Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bitcoin’e İlgi Neden Artıyor?

bitcoine ilgi neden ertiyor 1

Dijital bir para birimi olan bitcoin, günümüzün alternatif para ödeme yöntemi haline geldi. Son dönemlerde fiyatı inanılmaz derecelerde artmış bulunan bitcoin, gün geçtikçe de artışını hızla sürdürüyor.

Bitcoin’e İlgi Neden Artıyor?

Bitcoin Nedir?

2008 yılında, Satoshi Nakamoto tarafından hayatımıza sokulan sanal para birimi bitcoinin, bağlı olduğu bir merkez ya da ödeme sistemi bulunmamaktadır. Bu sistemde, transfer işlemleri hiç bir aracı olmaksızın iki taraf arasında gerçekleştirilmekte. Bitcoin’in sahibi yoktur, bu nedenle de değerinin belirlenebilmesine ya da üzerinde oynama yapılabilmesine imkan bulunmamaktadır.

Değeri

Bitcoin’in değerini, sahibi bulunmadığı için arz ve talep işlemleri belirliyor. Tıpkı ekonominin tüm nesnelere etkisi gibi, talep arttığında fiyatı yükselirken, talep azalınca fiyatı düşüyor. Bir yıl öncesinde bitcoinin değeri, 1,361,68 TL iken, günümüzde 15.800 TL ile rekora imza atmış bulunuyor.

İlgi Nedeni

Uzmanların görüşü, bitcoinin hala hak ettiği seviyede olmadığı yönünde. Bitcoin de onları haklı çıkaracak şekilde değerini her gün artırarak, tırmanışa devam ediyor. Günümüzde euro ve dolara yatırım yapan kişiler, bu paralar değer kazandığında satarken, düşüşe geçtiğin de ise alım yapıyorlar. Bitcoin de bu kategoride olmakla beraber, yatırımcısına çok daha fazla para kazandırıyor. Bu neden ile bitcoine olan ilgi de gün geçtikçe büyüyor. Aynı gün içerisinde, değerinde ciddi oranda düşüş ve yükselişler yaşanan sanal para, düşük kurdan alım yapmış olan kişilere, 1 gün içerisinde büyük paralara kazandırıyor.

Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoini satın almak ya da göndermek için, sanal cüzdanlar oluşturulması gerekiyor. Bu cüzdanlar istenen rakamlarda oluşturuluyor ve bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Kişi istemiş olduğu kadar sanal cüzdan oluşturuyor, transfer işleri ise sanal cüzdan numaraları üzerinden yapılıyor. Kişiler bu numaraları, banka Iban Numaralarına benzetiyorlar. Elde edilmiş olan bitcoinler, internetten harcanabildiği gibi, başka kişilere de gönderilebiliyor. Günümüzde Steam gibi mağazalar da, bitcoine geçiş çalışmaları yapıyorlar.

Nasıl Üretiliyor

Bitcoin dendiğinde kişilerin aklına madencilik geliyor. İlk çıktığı zamanlarda, insanlar bu sanal para birimini üretebilmek için, bilgisayarlarına güçlü donanım yatırımları yaparak, ekranları aracılığı ile madencilik yapabiliyorlardı. Günümüzde ise, bu işlemi yapan özel cihazlar piyasaya sürüldü ve devasa anlamda bitcoin çiftlikleri kurulmaya başlandı. Üretimde diğer bir alternatif olarak da, bitcoin üretimi yapan firmalara yatırım yaparak ortak olmak ve hiç para harcamadan kazanç sağlamak. Cloud Minig firmaları aracılığı ile yapılan yatırımlar 3 ya da 6 ay arasında kazanç getirmeye başlıyor. Bitcoin ticareti yapan kişilerin, bilinmeyen e-postalara ve virüslere karşı dikkatli olması gerekiyor.

Bitcoin hakkında bilmeniz gerekenler için buraya tıklayın.

Bitcoin’e İlgi Neden Artıyor, bitcoin’e ilgi, bitcoin neden artıyor, bitcoin fiyat

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Orkun Ağustos 28, 2023 - 2:30 pm

Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bu konuda bir yazı yayınlayabilir misiniz?

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00