Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bitcoin Neden Değerli?

Bitcoin neden değerli sorusuna cevap bulmak için başka bir soru da soranlar var: Altın neden değerli? vb gibi. Bitcoin Para mıdır?

Bitcoin Neden Değerli?

Aslında bu sorunun oldukça önemli bir soru olduğunu söyleyebiliriz. Satoshi’nin yazısını ilk okuduğumda bu yazı paranın algoritması ve doğası hakkında 2 tam gün düşündüm. Anladığımda aslında sadece bir görünüşten ibaret idi para.

Bitcoin neden değerli sorusuna cevap bulmak için biraz farklı açılardan bakmak gerekiyor. Burada başka bir soru da sormak istiyorum: Altın neden değerli?

Bakın aslında altın da bize öyle söylendiği için değerli aslında. Birçok insan kendi bedenini altın ile süslüyor ayrıca sanayi konusunda birçok kullanım şekli mevcuttur altının. Altın asla aşınmayan çok dayanıklı bir metaldir.

bitcoin neden değerli

Fort Knox’da tam tamına 260 Milyar dolar değerinde altın bulunmakta bu da Bitcoin’in sermaye miktarına eşittir. Komplo teoristleri buradaki altınların tamamının İllumunati tarafından yürütüldüğünü belirtiyor. 1977 yılında olduğu gibi 2016 yılında da Fort Knox kapılarını basına açtı ve tüm altınlar oradaydı gerçekten. Bu iki olay dışında kimse Fort Knox’a girip de altınları göremez güvenlik kameraları haricinde tabii.

Güzelliği nedeniyle bu kadar değerli olan bir metali şu an orada kimse göremiyor. Altına birçok farklı nedenden dolayı değer verdiğimiz çok açıktır. Bu nedenleri kısaca aşağıda belirtmeyi uygun gördüm.

  • Altının sabit bir arzı vardır. Altın bulmak altın satın almaktan çok daha maliyetli bir iştir. Tabii altın madeni kurmak için gerekli olan büyük bir sermayeniz varsa durum başkadır. Bu durumda yine de büyük kar veya büyük zarar edebilirsiniz.
  • Taşıması oldukça kolaydır. Küçük bir altın rezervi yaklaşık 5000 dolar gibi bir parayı cebinizde taşımanıza olanak tanır.
  • Eğer altın elinizde bulunuyorsa, altını harcayabilirsiniz altını çalmış olmanız, satın almış olmanız ya da altın madeninden çıkarmış olmanız önemli değildir.
  • Altının oldukça kalıcı bir yapısı mevcuttur. Altını gömüp torunlarınızın altını bulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Politikadan asla etkilenmeyecek bir emtia var ise o da altındır. Hükümetler çökebilir fakat altını her yerde her zaman harcayabilirsiniz.
  • Birçok kişi zamanla altını bir ödeme aracı olarak kabul etmeye başladı. Bu da zamanla daha çok insanın altını ödeme aracı olarak kabul etmeye başlamasına neden oldu. Bu da altının hızla uluslararası bir değer kazanmasını sağladı.

Bitcoin 4. madde haricinde bu özelliklerin hepsini taşımaktadır. Altını neden kilitleyip kullanmadığımızı anladığımızda Bitcoin’i de daha iyi anlayacağız.

Bitcoin Nedir

Bitcoin Neden Değerli

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00