Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Banka Kredi Faiz Oranları Düştü mü? İndirim Müjdesi Veren Bankalar

Banka Kredi Faiz Oranları Düştü

Banka kredi faiz oranları düştü mü, faiz indirimi yapan bankalar, hangi banka ne kadar indirim yaptı. En uygun kredi faizleri hangi bankada tüm detaylar ve faiz indirim sebepleri yazımızda…

TCMB faiz indirimlerinin dışında piyasaları desteklemek için ciddi bir adım attı. Yeni düzenlemeye göre kredi büyümesi %10-20 arası olan bankaların TCMB nezdinden tutması gereken zorunlu karşılık miktarı %2’ye düşürüldü. Bu oran halihazırda ortalama %6,4 seviyesinde. Yapılan bu düzenlemeyle piyasalara 5,4 Milyar TL veya 2,9 Milyar Dolar karşılığı likidite verilmesi bekleniyor.

Faizler Düştü mü?

İlk etapta bu düzenlemeden çok büyük oranda kamu bankaları olumlu etkilenecektir. Kredi büyümesinin %10-20 arası olarak belirlenmesi önemli. Çünkü Türkiye’nin doğal, enflasyon yaratmayan büyüme oranı olarak hesaplanan seviyeler tarihsel olarak %15 civarında bir kredi büyümesine ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla bu düzenlemeyi ılımlı bir kredi büyümesi vizyonu ortaya koyması açısından olumlu değerlendiriyoruz.

Banka Faiz Oranları

Konut piyasasında ise bayramdaki zayıflık Temmuz’da artışa sebep oldu. Ancak halen tarihsel gerçekleşmelerine göre düşük seviyelerde. Konutta toparlanma göreceksek bunun ilk yansıması Ağustos ayı rakamlarında olacak. Çünkü faiz indiriminin ardından konutta borçlanma maliyetleri çok ciddi oranda düştü. Bir de bunun üzerine kamu bankalarının 0,99 ile başlayan kampanyaları sektörde borçlanma maliyetlerini neredeyse yarı yarıya düşürdü.

Kredi Faiz Oranları

Bu noktada fiyatların da aynı oranda düşmesini beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. İnşaat maliyetleri ile konut fiyatları arasındaki makas 2017 yılının başından bu yana sürekli açılmış veya bu aykırılık 2018 Ağustosunda zirve noktasına çıkmıştır. Borçlanma maliyeti yüksek olduğu için maliyetlerdeki artışı fiyatlara yeterince yansıtamayan inşaat sahipleri bu dönemi maliyet artışını yansıtmak için fırsat olarak değerlendirebilir. Ancak burada da dikkatli olmakta fayda var. Fiyatlardaki hızlı yükseliş satışlarda yeniden bir baskıya sebep olabilir. Konut sektörünün makul bir seviyede veya istikrarlı bir şekilde ilerlemesi ekonomimiz için elzem durumda.

Faiz İndirimi Yapan Bankalar – İndirim Müjdesi Veren Bankalar

Hemen hemen her gün yeni kampanyalar veya faiz indirimleri yapan bankaların konut kredisi faiz oranları aşağıda listelenmiştir. Ne kadar güncel faizlerin-kar paylarının olduğu söylense de mutlaka şubelerin ziyaret edilmesi gerektiği önerilir.

 • Ziraat Bankası konut kredisi, Vakıfbank konut kredisi, Halkbank konut kredisi, Vakıf Katılım veya Ziraat Katılım bankası kredi faiz oranlarını 0,99 olarak güncelledi.
 • ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.39 seviyesinden yüzde 1,34 seviyesine,
 • Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.41 seviyesinden yüzde 1,36 seviyesine,
 • Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.47 seviyesinden yüzde 1,37 seviyesine,
 • Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.49 seviyesinden yüzde 1,39 seviyesine,
 • Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.39 seviyesinden yüzde 1,35 seviyesine,
 • TEB Konut kredisi Faiz Oranı % 1.49 seviyesinden yüzde 1,35 seviyesine,
 • İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.60 seviyesinden yüzde 1,39 seviyesine,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.60 seviyesinden yüzde 1,56 seviyesine,
 • Albaraka Türk Konut Finansmanı % 1.64 seviyesinden yüzde 1,29 seviyesine,
 • QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 1.69 seviyesinden 1.59 seviyesine,
 • Alternatif Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,79 seviyesinden yüzde 1,74 seviyesine,
 • Şekerbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.99 seviyesinden yüzde 1.94 seviyesine,
 • Burgan Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.41 seviyesinden yüzde 1.76 seviyesine,

Listelenen faizlerin – kar payı oranlarının güncelliği hususunda banka şubelerinden teyit edilmesi önerilir. Bankaların günde iki kampanya yayınladığı şu günlerde anlık değiştiği görülmektedir.

Banka Kredi Faiz Oranları Düştü mü? Faiz indirimi yapan bankalar, Faizler Düştü mü? Banka Faiz Oranları, Kredi Faiz Oranları

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Murat Eylül 9, 2019 - 9:07 pm

Geçtiğimiz hafta başta ticaret savaşları olmak üzere küresel gelişmeler ve yurt içinde açıklanan büyüme ve enflasyon rakamları USD/TRY paritesinde hareketlere sebep oldu. Haftanın ilk işlem gününde büyüme verisinin yıllık %2 daralması beklenirken ekonominin %1,5 daralması TL’nin değerlenmesine sebep oldu.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00