktarda yüksek olabilmesi için bankalarla çalışmış olmak gerekmektedir. Bankalarla hiç çalışmayan bir kişinin notu sıfıra yakındır. Bankalar notu belirlerken önceki yıllardan kredi, kredi kartı kullanılması ve düzenli olarak ödenmesi, gelir durumu, üzerine kayıtlı taşınır taşınmazların varlığı gibi durumlarda not yüksek olacaktır.

"</figure

Çalışmayan kişiler bankalar tarafından birkaç gruba ayrılmaktadır. Bu gruplanan kişilerin bazılarına kredi kullandırırken bazılarına ise kredi başvurularını olumsuz olarak cevaplamaktadır. Çalışmayan kişilerden kredi kullanabilen kişiler arasında ilk grup emekli kişilerdir. Sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik şartlarına getirerek emekli olan kişilerin düzenli gelirleri bulunmaktadır.

Çalışmayanlara Kredi Verilir Mi? – Güvence Sağlayarak Kredi Almak Mümkün

Bankalar tarafından kredi kullandırılması için en önemli husus düzenli bir gelir durumu olduğunu belirtmiştik. Bu durumda karşımıza çalışmadan düzenli geliri olan kişiler çıkmaktadır. Bu durumda gelirinizi bankaya belgelenmesi koşulu ile aylık gelirin %50’sini aşmayacak şekilde bankalar tarafından başvuru olumlu şekilde cevaplandırılmaktadır.

Ev hanımları tarafından kredi kullanılabilmesi için bankalar değişik kıstaslar uygulayabilmektedir. Bunlarda birisi kredi sicilinin düzgün olması, ev halkından birisinin düzenli geliri olması, üzerine kayıtlı taşınmaz mal bulunmasıdır.

Kredi kullanabilmenin diğer bir yolu ise üzerinize kayıtlı taşınır ve taşınmazları güvence göstererek kredi kullanma imkânı bulunmaktadır. Bu şekilde kullanılan kredi sonucu bankalar taşınmazların veya taşınırın üzerine tedbir koyabilmektedir. Kredi borcu bittiğinde tedbir kalkacaktır.

Kredi alabilmenin diğer seçeneklerinden birisi ise düzenli gelir kaynağı bulunan kefil veya kefiller yolu ile kredi kullanmaktadır. Kefil bulunması halinde de bazen kredi başvuruları olumsuz yanıtlanabilmektedir. Bunun sebebi ise kefil veya kefillerin gelir durumu ve kredi notlarının yeterli olmamasıdır. Kefillerin düzenli gelirinin belgeli olması yanında kredi notunun yeterli olması gerekir. Kredi başvurusundan önce kefil veya kefillerin bu durumda kredi notu öğrenilmelidir. Dilerseniz kredi notu nasıl artırılır konumuzu inceleyin.

Diğer bir yol ise bankalarda bulunan hesaplar sayesinde kredi kullanmak mümkün olabilmektedir. Bankalar sadık müşterilerine böyle bir olanak tanıyabilmektedir. Yeni çalışmaya başlayan kişilerin kredi başvurularında olacak gelir ise en az üç aylık olması gerekmektedir.

Bunların dışında çalışmayan, düzenli bir geliri olmayan kişilere devlet tarafından bu kişileri iş hayatına kazandırmak koşuluyla kredi kullandırabilmektedir. Bu krediyi kullanma için öncelikle açıklanan şartları yerine getirmek gerekmektedir. Kredi sayesinde nakit ihtiyacı karşılanabileceği gibi düzenli bir gelire de kavuşmak bu sayede mümkün olacaktır.

Çalışmayanlara Kredi Verilir Mi?

Önerilen Yazılar

3 Yorumlar

Gökhan Kasım 28, 2018 - 10:08 pm

Bankalar en az altı ay sigorta girişi yapılması gerektiğini söylüyor. İpotek olarak gösterebileceğim yer de yok. Başka bir yolu yok mu bunun. Bu kadar yüksek faiz oranlarına bile kredi vermiyorlar. İhtiyaç olmasa hiç bulaşılmaz bankalara.

Cevap Yazın
Karsu Can Mayıs 31, 2018 - 10:45 am

bankalar internet bankacılığından 3-5 liraya veriyor diye biliyorum

Cevap Yazın
Cansu Girdap Mayıs 28, 2018 - 1:20 pm

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00