Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır

Bankalar Nasıl Para Kazanır? Aslında bu sorunun cevabı ne tür bankadan söz ettiğimize bağlıdır. Çünkü birçok banka çeşidinin para kazanma yolu birbirinden farklı olabilmektedir.

Bu soruya yazımda elimden geldiği kadarı ile cevap vereceğim. Ticari bankalar tasarruf ve mevduat hesapları aracılığıyla para kazanır genelde fakat bunların yanı sıra onlara para kazandıran bazı başka ürünler de mevcuttur.

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

 • Kredi kartları bankaların en önemli gelir kalemlerinden biridir. Genellikle yıllık olarak bir kart ücreti alırlar sizden. Diğer yandan bir banka kredi kartı ile para çektiğinizde buna bir faiz işleterek de para kazanırlar. Geç ödemelerde mevcut kredi borcunuzun üzerine bir faiz uygulayarak da para kazanırlar. Bunların dışında satıcılardan yaptıkları satış miktarının belli bir kısmını alarak da gelir elde ederler.
 • Bir banka güvenli ve güvenli olmayan kredilerden faiz olarak, erken veya geç kapatma işlemleri ile ve kredi çekmeden önce diğer masraflar yolu ile de para kazanırlar.
 • Mortgage ile yine diğer krediler ile benzer bir şekilde para kazanırlar.
 • Yatırım bankaları ise bundan biraz daha farklı şekillerde para kazanıyor genelde.
 • Yatırım bankaları büyük ticari işlemlerde hazırladıkları sigorta poliçeleri sayesinde para kazanıyor.
 • Sendikasyon kredileri ile düzenleme ücreti ve kredi faizleri sayesinde para kazanırlar.
 • Finansal ürünleri satarak yani faktöring ücreti, bir sürü diğer kesintiler ve finansman sağlama ücreti aracılığıyla para kazanırlar.
 • Danışmanlık Servisleri yolu ile yine güzel para kazanıyorlar.
 • Kurumsal ve bireysel yatırımcılardan portföy yönetimi için belli oranda bir ücret alırlar
 • Son olarak da tahlillerin alım satımını yaparak da yatırım bankaları para kazanabilirler.

FED veya Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası gibi merkez bankaları da aşağıda belirteceğimiz şekilde para kazanmaktadır.

 • Hazine bonoları, devlet tahvillerini ve bunların türevlerini piyasaya sürerek para kazanır merkez bankaları. Ayrıca bir bu hazine bonolarının ve devlet tahvillerinin de hem yurt içinde hem de yurtdışında ticaretini yaparak merkez bankaları gelir elde edebilir.
 • Ticari bankalar ve finansal kuruluşlara krediler vererek merkez bankaları bu işlemlerden birtakım gelirler elde eder. Özellikle bu durum bankalarda likidite kıtlığı söz konusu ise oldukça faydalı olacaktır.
  İşte bu yazımda anlattığım gibi bir banka bu şekilde para kazanır.

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Bankacı Aralık 21, 2019 - 2:45 pm

BDDK’dan bankalara tavsiye…
BDDK tarafından bankalara gönderilen karara göre bankaların 2019 karlarını dağıtmaması tavsiyesi edildi. Öz kaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesi gerektiği ve karların hissedar ve yöneticilere dağıtım konusu yapılmadan öz kaynağa eklenmesi gerektiği belirtildi.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00